Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Sfaturi pentru începători

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.315
    Putere Rep
    19

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit Sfaturi pentru începători

Sfaturi pentru începători si nu numai - am implinit 6 ani si 6 luni pe forum, sunt in domeniul IT de peste 30 de ani - da, de pe vremea lui Ceasca, cu Fortran si Basic, am incepu in mediul online mai serios de prin 2008. Zic eu ca am invatat cate ceva, asa ca m-am gandit daca sa scriu aici sau pe e4RO / Clubseo.info si am decis ca mai bine e aici, pentru ca in mod cert vor vedea mai multi ce am invatat.

Poti sa ai un blog de succes in limba romana?

Evident ca DA, dar trebuie multa munca, timp investit si nu in ultimul rand bani. Am inceput cu bloguri gratis [ Ablog, Blogger - mai putin WordPress pentru ca nu se putea monetiza prin AdSense - da sunt fan AdSense si garantat ca e cea mai buna metoda de monetizare a traficului din punctul meu de vedere.], azi am peste 100 de domenii proprii [ inca nu am luat unul .RO - dar e pe vine, caut brand si sigur va veni. De ce nu am luat TLD.ro pana acum? Ma enervau ofertele si nu aveam ceva sigur pe care sa continui ideile, asa ca am mers pe info, com, org si net + mai nou online [ astea-s mai scumpe ]. Cel mai veci domeniu al meu pe care il mai am are 7 ani +, cel mai mare are 1100 articole [ cel din semnatura ], cea mai rapida ascensiune ca numar de articole a fost pe un blog pe care am scris 100 de articole intr-o singura luna, cel mai profitabil a scos 200 de euro din prima luna [ bine aici a fost o perioada de prregatire si a beneficiat de suport FB mai vechi, nisat].

Cel mai profitabil bog ever a scos 1000 de euro pe luna - in 2018, cinci ani vechime, azi e cam la jumate - nu se prea mai scrie pe el, o mare greseala: te lasi pe tanjeala, te bucuri ca vin bani oricum, insa fara conent atractiv, nou si ceva SEO, poti ajunge sa pierzi munca de ani de zile. Asdar primul sfat: nu abandonati blogurile care merg!

Ce nisa sa aleg?

Alege ceva la care te pricepi sau care-ti place [ te documentezi daca nu te pricepi, dar trebuie sa-ti placa ]. Keyword research : am inteles ca decat sa folosesc tot feluri de tool-uri mai bine o fac pe cont propriu, scriu despre orice pe in blog si vad cum merge - WMT e ok, Analytics ajuta + ce mai vreti voi. Vedeti concurenta, daca sunt puternici si multi, cauta micronisele, cu siguranta sunt si merge mai usor. Sfaturi de la altii? Mai greu, toti tin pentru ei, iar aici va recomand sa vedeti ultima chestie pe Discovery Chanel cu Glenn Stearns

- 1 https://www.youtube.com/watch?v=DgnV6BX-PWc
    - 2 https://www.youtube.com/watch?v=XPkG2Tst270
    - 3 https://www.youtube.com/watch?v=v2NyPuBPm3c

Diseara au episodul 3 pe Dicovery [ pentru cei ce nu se descurca in engleza ]. Merita vazut, asa cred eu.

Poti castiga 1000 de euro pe luna cu site/blog in romana?

DA, merge dar nu e usor deloc. Merge intr-o luna, un an? Poate ca DA, la mine nu a mers. Maxim 200 pe luna a fost best ever la inceput. Un blog sau mai multe? Mai multe, un blog general cu de toate pentru toti nu cred ca va ranka usor, prea multe cheluilei SEO, prea multe nise de acoperit. Micronisa? Perfect!

- cu cat sa vand site-ul meu? Toti zic ca ok este cu 12 x venitul mediu anual [ mai exact cat ai scos in 12 luni in ultima perioada! ]. Fals pentru ce produce mai mult de 50 de euro pe an! De ce? Pentru ca necesita efort minim sa-ti mentii blogul online, la banii astia ajung postarile de weekend si dostribuiri pe FB. Scrie macar 10 articole pe saptamana si iti garantez ca o sa ai banii astia [ daca o faci corect, nu haotic ].

Cat poti sa castigi din blogging in Romania? Mult daca esti consecvent. Urmaresti in WMT ce merge si ce nu pe blogul tau, ataci subiecte noi, cauti keywords si o sa reusesti. Eu zic ca doar din AdSense poti face cam 500 de euro pentru 50.000 de unici pe luna [ hai 100 de miii ]. Banii adevarati vin din cautari oragnice - dublu fara de traficul din distribuiri FB [ verifivcat!].

Daca vi se pare intweresant continui!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Adiiii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    21st July 2013
    Locaţie
    Botosani
    Posturi
    300
    Putere Rep
    12

Implicit

Întrebare: mă încadrez în categoria celor care s-au lăsat pe tânjeală.. deci cum aș putea revitaliza un blog? Mă gândeam la câteva variante pentru care aștept argumente pro și contra, dar și o recomandare finală:
    a) să continui să scriu articole noi, mai mari, mai bune șamd. pe aceleași teme
    b) să rescriu articolele vechi, practic păstrez link-ul în rest să le rescriu în totalitate sau cel puțin parțial
    c) să încep cu alt blog, asemănător

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.315
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Adiiii Vezi Post
    a) să continui să scriu articole noi, mai mari, mai bune șamd. pe aceleași teme
    Asta ar fi! acum depinde cat de mult a cazut site-ul, teoretic in cateva luni isi revine daca problema e doar ca a fost abandonat.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Adiiii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    21st July 2013
    Locaţie
    Botosani
    Posturi
    300
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Asta ar fi! acum depinde cat de mult a cazut site-ul, teoretic in cateva luni isi revine daca problema e doar ca a fost abandonat.
    Pai si cum imi recomanzi sa fac daca... am deja un articol pe tema „cel mai bun ghiveci de flori” si vreau sa fac altul exact pe aceeasi tema?

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.315
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Adiiii Vezi Post
    Pai si cum imi recomanzi sa fac daca... am deja un articol pe tema „cel mai bun ghiveci de flori” si vreau sa fac altul exact pe aceeasi tema?
    Aici nici eu nu prea stiu, pe de o parte ar trebui link-uri interne de pe articole conexe , nu fix aceiasi tema - desi ... cine stie, apoi links externe ... cam aiurea sa ai pe prea multe articole, ma refer contra cost.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Posturi
    2.315
    Putere Rep
    19

Implicit

Ca sa nu mai fac un alt post o sa incerc sa ating aici al doilea punct nevralgic legat de site-uri:

Cat costa un site?

Stiu de la incput ca multi nu vor fi de acord cu calculele mele, dar este doar punctul meu de vedere, tu analizeaza-ti si vezi daca am fost macar pe aproape in calculele mele.

Punctul 1: valoarea domeniului

Fiecare site este postat pe un domeniu, care poate fi EMD sau nu, poate deveni [ sau deja este ] un brand, etc. Acest domeniu are o valoare, fara a tine cont de content-ul existent [ sau NU ] pe el. Indiferent daca este online, produce sau nu venit, etc. Asadar cand vinzi un site conteaza si cum se numeste domeniul, TLD-ul, etc. [ la etc. ar mai veni de exemplu daca sunt libere alte TLD-uri, mai cu seama la content romanesc .ro ]. Spre exemplu mie mi s-a oferit pentru DigitalPress.info 1000 de euro, nu l-am vandut, desi venitul sau pe un an nu este de 1000 de euro, este doar de 600! Evident ca numele poat efi de folos celui care-l cumpara sau NU. De exemplu Tulcea.info este valors in opinia mea, dar ar trebui sa ai ceva afacere legata de oras, judet. Altfel cam degeaba il cumperi. Chiar daca vinzi izmene in Tulcea, nu stiu cat ai fi de incantat sa ai site-ul principal pe un subdomeniu gen izmene.Tulcea.info ? Dar asta nu inseamna ca oricine vrea sa cumpere NU trebuie sa accepte ca domeniul in sine are o valoare. Azi Apple.com nu stiu cat ar valora daca nu era ceea ce este. Daca vindea mere, probabil ca valora ceva, dar nu ca brand. Prin urmare in opinia mea cand vindeti un site, tineti cont de valoarea domeniului. La engleza merge efect Godaddy appraisal, la romana mai greu [ sau nu stiu eu inca! ].

Punctul 2: vechimea aici e scurt: eu cred ca ar trebui sa-ti recuperezi banii dati pe site pentru cumparare + reinnoire. Asta pana la 10 ani vechime cel putin. Adica daca ai avut content pe site si el produce venituri mai mari decat costurile anuale - degeaba are vechime daca nu scoti bani cu el. Il tii parcat, mergi la punctul 1 si te opresti acolo! De ce e importanta vechimea online? Ar fi multr ede spus, dar cred ca suntem cu totii de acord ca atunci cand vinzi publicitate pe site, esti intrebat de vechime. Chiar si Google are asta in vedere cand puncteaza un site.

Punctul 3: contentul
    Poate ca multi nu tin cont de asta, majoritatea sar la venituri, care in opinia mea sunt pe trei. Ca sa ai venit ai nevoie de contiut pe site, iar asta costa. Eu zic ca minim 1 euro pe articol unic. Da, costa mai scump sa ai articolele pe site, dar le poti face si singur. Asta inseamna timp [ nu mai zic de alte calitati ] si timpul costa bani. Nu poti aduce un site la 1000 de euro venit din AdSense cu 10 articole [ bine, merge poate, dar aici inytervin alte costuri SEO, care conteaza si ele. DA stiu, multi zic: nu ma intereseaza cat ai dat tu pe SEO, eu cumpar la pretul cutare [ atat valoreaza pentru mine! ]. Pai e dreptul tau sa oferi ca si al meu sa cer. Numai ca eu am ceva in spatele ofertei, tu ai doar propria parere despre valoarea site-ului. Vrei cu 50 de euro? Fa-l singur, asta e.

Punctul 4: veniturile

Mai exact aici ar trebui sa fie pus profitul [ diferenta dintre investitie si incasari ]. Daca tu castigi doar din FaceBook Ads, sper sa iesi pe plus! - degeaba ai venituri de 10.000 de dolari lunar, daca te costa 9.900. E doar un exemplu, banuiesc ca se poate extrapola cu usurinta. Deci daca vorbim de veniturile din AdSense, ele sunt orientative. De fapt estimezi cat de bine am stiut eu sa folosesc Ads de la Google - am pus text, am pus video, dimensiuni, culoare, etc. Asadar in opinia mea nu conteaza cat castiga decat ca sa-ti faci o parere, cum ar fi daca ai face ca mine. Poti insa sa triplezi venitul cu un link bun, sau sa darami site-ul cu unul prost. Daca nu faci nimic, se duce oricum la vale, deci numai cei ce vor sa impuste repede un venit cumpara la valoarea pe un an in speranta ca tine doi fara sa faca nimic, sau mai nimic.

In opinia mea ar trebui sa ceri venitul pe 10 ani, la care se aduga cele de mai sus [ sau NU - depinde de pret! ]. Mai conteaza si sursa traficului, daca e majoritar din cautari sau din Social Media. Aici deja suntem pe un taram minat. Sa zicem ca am un grup de 1.000.000 de membri unde distribui regulat site-ul + alte 10 site-uri. Ce fac? Iti dau si grupul in pret? Nu prea cred, cel putin te fac moderator [ pe baza de contract, ca maine te dau afara si nu prea e OK.]. Dar pe de alta parte asta poti face si tu, sa distribui pe FB mai bine ca mine, nu pe un grup de un milion, pe 10 de 5 milioane. Sau poate ti-e lene si nu distribui nicaieri. Asta nu inseamna ca scade valoarea site-ului. Asadar ca sa inchei, venitul mediu pe ultimii doi ani x 10 este ok. Am pus doi ani in ideea ca e mai usor sa vezi care e tendinta. Si asta conteaza, daca site-ul creste ca trafic si/sau venituri. Mai exista si alte venituri, dar ar fi prea mult de discutat: afiliere, vanzare directa de publicitate, etc. Greu de cuantificat, dar merita de tinut cont si de ele.

La final: NU recomand sa vindeti un site doar cu venitul pe 12 luni, in cazul cand acesta exista. Ma intreb cat ar fi evaluat un site care nu are venituri, sau care nu este acceptat in Recomandari Google, sau nici macar in AdSense - ca nu ai cerut, nu ca nu e ok - sau cat merita un site acceptat in Google News? DA, piata stabileste pretul, dar depinde si cum stii sa vinzi. Am zis aici cum a cumparat Glenn o masina cu 1500 de dolari si dupa ce doar a spalat-o a vandut-o cu 7500 asa ca pana la urma cat e valoarea masinii? 1500 sau 7500? a crescut valoarea ei in doua zile? Ar fi de meditat la chestia asta. Nu cred ca pretul e dat doar de cat de bun negociator esti. Decat sa vinzi pe degeaba, mai bine-l tii degeaba!

Va urma Social Media!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Sfaturi incepatori
    De Rapsodia în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 16th November 2014, 10:28
  2. Tutorial pentru incepatori SQL
    De Ionut D în forumul Server side
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 19th September 2013, 15:51
  3. Dctionar SEO pentru incepatori
    De Victoras în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 1