Vezi Rezultate Sondaj: Advertoriale sau linkuri platite?

Alegători
55. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • Advertoriale

44 80,00%
  • Linkuri

11 20,00%
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 30 din 30

Subiect: Advertoriale vs Linkuri

nexo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    25th January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    81
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Edica Vezi Post
    Un advertorial este ideal de obtinut pe un site care nu este din aceasi nisa, cu siteul ales pentru promovare, deoarece intr-un advertorial exista un text ce are legatura cu cuvantul/expresia ancorei pe care o folosesc, acest lucru dand o improtanta mai mare fara de un hyperlink obisnuit.
    Intrebare:
    Este mult mai in regula sa cumperi un advertorial despre fashion pe un site dintr-o nisa cu totul diferita, gen auto?
    Bun, eu am un site pe nisa auto si iti scriu tie un articol despre izmene, dar daca as scrie acelasi articol pe un site din aceasi nisa cu izmenele nu ar fi mai ok?

Edit: am votat advertoriale: parerea mea e ca un link bine ancorat cu text in jurul sau din nisa din care face parte link-ul (in jurul sau ma refer la tot site-ul de preferat) este mult mai bun decat un link pe index in sidebar.
    IDEE: In cazul in care ai vrea ca advertorialul tau sa stea o luna de zile pe index (sa nu mai fuga prin pagini din cauza posturilor noi) il poti cumpara ca sticky pe o perioada determinata de timp (cat crezi tu ca iti aduce beneficii). No..va dati seama ca pretul o sa creasca considerabil de mult...
    Ultima modificare făcută de nexo; 17th August 2011 la 21:31.

I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    692
    Putere Rep
    25

Implicit

Tocmai asta discutam mai sus...in final, este indicat sa cumperi pe bloguri cu aceeasi nisa (am invatat repede si acum am ajuns sa dau sfaturi )

Ca veni vorba de buget, as fi si eu curios cam cat s-ar merita platit pe un advertorial. Care ar fi principalul factor pentru calcularea pretului?

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    89
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    4.018
    Putere Rep
    89

Implicit

Ehe, sunt extrem de multi factori de luat in seama. In primul rand nisa. Apoi conteaza foarte mult trustul pe care il detine siteul pe care doresti sa cumperi advertorialul. Ar mai fi numarul de pagini indexate, numarul de ibl-uri, etc.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Daniel Mocan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    6th September 2010
    Locaţie
    Turda (Cluj)
    Vârstă
    36
    Posturi
    282
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de funky11 Vezi Post
    Si in acest sens, daca ar fi sa facem o camparatie intre 2 bloguri
    1. blog aceeasi nisa, PR 2, vechime 1 an
    2. blog nisa generala, PR 3, vechime 2 ani
    3. blog nisa generala, PR 4, vechime 9 luni

Pe ce blog m-ar ajuta cel mai mult advertorialul?
    Am dat cateva exemple la intamplare.
    Eu as alege exact ordinea in care le-ai insirat.
    Un advetorial pe un blog din aceeasi nisa aduce mai multe beneficii decat pe un blog general chiar daca este mai cunoscut.

I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    692
    Putere Rep
    25

Implicit

Multam de pareri baieti. Mi-am format o idee si acum trebuie trecut la treaba: advertoriale pe nisa sport!
    Cum nu pot posta inca in market, as fi foarte recunoscator daca pentru moment as primii cateva pm-uri cu oferte :d

O seara buna.

Ionut D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    30th November 2007
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    29
    Posturi
    348
    Putere Rep
    26

0 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

la fel si pe mine ma intereseaza: advertoriale nisa jocuri si link-uri pe site-uri de jocuri, cei care detin site-uri / bloguri de jocuri astept PM.
    Site-ul care ofera zilnic o portie de divertisment si jocuri de fete .

Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    33
    Posturi
    3.094
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de ionix Vezi Post
    la fel si pe mine ma intereseaza: advertoriale nisa jocuri si link-uri pe site-uri de jocuri, cei care detin site-uri / bloguri de jocuri astept PM.
    Posteaza in Marketplace daca vrei sa cumperi ceva. Aici e alta mancare de peste .

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    122
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    122

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    1. Advertoriale
    au ca punct forte prezenta incontent a linkurilor ceea ce le face sa para naturale in ochii motoarelor de cautare. Continutul relevant care inconjoara linkurile deasemenea ii da forta.
    De asemenea, un alt mare avantaj il prezinta faptul ca de regula sunt for life.
    Si al treilea punct forte care imi vine in minte este pretul, de regula mult mai mic decat al unui link.
    Ca si dezavantaje, mai ales daca este publicat pe un site cu o rata de update mare va disparea rapid de pe index, pierzandu-se in categorii. Daca siteul nu are o structura buna, exista riscul ca in timp sa devina useless.
    2. Linkurile platite.
    Au marele avantaj ca daca le achizitionezi pe index, acolo raman pe toata perioada pentru care a fost cumparat stiindu-se ca indexul ace cel mai consistent linkjuice.
    Daca reusesti sa le inserezi in continut, probabil capata o valoare mai mare decat advertorialele.
    Ca si dezavantaj as remarca pretul sensibil mai mare si perioada limitata de achizitie (limitata de buget evident)
    Desi balanta este extrem de echilibrata, votez pentru linkuri
    Vb de piata .ro, strict!
    1. Advertoriale
    a. nimic nu mai e natural in ultimul timp. Un blog plin de advertoriale nu mai e natural. Cei care au bloguri (sau diverse site-uri) incerca sa le monetizeze (e normal), dar uita defapt menirea site-ului, astfel incat intr-un an site-ul ajunge la cel putin 90% advertoriale. Iar asta nu ma face sa consider ca un link dintr-un astfel de site e natural. Sunt sanse mari de mail- spam.
    b. "for life", e cam generala expresia. Sunt "for site life", care in ro este de maxim 3 ani. Am umplut netul de balarii (bloguri la misto pt advertoriale, site-uri de affiliate's, directoare, dir de articole, comunicate de presa,........ ) iar linkurile in proportie de 90% vin de aici. Sansa ca un adv cu link sa aiba o istorie de peste 3 ani e foarte mica. Cel care vinde, iti arata ca are un site "de calitate", dar omita sa-ti spuna, ca are nevoie de bani, si o sa-l umple de linkuri , sau ca defapt il VINDE in curand. Site-urile mari (grele) se vand scump, dar macar au sansa mare de "for life".
    c. De multe ori asa e.

2.
    a. Da, dar nu site-wide. Site-wide e semn de link cumparat.
    b. Pe index si in continut? Cam care sunt sansele? Daca continut inseamna macar 2-3 fraze. Daca reusesti ai ai un link pe root in continut (pe o periaoda lunga / cat platesti), atunci cel care vinde sigur are un site de nivel mediocru.
    c.Pretul este clar mult mai mare, pentru ca nu se face diferenta intre "link = seo" si baner = marketing. Ti se vinde traficul, clikurile,..... cand tu vrei defapt un link

Ambele sunt optiuni la fel de importante, dar votul meu il mai aman un pic. Se pare ca google o sa "citeasca" doar content, fara stanga, dreapta, sus, jos (gen "reader" de la apple). O decizie foarte buna, dupa mine, iar daca se aplica, raman doar advertorialele, optiunea de linkuri nu mai exista. Atunci google trebuie doar sa numere nr de advertoriale ca proportie dintr-un site (in functie de nisa) si sa-i de-indexeze paginile (dispar linkurile) daca considera ca "vinde". Extrem de simplu pentru google, dar si pentru noi ca strategie de viitor.

Un update "buburuza" in care sa elimine toate linkurile care nu sunt in "continut", ar face mai mari ravagii decat o ceata de "pinguini" sau o turma de "ursi panda", dar ar fi mai "corect" dupa principiile de spam.
    Ultima modificare făcută de Tom; 19th May 2012 la 18:15.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

MarinelPadurice este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th July 2011
    Locaţie
    Breaza
    Vârstă
    29
    Posturi
    272
    Putere Rep
    20

Implicit

Eu zic articolele, nu advertorialele. Un articol pe o tema relevanta site-ului, de minim 500 de cuvinte si cu doar un link, publicat intr-o categorie relevanta este genial, Aceste 10 articole sa oscileze in jurul acelorasi cuvinte cheie 1-2 maxim 3 .
    Dar si un link plasat unde trebuie este bun...
    negustorul care isi respecta munca nu insala clientul pentru ca inainte de toate, se respecta pe sine!

raducu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    13th August 2011
    Locaţie
    Targoviste
    Vârstă
    29
    Posturi
    181
    Putere Rep
    18

Implicit

Amandoua sunt tehnici de link building foarte bune. Este bine sa fie folosite in egala masura pentru a oferi un raport performanta - pret pe masura.
    Daca ne axam doar pe advertoriale ne trebuie un buget mai mare, daca ne axam pe link-uri riscam penalizari.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Vand advertoriale si linkuri
    De Claudiu B în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 19th July 2011, 04:11
  2. Cumpar linkuri si advertoriale pe bloguri
    De Reaper în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 28th June 2011, 20:25
  3. Vând linkuri, advertoriale, bannere
    De cbogdan în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 3rd June 2011, 14:00
  4. Cumpar advertoriale si linkuri
    De dontedro în forumul Link-uri/Bannere