Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Furt de articole de pe blog

  1. #1
    Avatarul lui Zina
    Zina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th October 2010
    Locaţie
    București
    Posturi
    76
    Putere Rep
    25


    Implicit Furt de articole de pe blog

    Va rog sa-mi dati un sfat. Am descoperit ca un blogger mi-a copiat sute de articole si le-a postat pe blogul sau, impreuna cu alte sute de articole copiate de pe Wikipedia si poate si de pe la altii. Fireste, nu a pus nici un link, desi nici nu doresc asta, doresc sa nu imi mai fure articolele. Ce pot sa fac ? Nu pot sa iau legatura cu el, nu are comentarii pe blog, nu are nici o adresa de e-mail, are o pagina de contact cu un chat dar e offline permanent. Va rog frumos sa ma ajutati. E vorba despre blogul cu lecturi povestite pe scurt, pentru care citesc și scriu ore și ore, zi dupa zi si nu imi cade bine deloc ce face acela. As putea sa fac reclamatie la Blogger sau la Google ? Cum ar trebui sa fac ? (Am pus demult un widget cu copyscape, am scris că nu sunt de acord cu copierea conform legii bla, bla, dar putin i-a pasat). Si cum as putea sa-mi protejez continutul blogului ?
    Va multumesc anticipat !

  2. #2
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Cum procedez eu si functioneaza de fiecare data

    Daca nu are date de contact pe site sau un formular pentru asta recurg la urmatoarele masuri:

    - Daca are blog pe Blogger poti reclama la Blogger dar in reclamatie va trebui sa pui fiecare url copiat (articol sursa + articol copiat), e cam nasol daca sunt foarte multe dar functioneaza de fiecare data. Tocmai in dimineata asta am fost informat ca au sters aprox 40 de posturi de pe un blog, blogul respectiv mai ramanand cu 3 posturi dupa aceasta curatenie de primavara Ce ma mira, e de ce nu i-au suspenddat contul inca...
    - Daca are reclame AdSense, o reclamatie la Adsense face minuni, in ultimul caz i-au scos reclamele de pe site cam 7 zile, timp in care omul ma implora sa-mi retrag plangerea...
    - Daca nu are niciunul din astea doua, faci plangere la firma de Hosting. Pana acum nu am ajuns la acest pas

    Ce ma doare cel mai tare, e ca mai nou munca mea a inceput sa fie furata de siteurile marilor televiziuni de la noi: realitatea si antena3. Nesimtitii nici nu se obosesc sa raspunda la emailuri, ii doare fix in c*r. Impotriva astora nu am gasit inca o solutie.

  3. #3
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Ce ma doare cel mai tare, e ca mai nou munca mea a inceput sa fie furata de siteurile marilor televiziuni de la noi: realitatea si antena3. Nesimtitii nici nu se obosesc sa raspunda la emailuri, ii doare fix in c*r. Impotriva astora nu am gasit inca o solutie.
    Cu astia e cel mai grav. De regula nu rezolvi nimic decat daca recurgi la caile legale. Dar, sa te iei la harta cu giganti ca astia, iti trebui resurse....
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  4. #4
    Avatarul lui Fium
    Fium este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    29th March 2009
    Locaţie
    TIMISOARA
    Posturi
    556
    Putere Rep
    29


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Rares @

    Cu cei ,, mari” incearca sa apelezi la concurenta lor, uneori o acuzatie prin intermediul unei stiri face minuni. Am avut o problema de genul, dar s-a rezolvat in cateva ore dupa ce le-am trimis mailul.
    Am un Blog

  5. #5
    Avatarul lui Bogdan Calin
    Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    3.115
    Putere Rep
    45


    0 out of 3 members found this post helpful.

    Implicit

    Zina, fii fericita ca e pe blogspot. Eu am vrut sa-l reclam pe unul care tot asa, mi-a copiat in prostie, dar rula pe... pe un script odios (cred, CMS nu era), iar cand am trimis o reclamatie la Google (bifand "Blogger"), am primit un raspuns de genu: "Respectivul nu e pe blogger si nu va putem ajuta bla bla". Ramane sa faci cum ti-a sugerat Rares. Mult succes! Tine-ne la 2 - 20 .

  6. #6
    Avatarul lui gamerap
    gamerap este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    31
    Posturi
    384
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Report a Terms of Service Violation - Blogger Help - nu pierzi nimic daca incerci.

  7. #7
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Implementeaza pe blog rel="author". Google ar trebui sa stie cine este autorul dupa implementare.

    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  8. #8
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Nichita, problema nu cred ca e google. Problema e furtul in sine.

  9. #9
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.417
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Rares, personal eu cred ca daca google stie ca tu esti autorul iar cineva iti fura textele fara link - tu, ca si autor, primesti ceva trust de la google. Site-ul unde apare articolul ar trebui sa fie cumva dat inapoi pe termen lung.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  10. #10
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Nu asta vroiam sa spun. Eu de exemplu nu prea am vazut articole copiate de la mine care sa apara in cautari pe prima pagina macar... Cum spuneam, nu ma intereseaza asta in mod special, ma deranjeaza ca altii se folosesc de munca altora fara niciun drept. Furtul in sine.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 2nd June 2012, 18:47
  2. Topkiss.ro - director de articole sau blog ?
    De Guess Who în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 23rd March 2012, 13:16
  3. Cumpar articole pe blog-uri in engleza.
    De Maldinii în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17th October 2011, 16:10
  4. [Vand] articole pe blog
    De delpi în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 16th September 2010, 16:14
  5. Cumpar articole pe blog-uri
    De katalin în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 23rd July 2010, 20:21

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •