Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Primii pași în SEO ? Unde greșesc ?

  1. #1
    Avatarul lui CezarAdrian
    CezarAdrian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th April 2013
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    30
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit Primii pași în SEO ? Unde greșesc ?

    Bună seara, după ce am citit în seara asta numeroase ghiduri de pe forum cum sa optimizam o pagina web am publicat si un articol ( defapt primele 2 ) în care am incercat să aplic noțiunile învățate. Însă lipsind experiența nu am siguranța că fac acest lucru bine. Siteul în cauză este omul-priceput.ro iar primul articol se regăsește în Design> Primul site de la zero. Siteul va fi conține în totalitate tutoriale fie ele web design sau 2d..3d având numeroase articole scrise în Word, iar ceea ce trebuie să fac e să le pun pe site însă nu știu după cum spuneam dacă o fac corect, mai ales că facem vorbire și de un site înregistrat zilele trecute. Dacă nu am postat în secțiunea potrivită rog un moderator să îl mute deși m-am binoclat destul de mult după o asemenea categorie. Mulțumesc pentru timpul acordat și îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva cu acest post.

  2. #2
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut
    De ce ai folosit strucutra asta de url? http>omul-priceputro>indexphp>page>portfolio>primul-site-de-la-zero

    Fa ceva simplu de genul omulpriceput>categorie>articol , mai usor si pentur useri si pentru google.

    In al doilea rand: "Alătură-te comunității noastre care în momentul actual numară peste 200 de utilizatori înregistrați.". Pe bune? Ai un articol si 200 de membri interesati? Chiar crezi ca cei interesati de webdesign sunt redusi?

    In al treilea rand designul, dar ala tine de gusturi, mi se pare greu de navigat. Meniul pus under the fold pentru rezoltutiile 1366x768 (si mai mici), ala trebuie sa fie sus si tare.

    Sus, in dreapta titltului, se rotesc articolele dar nu recunoaste diacritice. Ori o codezi cum trebuie, ori titluri fara diacritice.

    Daca esti la inceput si cu design si cu SEO, de ce nu mergi pe wordpress?

    Edit: Da un ctrl+u si vezi cum iti vede google pagina. Ai 1176 randuri de cod pentru 2 randuri de continut si o poza. Ce sa inteleaga bietul google ca si SEO?
    Ma refer la http>omul-priceputro>indexphp>page>portfolio>primul-site-de-la-zero>59-notiuni-generale

  3. #3
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Ok. Pe rand.

    1. Vrei sa-ti faci un site, ca sa? For fun (hobby) sau monetizabil (venituri) ?
    2. Vrei sa oferi tutoriale despre web, dar nu stii sa faci un site?
    3. Dpdv seo ce planuri ai? Pe ce cuvinte principale vrei sa ai trafic? (tutoriale, cum sa, ...)

    "in lipsa experientei" e cea mai nepotrivita fraza pt un site de "tutoriale".

    Nu era site-ul cu ierpurii asta?

    Daca te pricepi la joomla, incepe prin a schimba thema, pe ceva mai "tutorial = articole". Model blog: Home sau model portal:Demo Toolbar

    off: domeniul mie nu-mi place deloc.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  4. #4
    Avatarul lui CezarAdrian
    CezarAdrian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th April 2013
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    30
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Catalin: aceasta structura a fost afisata de Joomla dupa ce am selectat ,,Search Engine Friendly URLs" se pare ca nu e asa friendly o sa incerc sa folosesc SH404SEF sa vad ce rezultate o sa obtin. Chestia cu inregistrarea era ramasa de la siteul anterior ( o modific imediat ). Am rectificat problema cu diacriticile. Prima pagina foloseste multe module HTML. O sa incerc sa mai scap de ele. Si nu migrez catre WordPress pentru ca nu stiu cu ce se mananca. In joomla am mai avut acum multa vreme un site la care am renuntat din lipsa de timp.

    Tom:
    1. In primul rand pentru a aprofunda diferite tehnici utilizate in photoshop de exemplu pe care le voi aborda in tutorialele viitoare si multe altele. Majoritatea proiectelor mele se regasesc in mediul offline sau in presa. Colaborez cu cateva ziare locale si o tipografie. Si o fac pentru utilizatorii care doresc sa invete ceva, in limba romana fiind foarte putine tutoriale despre ceea ce doresc eu sa realizez in timp.
    2. Cine a spus ca nu stiu sa fac un site ? Dupa cum vezi o sa fie in dreamweaver fara hosting. Utilizatorii il pot folosi la atestate de exemplu ( daca tot sunt in clasa a 12-a ). pentru un template in joomla sau multe altele.
    3. tutoriale, tutorial, tutorial video, tutoriale web design, tutoriale photoshop, tutoriale dreamweaver, tutoriale css, tutoriale in romana, tutoriale illustrator, tutoriale html

    Experienta SEO nu rastalmaci cuvintele mele te rog . Nimeni nu s-a nascut invatat. Tutorialele vor fi mai mult video stiind ca e mai bine sa vezi decat sa citesti.
    In legatura cu domeniul a fost alegerea mea daca o sa clachez o sa o fac pe pielea mea.
    Siteul cu iepuri era pe un subdomeniu. Tocmai de asta era si pe subdomeniu : iepuri.adresa-web.ro dar l-am sters pentru moment. Si analogia creeata de mine intre omul priceput, tutoriale, iepuri consta in faptul ca pentru inceput o sa fie tutoriale dar odata ce o sa vina niste prieteni din vacanta care au hobby-uri gen constructia de mobilier, proiectare autocad, reparatii auto ma gandeam ca ar fi un nume usor de retinut ( iritabil pentru unii dupa cate observ ) cuprinzand o gama mai larga. Multumesc pentru sugestii....

  5. #5
    Avatarul lui CezarAdrian
    CezarAdrian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th April 2013
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    30
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Nu mai merge edit: Am redus de la acele 1100 linii de cod la pagina respectiva undeva intre 700-800 pe unele pagini si o sa mai lucrez( concurenta are undeva intre 1000 de linii pe prima pagina dar o sa tin cont de sfatul tau.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Idee cum sa atrag primii clienti?
    De dumars în forumul Hosting
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 22nd April 2013, 18:01
  2. Primii pasi in SEO pentru un junior
    De MaXz în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 10th April 2012, 22:43
  3. Cum se fac primii pasi in online
    De Eradu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 2nd October 2010, 18:22
  4. Linkbuilding cu 20% discount pt primii 10 clienti
    De zaducu în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 25th June 2009, 21:44
  5. Primii virusi pentru Vista !
    De Toto în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 7th October 2005, 01:47

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •