Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Cum influenteaza google un blog daca afla ca vinde advertoriale?

stefanp este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Question Cum influenteaza google un blog daca afla ca vinde advertoriale?

Salut, nu am blog si nici nu intentionez sa imi fac, insa am o curiozitate, daca in anumite posturi sau forumuri se discuta despre advertoriale si acolo se face trimitere (link) catre un anumit blog acesta este taxat de google? Intreb pentru ca pe majoritatea blogurilor chestia asta e tabu si o discuti doar offline, sau unde este pus linkul este dezactivat sau cu virgula in loc de punct, se intampla asta doar de frica cititorilor sau afecteaza si in cautari?
    Media'90 - web design . e-commerce . seo . promovare . logo design . grafica www.media90.ro

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.971
    Putere Rep
    85

Implicit

Ideea este urmatoarea, daca am inteles eu bine intrebarea:

Vanzarea de linkuri este contrara politicii google. Cumpararea, deasemenea. Posibilitatea de a fi penalizat automat pentru vanzare de linkuri, este, zic eu, destul de redusa. Desi nu m-ar mira, sincer sa existe un filtru pe anumite cuvinte cheie care sa declanseze ceva flaguri.

In cazul unei reclamatii a unui binevoitor care poate avea drept rezultat o verificare manuala, deja se ingroasa gluma. De aceea este bine sa eviti postarea in clar a siteurilor unde vinzi advertoriale. Iti faci si tie si celui care cumpara un deserviciu.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Ideea este urmatoarea, daca am inteles eu bine intrebarea:

Vanzarea de linkuri este contrara politicii google. Cumpararea, deasemenea. Posibilitatea de a fi penalizat automat pentru vanzare de linkuri, este, zic eu, destul de redusa. Desi nu m-ar mira, sincer sa existe un filtru pe anumite cuvinte cheie care sa declanseze ceva flaguri.

In cazul unei reclamatii a unui binevoitor care poate avea drept rezultat o verificare manuala, deja se ingroasa gluma. De aceea este bine sa eviti postarea in clar a siteurilor unde vinzi advertoriale. Iti faci si tie si celui care cumpara un deserviciu.
    Salut Robert,

Am inteles, deci de aici aceasta v-ati ascunselea cu blogerii, am cumparat o serie de 10 advertoriale si a durat ceva pana sa pot vedea fiecare ce siteuri are si alte detalii.

Nu exista un site dedicat acestor advertoriale? am vazut unul singur anemic si urat.. dar ma refeream la ceva mai elaborat. Noroc ca exista forumul acesta, un fel de piata undercover.

Mersi
    Media'90 - web design . e-commerce . seo . promovare . logo design . grafica www.media90.ro

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.971
    Putere Rep
    85

Implicit

Citat Postat în original de stefanp Vezi Post
    Nu exista un site dedicat acestor advertoriale? am vazut unul singur anemic si urat.. dar ma refeream la ceva mai elaborat.
    Tu ai pune public o asemenea lista? Eu nu
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Pai nu o lista de siteuri in sine cu link, ci o statistica a fiecaruia si daca iti place ce vezi acolo ca si cifre si prezentare da-i contacteaza blogul, si totul se duce offline, sau un sistem de genul.

edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    29

Implicit

Exista ceva (piatadelinkuri dot ro) insa nu stiu ce mai e pe acolo de cativa ani.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Exista ceva (piatadelinkuri dot ro) insa nu stiu ce mai e pe acolo de cativa ani.
    Salut, am intrat acum, stiam de ei de acum ceva ani dar pare ca e un proiect esuat acum, are 20 de vizite pe zi... si mai percep si taxe sa folosesti siteul.

Mi-am adus aminte si de la ulise,ro si am intrat acum, vad ca cei de la Netbridge Services au cam pierdut.. 3 firme inscrise, inainte era plin siteul. Trist

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    29

Implicit

Probabil la noi nu prea prind serviciile de genul. Piata e mica, oamenii folosesc mai mult alte variante de promovare, cu advertorialele e ceva mai delicat. Pana acum cativa ani in Romania mai toata lumea folosea sitewide si alte surse care acum se considera spam.

Personal consider ca cea mai buna solutie e PBN, insa si cea mai costisitoare. Dar daca nimeresti o nisa care merita, e ok, pentru ca astfel nici nu va sti nimeni cu ce te ocupi. Cand cumperi linkuri te expui.

Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    82
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Probabil la noi nu prea prind serviciile de genul. Piata e mica, oamenii folosesc mai mult alte variante de promovare, cu advertorialele e ceva mai delicat. Pana acum cativa ani in Romania mai toata lumea folosea sitewide si alte surse care acum se considera spam.

Personal consider ca cea mai buna solutie e PBN, insa si cea mai costisitoare. Dar daca nimeresti o nisa care merita, e ok, pentru ca astfel nici nu va sti nimeni cu ce te ocupi. Cand cumperi linkuri te expui.
    Ce este PBN? Poti dezolta putin? Private blog network?

Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.171
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de stefanp Vezi Post
    Ce este PBN? Poti dezolta putin? Private blog network?
    Dap, private blog network. Pot fi de 2 tipuri, nu stiu denumirile exacte, eu le zic private si publice. Privat -> trimiti spre un singur site din fiecare satelit, public - trimiti dintr-o retea de 5 sateliti spre mai multe siteuri.

Acum depinde si cum le construiesti, e mult de discutat, insa dupa parerea mea e cea mai sigura sursa de linkuri intrucat le poti administra in siguranta deplina. Costurile (atat ca timp cat si bani) sunt totusi mai mari decat la orice alta varianta.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 11th March 2014, 16:00
  2. Află dacă adresa url este banată de google adsense
    De N.Paul în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 9th October 2012, 09:02
  3. Se poate afla daca un site are sau nu vulnerabilitati?
    De thefan în forumul Server side
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 29th January 2009, 18:47
  4. CEO-ul Yahoo: Vom vinde catre Microsoft, daca mai vrea sa cumpere
    De Adrian Poputoaia în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 8th November 2008, 15:40
  5. Cum Pot Afla Daca Site-ul Mi-a Fost Respins?
    De Stelian în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 22nd February 2006, 18:00

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •