pai chiar asa face Google dar trebuie sa ai cuvantul cheie pe care l-a tastat utilizatorul in prima fraza, daca nu iti ia fraza din articol care contine kw respectiv. O alta "anomalie" importanta pe care am observat-o este ca acel cuvant cheie nu trebuie neaparat scris exact match in articol, il poti pune si un pic diferit. De ex daca cineva cauta " cele mai eficiente burghiuri de gaurit betoane" iar tu in articol nu ai fraza asta dar ai " un spiral eficient de gaurit betoane" atunci Google o sa iti afiseze fraza asta in metadescrierea din serp.

Bineinteles ca va trebui sa ai 1-2 backlinuri de calitate catre articolul tau sub anchorul text "cele mai eficiente burghiuri de gaurit betoane". Acest backlink de preferat sa fie un dofolow trimis de pe acelasi site unde se gaseste articolul cu burghie si un nofollow trimis de pe un alt site sau retea de socializare. Stiu ca ai auzit multe chestii in legatura cu importanta backlinkurilor trimise din acelasi site, cica lui Google nu-i place cand te lauzi singur dar crede-ma ca cel mai important, mai puternic si mai autoritar backlink pe care ti-l poate cineva oferii este chiar site-ul tau, pt ca este un site specializat pe burghie iar autorul este un meserias in asta(trebuie sa-i construiesti autoritate autorului, foarte important). Cat despre burghie a fost doar un exemplu nici macar nu sunt sigur daca burghiu sau spiral este acelasi lucru, am mentionat asa doar ca sa iti faci o idee.

Eu completeze metadescrierea uneori, nu am la toate articolele si toate rankeaza destul de bine. Te sfatuiesc sa verifici manual in serp si sa observi ce metadescriere iti afiseaza Google pt articolul tau la fiecare cuvant cheie tastat pentru care vrei sa rankezi, iar daca esti de parere ca trebuie modificat ceva atunci fa-o.