Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Te poate proteja 2performant de urmatorul lucru?

  1. #1
    Avatarul lui bogdy23
    bogdy23 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th November 2013
    Vârstă
    43
    Posturi
    65
    Putere Rep
    0


    Implicit Te poate proteja 2performant de urmatorul lucru?

    Buna ziua,

    Vreau sa ma apuc de affiliate marketing am o metoda si o voi incerca. Intrebarea mea este daca imi fac un canal de youtube sa promovez produse pe el de pe 2performant, link-ul lor de affiliat va numara exact cate conversii am facut si ma va plati. Sau trebuie sa folosesc un produs precum Voluum pt a avea un numar exact de cate conversii va produce?
    Multumesc frumos

  2. #2
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Ideal este sa utilizezi un sistem de tracking mai ales pentru a controla produsele expirate. Legat de metoda, rea nu este, dar trebuie multa munca. Am avut un canal de YouTube cu diverse videouri despre unele modele de masini de spalat, nu erau recenzii video ci doar repostasem product showcase-urile oferite de producatori. Existau conversii si chiar in numar suprinzator. Rata de conversie in YT este buna. Succes!

  3. #3
    Avatarul lui John
    John este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th March 2011
    Posturi
    935
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    Am avut un canal de YouTube cu diverse videouri despre unele modele de masini de spalat, nu erau recenzii video ci doar repostasem product showcase-urile oferite de producatori. Existau conversii si chiar in numar suprinzator. Rata de conversie in YT este buna. Succes!
    Canalul era in romana? Poti spune ce retea de marketing afiliat foloseai pentru promovare?

  4. #4
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de John Vezi Post
    Canalul era in romana? Poti spune ce retea de marketing afiliat foloseai pentru promovare?
    Doar limba romana. Profitshare si promovam in special emag. Ca sa detaliez putin cum am inceput activitatea aceasta, initial eram orientat catre siteri de reviewuri + SEO si SEM. Ma interesa sa imi rankeze articolele de tip review de produs cat mai bine. Pentru asta am zis sa aduc un plus si sa pun cate un video embed in articol pentru cele mai importante modele de masini de spalat. Cea mai mare parte din trafic imi venea din SEM deoarece asta si doream, trafic semnificativ. Apoi, contul de google ads mi-a fost suspendat din alte motive care nu tin de asta, iar intr-un final am renuntat la proiect deoarece m-am orientat catre alte nise mai profitabile pentru mine. Ca sa repun proiectul pe picioare, sa il repun pe un cont nou de google ads, trebuia sa mut tot siteul pe un alt nou domeniu si sa renunt practic la tot ce am facut seo offpage. Dupa ce a expirat domeniul am observat ca mai aveam conversii... si a durat ceva vreme aceasta perioada. Conversii care veneau din YT! Vad ca unul din principalii fosti competitori - nasul.net - inca mai activeaza mereu a fost mult mai bun decat mine. Felicitarile mele!

    Dezavantaje: multe clipuri date jos in timp pe motive de copyright. Probabil asta se rezolva editand clipul, in cazul reviewurilor nu este o problema, este continutul tau. Probabil cel mai simplu este sa faci un video in care comentezi/analizezi videoul oferit de producator (specificatii, dotari, functii, pret, etc). Eu le descarcam si le republicam exact asa, cum erau oferite de producatori, originalele. Presupun ca sunt trucuri cum sa 'ocolesti' regulile de copyright in acest caz, stiam ca sunt permise clipurile preluate si reafisate partial, cu conditia ca ecranul sa fie maxim un anumit procent. Nu ma pricep la asta.

    Avantaje: Pe langa ce am mentionat in postul anterior, poti monetiza si prin ads, sa afisezi reclame in clipurile tale, dar nu este un castig semnificativ. Eu strangeam minimul pentru o plata in aproape 1 an. Dar comparativ cu acum cativa ani, astazi se castiga mult mai bine din YT ads, sunt si mai multe reclame.
    Ultima modificare făcută de Clax; 22nd May 2022 la 19:15.

  5. #5
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.573
    Putere Rep
    50


    Implicit

    Citat Postat în original de bogdy23 Vezi Post
    2performant, link-ul lor de affiliat va numara exact cate conversii am facut si ma va plati. Sau trebuie sa folosesc un produs precum Voluum pt a avea un numar exact de cate conversii va produce?
    exact cu asta se ocupa platforma de afiliere, nu ai nevoie de niciun serviciu tert.
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Veltravel în 2Performant
    De Cristian Mezei în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 18th May 2017, 15:23
  2. Cum ma pot proteja de asa ceva?
    De lecktronix în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 23rd August 2016, 18:50
  3. Cum imi pot proteja site-ul?
    De allstars în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th April 2013, 20:22
  4. API 2Performant/2parale
    De Bogdan Ungureanu în forumul Server side
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 13th October 2011, 20:34
  5. cum te poti proteja de click fraud
    De Ioan Margineanu în forumul Adsense
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 26th March 2007, 04:18

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •