Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Idee- dar cum o implementez?

Popa Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit Idee- dar cum o implementez?

Am un site de afiliere si am observat ca multi vizitatori cauta direct produse, si nu-i intereseaza neaparat sa citeasca articole, asa ca vreau sa implementez fie un landing page prin care sa-l intrebe pe vizitator, vrei sa citesti articole despre moda si vestimentatie sau vrei sa vezi produse de la magazinele partenere? Cum ati implementa voi acesta idee sau daca aveti alte sugesti si recomandari le astept cu drag.

Multumesc

RedJohn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    7th April 2013
    Posturi
    199
    Putere Rep
    13

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

import feed de produse cu landing direct catre vanzatori
    sau (in functie de cautari) te apuci si vinzi direct

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de RedJohn Vezi Post
    import feed de produse cu landing direct catre vanzatori
    sau (in functie de cautari) te apuci si vinzi direct
    Păi eu vreau printr-o modalitate cât mai user friendly să-și poata alege ce vrea, cum am menționat.

Așa voi face prin feed importul produselor, chiar dacă încă nu am făcut asta, iar tutorialele 2parale sunt deplorabile.

Mulțumesc

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

Intre timp m-am gandit la doua variante, asa ca ma consult cu voi:

1. Impartirea fiecarei pagini a categoriilor in doua stanga si dreapta. Pe o parte sa fie un titlul cu "Articole despre..." si sub articole, iar pe cealalta parte sa fie "Produse de la magazinele partenere..." si sub produse din feeduri.

2. Eliminarea a 90% din articole din categorii si inlocuirea lor cu produse din feed, iar articolele sa primeasca trafic direct organic si eventual inserate in pagina produsului, short story si imagine... pe langa cele 10% lasate printre produsele din feed.

Ma gandesc si la alta varianta, pentru cei care cauta produse si nu vor sa stea pe site sa citeasca, sa folosesc un plugin de exit si sa-i ofere varianta redirectionarii spre un subdomeniu unde sa gaseasca feeduri

Ce credeti? Astept si alte idei!

Multumesc!

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    72

Implicit

1. da, intr o proportie 66% text si 33% produse, o coloana din trei pe partea stanga.
    2. Doamne fereste!

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de Serban Cristian Vezi Post
    1. da, intr o proportie 66% text si 33% produse, o coloana din trei pe partea stanga.
    2. Doamne fereste!
    De ce 66% text si 33% produse? Produsele vor avea fiecare descriere unica, informatii utile si...

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

Din păcate e mai complicat având în vedere că vreau să promovez majoritatea magazinelor care cred că-mi vor aduce venituri substanțiale, ce fac cu feedurile le amestec? Produsele de pe DeClub nu au ca target aceiași clienți ca BoutiqueMall, deci ar trebui să introduc câteva opțiuni care să ofere posibilitatea vizitatorului să vadă produse pentru buzunarul lui... pfaaa nu mai știu cum să fac dar o scot eu la capăt.
    P.S: Sunt dispus să plătesc dacă cineva știe cum aș putea implementa asta în site.

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

Pana la urma revin la varianta landing page-ului, un landing page care sa-i ofere viztatorului in functie de keywordul pe care ajunge in site, optiunea sa alega, sa citeasca articole sau sa vada produse de la magaiznele partenere. Am discutat cu cineva si mi-a zis ca m-ar costa undeva la 500 euro si ar dura circa doua saptamani.

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    50
    Posturi
    1.260
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de Popa Mihai Vezi Post
    .....un landing page care sa-i ofere viztatorului in functie de keywordul pe care ajunge in site, optiunea sa alega, sa citeasca articole sau sa vada produse de la magaiznele partenere. Am discutat cu cineva si mi-a zis ca m-ar costa undeva la 500 euro si ar dura circa doua saptamani.
    1. Pai si de unde stii keywordul dupa care a intrat vizitatorul in site?
    2. Esti sigur ca acel landing page nu va fi de fapt inca un obstacol intre utilizator si continutul pe care il cauta?
    3. Cele mai simple site-uri sunt cele bazate pe feed fara continut adiacent. Abunda dar, cu mici exceptii, nu prea au succes. Care va fi plus valoarea pe care o aduci tu si care te va propulsa inaintea celorlalti? Faptul ca-l intrebi pe vizitator daca e sigur ca vrea sa citesca articolul pe care venise sa-l citesca sau mai bine se uita la niste produse nu mi se pare ceva inovator...

Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    30
    Posturi
    874
    Putere Rep
    21

Implicit

1. Probabil Google Analytis, combinat cu un tool care arata cuvintele ascunse din GA.
    2. Asta e intrebarea mea, la care nici programatorul nu a reusit sa raspunda, interesul meu e sa le ofer vizitatorilor o sedere cat mai placuta si sa le ofer ceea ce cauta, dar multi cand vad ca nu este vorba despre produse aleg sa renunte. Am undeva la maxim 3 link-uri de afiliat/articol de 500+ cuvinte plasate de obicei la sfarsitul articolului pe buton call to action, in 4-5 articole din 10 publicate, in primele luni au fost 2-3 din 10, cu o medie de 2-3 articole postate pe zi.
    3. Avand in vedere ca am o rata de respinge, extraordinar de mica pe care nu as vrea sa o stric, ma gandesc sa implementez ceva provizoriu, sa fac cateva teste, sa nu investesc nici bani aiurea pe ceva, care poate nu mi-ar aduce nici un avantaj, ci mai degraba dezavantaje, dar asta implica timp pentru a invatat ceva ce nu stiu sa fac. Nu as putea sa o numesc inovatie neaparat, e mai mult o metoda de monitorizare mai buna si redirectionare a traficului spre ce il intereseaza mai mult, sfaturi, sugestii, trenduri, etc. sau direct produse...

Multumesc de reply

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 17th December 2012, 14:57
  2. Idee de site
    De midanius în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 20th December 2011, 20:40
  3. Da-ti-mi o idee
    De Gonzlez în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 7th June 2011, 18:43
  4. O idee de website