Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Efect(e) formatare texte

  1. #1
    Avatarul lui haiduc
    haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    25


    Implicit Efect(e) formatare texte

    Am observat pe multe site-uri ca asezarea textului in pagina e ignorata si, cum nu este o operatiune complicata, am dedus ca este ignorata intentionat.
    Eu sunt adeptul "placutului" in asezarea textului, mai ales ca am lucrat mult timp si in tehnoredactare (reviste, carti etc.), adica al lui "justify", al alinierii la un rand si jumatate si al paragrafelor "tab-uite".
    In concluzie, am o nelamurire: sunt aceste formatari daunatoare?
    Daca da, de ce?

  2. #2
    Avatarul lui Pami
    Pami este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    402
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Daca tot intrebi sa-ti raspund cu o intrebare! Unde iti sunt paragrafele de care vorbesti de aici? Pescuitul sportiv - mai presus de pasiune
    Nu crezi ca e obositor sa citesti incontinuu, fara un spatiu liber intre pargrafe? Alinierea arata bine, e ok, da parca textul nu se mai termina!

  3. #3
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Formatarea este benefica. Tine vizitatorul pe pagina, ajunge sa citeasca, poate sa si comenteze.
    Google simte cand un articol este popular si cel mai probabil ii acorda niste bile albe.
    Trust, but verify.

  4. #4
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de haiduc Vezi Post
    adica al lui "justify"
    justify e de fapt o chestie care n-ar avea ce cauta in online;
    de fapt e obositor / confuz sa citesti un text in care spatierea dintre cuvinte difera de la un rand la altul;
    in print se foloseste justify pt ca exista cineva care are grija sa nu existe situatii din astea (de ex desprate in silabe un cuvant pt a minimiza diferenta de spatiere de la un rand la altul);

    in ceea ce priveste tabul de la inceputul paragrafului.. personal prefer ca paragraful sa inceapa fara tab, dar sa aiba un pic de distanta fata de paragraful precedent;

    in ceea ce priveste intrebarea.. formatarile sunt benefice (macar pt faptul ca ajuta la usability si de acolo la bounce si alte cele);

  5. #5
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    In primul rand, printul e diferit de display si sunt reguli diferite.

    Aranjarea textului in print e influentata foarte mult de lipsa spatiului, asa ca in loc de o spatiere intre paragrafe, se foloseste un spatiu la inceputul fiecarui paragraf.

    Pe display in schimb spatiul e nelimitat, asa ca se pot urma toate indrumarile expertilor.

    Eu sunt de parere ca e mult mai frumos aranjat textul pe web si ma refer la cei care respecta anumite reguli.

    Problema e ca multa lume nu stie cum sa aranjeze textul astfel incat sa fie usor de citit si nici nu e interesata. Dar site-urile care au grija de aspectul asta sunt mult mai usor de citit decat un ziar.

    Uite diferenta dintre ziar si o publicatie online (Quartz)



    Ultima modificare făcută de Alex Dumitru; 17th February 2015 la 21:23.

  6. #6
    Avatarul lui Pami
    Pami este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    402
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de Alex Dumitru Vezi Post
    In primul rand, printul e diferit de display si sunt reguli diferite.

    Aranjarea textului in print e influentata foarte mult de lipsa spatiului, asa ca in loc de o spatiere intre paragrafe, se foloseste un spatiu la inceputul fiecarui paragraf.

    Pe display in schimb spatiul e nelimitat, asa ca se pot urma toate indrumarile expertilor.

    Eu sunt de parere ca e mult mai frumos aranjat textul pe web si ma refer la cei care respecta anumite reguli.

    Problema e ca multa lume nu stie cum sa aranjeze textul astfel incat sa fie usor de citit si nici nu e interesata. Dar site-urile care au grija de aspectul asta sunt mult mai usor de citit decat un ziar.

    Uite diferenta dintre ziar si o publicatie online (Quartz)
    Bun exemplu! Bravo!

    Insa mie mi se pare mult mai usor si odihnitor de parcurs un articol cu spatiere intre pargrafe. Daca are si un spatiu la inceputul fiecarui paragraf, cu atat mai bine si mai estetic. Din pacate, aceasta ultima optiune nu o folosesc nici eu, (mea culpa). A se retine ca tot ce am mentionat, este o parere personala!

  7. #7
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    Implicit

    evident, alinierea si spatierea nu sunt totul..
    conteaza fontul si marimea lui, culoarea / contrastul, bold / italic, chenare, etc

  8. #8
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Ciprian.Olaru Vezi Post
    justify e de fapt o chestie care n-ar avea ce cauta in online;..............
    Ba se justifica atunci cand scrii pe coloane. Tine de format, de asezarea in pagina etc, indiferent daca este online sau print.

  9. #9
    Avatarul lui Ciprian.Olaru
    Ciprian.Olaru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    573
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Ba se justifica atunci cand scrii pe coloane.
    cu cat mai inguste sunt coloanele.. cu atat mai mare e problema cu spatierea neregulata, deci dificila;
    da, se poate cu justify in online daca ai un text predefinit, lucrat, despartit in silabe acolo unde e cazul, etc;
    daca ai continut dinamic (eventual generat de user / articole la care nu face nimeni o aranjare grafica).. riscul sa nimeresti randuri deranjante e mult prea mare pt a folosi justify;

    stiu ca nu e o regula universal valabila si ca pana la urma fiecare e liber sa isi aranjeze textul asa cum crede necesar, insa dpdv al comoditatii de citire.. sunt prea rare cazurile in care eu (adica preferinta personala, dar bazata si pe ceva observatii generale) gasesc utila / necesara / acceptabila alinierea justify in web;

  10. #10
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    De acord, asa este. Au fost si situatii ca cea descrisa de tine, cu trei cuvinte pe un rand cu spatii uriase intre ele.
    Verific de fiecare data rezultatul final si in general folosest justify doar acolo unde am publicitate sau imagini aliniate la dreapta. Are alt aspect. Daca nu sunt multe cuvinte lungi consecutive face destul de bine repartizarea pe randuri.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Furt de texte
    De rikartro în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 41
    Ultimul Post: 18th August 2014, 12:33
  2. De ce nu mai au efect directoarele web?
    De indiscutabil34 în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st September 2013, 22:43
  3. Formatare unitati de anunturi adsense
    De websiteanunturi în forumul Adsense
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st December 2012, 15:58
  4. Formatare in source view
    De Federals în forumul Server side
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 21st December 2008, 13:13
  5. Efect Rotire?
    De big în forumul Utile
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 6th October 2007, 17:55

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •