Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: "Îmi place" şi "Nu-mi place"

  1. #1
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    16


    Implicit "Îmi place" şi "Nu-mi place"

    Salutare.

    Comentariile de pe site-ul meu se pot aprecia pozitiv sau negativ prin butoanele "Îmi place" şi "Nu-mi place".

    Ştiu că e uşor o prostie ce fac, dar insist. Am pus în regulament că dacă se abuzează de butoane, rămâi fără cont.

    Acum, pun pariu că din 10 utilizatori care îşi fac cont, 1 dacă citeşte regulamentul şi e mult.

    Comentariile fiind afişate după calitatea mesajelor, cine ştie cum ţine vreunu morțiș să urce în top. Iar cu alte conturi să îşi dea "îmi place" într-una. Sau cu 2 conturi, să-şi dea like de pe unu pe altu.

    Deci, mă gândesc chiar să-i trimit o notificare utilizatorului, automată, la un anumit număr de like-uri pe acelaşi individ, cum că întrece măsura şi riscă suspendarea contului.

    Să blochez accesul la butoane, parcă sună prea drastic, şi chiar n-aş vrea să-mi supăr utilizatorii.

    Deci, care ar fi cea mai bună variantă să nu se abuzeze de butoane ?

    PS: Nu mă puneţi să le scot. Spuneţi-mi cum aţi face voi...

  2. #2
    Avatarul lui enzoloco
    enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    391
    Putere Rep
    17


    Implicit

    De ce nu verifici ip-ul de pe care a fost creat contul? Dacă vezi nereguli banezi unul dintre conturi.
    Listare articole gratuit aici si aici

  3. #3
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    16


    Implicit

    Citat Postat în original de enzoloco Vezi Post
    De ce nu verifici ip-ul de pe care a fost creat contul? Dacă vezi nereguli banezi unul dintre conturi.
    Nu cred că e rea ideea, dar asta s-ar putea întâmpla numai dacă ip-ul e fix.

    Poate mă duc prea departe, dar există proxy. Iar în afară de asta, există clase de ip-uri care sunt folosite de mai mulţi inşi, nu ? Adică o clasă, doi utilizatori. Asta ar înseamna că-mi pot bana utilizatorii, greşit, crezând ca e unul şi acelaşi.

    Ceva îmi spune că ar trebui să am grijă la ce permisiuni dau utilizatorilor, astfel încât ei să poată încălca cât mai puţine reguli.

    Deci, pe mine nu mă avantajează deloc să-mi banez utilizatorii, ci să fac cumva, să-i descurajez să abuzeze de acele butoane.

    Îmi lipseşte "cumva"-ul ăsta. Sau îmi fac prea multe griji ?

  4. #4
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    IP + cookie salvat in browser-ul tipului. Blochezi si dupa IP dar mai ales dupa cookie (chiar daca se poate sterge prin resetare browser).

    Foarte multi au IP dinamic acasa, deci blocarea dupa IP nu te ajuta deloc. Sau poate intra prin mobil, USB stick etc.

  5. #5
    Avatarul lui enzoloco
    enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    43
    Posturi
    391
    Putere Rep
    17


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Cred ca doar pentru a da niste like-uri pe un forum, sa ajungi sa iti creezi ip dinamic, proxy, sau resetare cookie la fiecare iesire din browser e putin exagerat. Majoritatea nu o sa faca asa ceva. O sa se conecteze cu acelasi ip, de pe acelasi comp, fara sa stearga nici un cookie.
    Hai sa fim seriosi. Cei care fac chestia asta sunt probabil copii de 14 ani, care habar n-au cum sa-si stearga urmele si inca invata cum sa se stearga la fund.
    Listare articole gratuit aici si aici

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  2. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33
  3. model: "termeni si conditii" si "confidentialitate"
    De No_name în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2009, 15:28
  4. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 09:01

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •