Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 21

Subiect: situatia mea, intrebarile mele

  1. #11
    Avatarul lui Vexx
    Vexx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    19th January 2007
    Posturi
    49
    Putere Rep
    36


    Implicit

    poti sa folosesti cum vrei tu, dar situatia va sta asa:

    daca folosesti domenii www.site.com/blog1, nu e nevoie sa le promovezi individual, e indeajuns sa promovezi domeniul cu keywordurile respective, iar domenii sunt considerate acelasi site.

    daca folosesti subdomenii, Google le considera situri individuale si le va trata ca atare, deci trebuie promovate individual.

    Acum, sfatul meu e, daca doresti sa faci niste sectiuni ale aceeasi nishe cu acele domenii, e ok sa folosesti domenii. Daca o sa abordezi nishe diferite si vrei ca acele bloguri/sectiuni sa rankeze individual, subdomenii.

  2. #12
    Avatarul lui username
    username este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    14th May 2008
    Vârstă
    46
    Posturi
    42
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de psaico Vezi Post
    multi o sa-ti recomande aceasi chestie:
    foloseste subdomenii !
    Deci este evident, solutia propusa de voi este cea mai buna. Trebuie sa fac redirect de la adresa.com/director la director.adresa.com. Ceea ce va rog acum este sa ma ajutati sa inteleg cum se face asta.

    Si inca 3 intrebari:

    1. 301 redirect si mod rewrite sunt unul si acelasi lucru (pentru cultura mea generala)
    2. dupa ce fac redirectarea 301, in conditiile in care paginile au inceput deja sa mi se indexeze pe google de forma adresa.com/director o sa imi afecteze indexarea?
    3. daca intru cu ftp-ul nu gasesc .htaccess. Este posibil ca el sa nu existe si trebuie sa-l creez? Daca da, cum il creez? Este un banal fisier text?

    Multumesc
    Ultima modificare făcută de username; 16th May 2008 la 20:59.

  3. #13
    Avatarul lui thefan
    thefan este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    30th December 2006
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    49
    Posturi
    1.433
    Putere Rep
    39


    Implicit

    La pct. 1 si 2 nu ma pricep, inca n-am facut - ceea ce stiu sigur ca Google ia in considerare redirectionarea cu codul 301, ceea ce inseamna moved permanently.
    Referitor la .htaccess, il poti crea ca un banal fisier.
    Consumator și producător de articole despre SF&F. SEO de voie, de nevoie.

  4. #14
    Avatarul lui Bogdan Citoiu
    Bogdan Citoiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    41
    Posturi
    518
    Putere Rep
    37


    Implicit

    1. de pe un alt forum
    Cod:
    RewriteEngine on
    RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domain\.com$
    RewriteRule ^folder/(.*) http://folder.domain.com/$1 [R=301,L]
    2. la urmatoarea vizita a lui gbot paginile deja indexate de pe adresa veche sunt inlocuite cu paginile catre care se face redirect.
    3. un simplu fisier .htaccess (poti sa il scri in notepad si sa il pui pe server)
    Strazi si obiective din orasul Timisoara localizate pe Harta Timisoara.

  5. #15
    Avatarul lui sovidiu
    sovidiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th September 2007
    Posturi
    58
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Salut.

    Ori mergi pe un singur blog (si-ti faci categoriile: Costel, Marian, Ilie) ori instalezi wordpress multiuser (wordpress-mu) si ti le instalezi cum vrei tu.

    1. In dmoz daca vrei sa-ti inscrii site-ul, conteaza continutul celor trei sectiuni/mini-bloguri. Daca sectiunile /Costel, /Marian si /Ilie trateaza acelasi subiect, inscrie domeniul principal in dmoz. In caz contrar, inscrie in dmoz fiecare miniblog in parte.

    2. In Google Webmaster Central ti-as recomanda sa-ti pui cele trei minibloguri in parte, nu doar domeniul principal.

    3. Redirectare se poate face si din CPanel sau din .htaccess, cum ti-au spus oamenii de mai sus. Ai CPanel in contul de hosting?

  6. #16
    Avatarul lui username
    username este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    14th May 2008
    Vârstă
    46
    Posturi
    42
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de sovidiu Vezi Post
    Ai CPanel in contul de hosting?
    Nu, deci am incercat sa fac cu .htaccess. Am creat fisierul .htaccess, am scris in el ce trebuia sa scriu conform recomandarilor, l-am uploadatat pe server si nu s-a intamplat nimic. Trebuie sa mai fac ceva in plus?
    Ultima modificare făcută de username; 20th May 2008 la 02:02.

  7. #17
    Avatarul lui Bogdan Citoiu
    Bogdan Citoiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    41
    Posturi
    518
    Putere Rep
    37


    Implicit

    ai create subdomeniile?
    Strazi si obiective din orasul Timisoara localizate pe Harta Timisoara.

  8. #18
    Avatarul lui mamulea
    mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    46
    Posturi
    235
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de bogdi99 Vezi Post
    ai create subdomeniile?
    Iata situatia mea: Pe www.domain.tld am un index.html. Mai am un director www.domain.tld/blog pe care vreau sa-l mut permanent pe blog.domain.tld. In directorul initial exista un index.php care contine urmatoarele linii:

    <?php
    define('WP_USE_THEMES', true);
    require('./wp-blog-header.php');
    ?>

    Am creat subdomeniul blog.domain.tld dar cand intru pe el ma redirectioneaza spre index.html din radacina (www.domain.tld/index.html). Eu vreau sa ma directioneze in index.php din directorul /blog. Unde gresesc?

    Si inca ceva: am facut un index.html de test in directorul blog si in acest caz redirectionarea functioneaza. Recunosc ca nu mai inteleg nimic.
    Ultima modificare făcută de mamulea; 20th May 2008 la 22:24.

  9. #19
    Avatarul lui Bogdan Citoiu
    Bogdan Citoiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    41
    Posturi
    518
    Putere Rep
    37


    Implicit

    eu din cpanel imi fac subdomeniile.. si stia sa ia frumos index.html din dir de pe domeniu.tld/subdomeniu.

    am testat asa.. si e totul ok la mine.
    cu codul:
    Cod:
    RewriteEngine On
    RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?intimisoara\.com$
    RewriteRule ^raluca/(.*) http://raluca.intimisoara.com/$1 [R=301,L]
    am subdomeniul raluca. in public_html exista dir /raluca/ in care este un index.html
    dupa codul descris mai sus face bine redirect.
    nu stiu cum trebuie sa faci la tine subdomeniile ca sa iti rezolvi problema cu domeniu.tld/index.html
    Ultima modificare făcută de Bogdan Citoiu; 21st May 2008 la 18:31. Motiv: am testat rapid
    Strazi si obiective din orasul Timisoara localizate pe Harta Timisoara.

  10. #20
    Avatarul lui mamulea
    mamulea este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th December 2007
    Locaţie
    Pitesti, Romania
    Vârstă
    46
    Posturi
    235
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de bogdi99 Vezi Post
    am subdomeniul raluca. in public_html exista dir /raluca/ in care este un index.html
    Tocmai asta e ideea, eu nu am un index.html in director ci doar un index.php. Dupa cum am spus mai sus, am facut un index.html de test in directorul /blog si in acest caz redirectonarea a functionat partial: imi vede subdomeniul cum trebuie (imi afiseaza pagina de test creata, index.html), dar in continuare apare si domain.tld/blog, deci redirectionarea oricum nu a fost facuta.

    Are cineva vreo idee?
    Ultima modificare făcută de mamulea; 21st May 2008 la 19:20.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cum pot dovedi ca sunt ale mele?
    De Cristi G în forumul Continut web
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 25th January 2010, 15:00
  2. Respectele mele
    De JoeDirt în forumul Prezentare forumisti
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 10th August 2009, 12:25
  3. Cat de grava e situatia?
    De ciprian2006 în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 25th June 2009, 18:15
  4. Atentie la cumparaturile-mele.ro/
    De hyp3rion în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17th February 2009, 23:25
  5. Cautare: barbatul viselor mele
    De Iskander în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 5th January 2007, 14:45

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •