Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 40 din 42

Subiect: Pinguire site

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui kestor
    kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    142
    Putere Rep
    0


    Implicit

    SITEUL DE MAI SUS NU ESTE UN CHECKER ONLINE/ TOOL GRATUIT/. Am scris in search pe ico.org ancora cu linkul meu si mi a generat un backlink.

    Eu am prins ideea la ce ati explicat, doar ca s-a deviat de la subiect. Nu este un site ilegal si nici nu are nisa xxx.

  2. #2
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de kestor Vezi Post
    SITEUL DE MAI SUS NU ESTE UN CHECKER ONLINE/ TOOL GRATUIT/. Am scris in search pe ico.org ancora cu linkul meu si mi a generat un backlink.

    Eu am prins ideea la ce ati explicat, doar ca s-a deviat de la subiect. Nu este un site ilegal si nici nu are nisa xxx.
    Asa cum ai facut au facut si altii, probabil unii dintre ei aveau nisa xxx, nu ai de unde stii. Eu zic sa renunti la astfel de tehnici daca vrei rezultate care sa reziste in timp.

  3. #3
    Avatarul lui MirceaG
    MirceaG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    11th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    290
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Asa cum ai facut au facut si altii, probabil unii dintre ei aveau nisa xxx, nu ai de unde stii. Eu zic sa renunti la astfel de tehnici daca vrei rezultate care sa reziste in timp.
    Te contrazic total. Acest lucru este absolut normal atunci cand un site este popular. Lumea vrea sa vada valoarea siteului, vrea sa-i vada pagerank-ul, etc. Daca tu o sa ai un site doar cu linkuri "de calitate" din bloguri cu PA mare, sau siteuri bine pozitionate in SERP, nu inseamna ca ai facut seo natural.

    Natural, pentru mine cel putin, inseamna o distributie a unui site, in foarte multe elemente componente ale online-ului, si nu doar linkuri in articole. E evident ca avem viziuni diferite asupra modului de promovare in SERP.

  4. #4
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de MirceaG Vezi Post
    Te contrazic total. Acest lucru este absolut normal atunci cand un site este popular. Lumea vrea sa vada valoarea siteului, vrea sa-i vada pagerank-ul, etc. Daca tu o sa ai un site doar cu linkuri "de calitate" din bloguri cu PA mare, sau siteuri bine pozitionate in SERP, nu inseamna ca ai facut seo natural.

    Natural, pentru mine cel putin, inseamna o distributie a unui site, in foarte multe elemente componente ale online-ului, si nu doar linkuri in articole. E evident ca avem viziuni diferite asupra modului de promovare in SERP.
    Nu sunt un expert SEO, asa ca nu pot spune ca eu detin singurul adevar dar cred ca motoarele de cautare pot face diferenta dintre linkurile facute manual pe bloguri de calitate si cele generate automat cu nu stiu ce script, astfel poti face si diferenta calitativa dintre aceste linkuri. Cum am zis, aceste linkuri pe unele siteuri pot fi utile, pe siteuri webstats, whois, sau alte siteuri de analize si rapoarte, nu am nimic cu ele dar nu cred ca influenteaza siteul foarte mult mai ales pentru ca se face foarte mult spam cu ele. Daca tu vinzi astfel de servicii de generare linkuri este problema ta si a celui care le cumpara, mi se pare normal ca sa incerci sa-ti protejezi afacerea.

  5. #5
    Avatarul lui tymbark
    tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    46


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Nu sunt un expert SEO, asa ca nu pot spune ca eu detin singurul adevar dar cred ca motoarele de cautare pot face diferenta dintre linkurile facute manual pe bloguri de calitate si cele generate automat cu nu stiu ce script
    cum crezi tu ca poate face el diferenta? tot ce vede google e link-ul si comentariul, care poate fi postat fie manual, fie cu un tool. Daca-ti arat un blog cu niste comentarii, imi poti spune daca-s puse manual sau cu tool? Si daca da, be ce te bazezi? Tool-urile automate, folosite cu cap, pot avea rezultate f bune. La urma urmei, tool-ul e facut sa automatizeze un proces. De exemplu, cu ce difera ca si calitate a rezultatului final daca toci carnea la o masina, manual, sau la una electrica? Rezultatul final e acelasi, doar ca termini mai repede. Asa si cu tool-urile. Daca pui 5 comentarii manual intr-o ora sau pui un tool sa le puna (tot DOAR 5), cu ce difera?

    Pb cu tool-urile e ca lumea abuzeaza de ele. Am facut si eu prostia asta candva, mai ales cu tool-uri de inscris in directoare cand ma lasam dus de val si inscriam in sute de directoare intr-o zi, in directoare autoapprove, etc.

    Daca pui un tool sa-ti posteze pt un site 100 de comentarii intr-o zi, normal c-o sa fii penalizat, dar o sa fii penalizat si daca le pui pe toate 100 manual intr-o zi. Deci ideea la tool-uri e sa le folosesti cu cap, sa le setezi (schhedule) sa puna link-urile pe o perioada mai lunga.
    Signatura lipsa

  6. #6
    Avatarul lui tymbark
    tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.355
    Putere Rep
    46


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    dar cred ca motoarele de cautare pot face diferenta dintre linkurile facute manual pe bloguri de calitate si cele generate automat cu nu stiu ce script
    Ma scuzi, dar din ce-ai zis tu, am inteles ca tu vrei sa compari comentariile manuale cu cele automate. Asta reiese din formularea ta.

    In cazul asta, dar, le genereaza pe toate, desi nu neaparat numai cateva mii odata. Este un tool de genul pe imtalk.org si acolo poti alege sa-ti dea doar 50, 100, 1000, ceva de genul.

    Dar daca apar treptat link-uri de pe site-uri de genul site worth, site value, webstats, whois.... nu are de ce sa-l penalizeze. Eu am verificat intr-o zi niste link-uri pt un site de-al meu care are vreo 3 ani vechime si am vazut ca apare si el pe tot felul de site-uri de genul, desi nu l-am inscris eu cu niciun tool. ori site-urile respective au crawler-it site-ul si l-au pus ele in baza de date, ori vreun competitor a folosit un astfel de tool pt a-mi penaliza site-ul, dar nu i-a reusit.

    Cheia succesului e moderatia si diversitatea Obtine link-uri moderat, diversificate, do/nofollow, imagini, redirect, cu keyword, cu brand, url, etc. N-am intalnit multe site-uri penalizate care sa aiba un profil de link-uri f diversificat, pt simplul fapt ca pare natural.
    Signatura lipsa

  7. #7
    Avatarul lui kestor
    kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    142
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Am inteles. Iti multumesc de raspuns.

  8. #8
    Avatarul lui MirceaG
    MirceaG este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    11th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    290
    Putere Rep
    23


    Implicit

    PS: Te-ai gandit ca poate, pe ip-ul pe care esti tu hostat, sa zicem la hostgator, mai sunt inca 10 siteuri de xxx si 10 de gambling. Inseamna ca tu nu ai nici o sansa sa te promovezi, si vei fi considerat spam?

    xxx-ul, afecteaza, atunci cand interactioneaza in mod direct cu siteul tau, si nu in mod involuntar. Nu orice mic sfarculet gata atrage dupa sine si un penalty.

    Totusi sunt curios, cati dintre voi vorbesc din experienta proprie, cu teste facute, si cati doar din ce au citit in diferite posturi pe forumuri. Eu am facut teste timp de 6 luni asupra acestor tipuri de siteuri, si am avut doar rezultate pozitive. Nu rezultate uriase, dar pozitive.

  9. #9
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Cand m-am referit la linkuri de pe bloguri de calitate m-am referit la linkuri din continut si nu comentarii. Imi cer scuze daca nu am fost suficient de explicit.
    Si da, m-am referit la siteurile de statistici, webstats etc.

  10. #10
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Bun, se pare ca discutam degeaba, in al doilea post deja s-a raspuns la intrebare.

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •