Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: "You are not allowed to view links. Register or Login" din punct de vedere SEO

Pami este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    135
    Putere Rep
    12

Implicit "You are not allowed to view links. Register or Login" din punct de vedere SEO

"You are not allowed to view links. Register or Login"

Cum si daca afecteaza din punct de vedere SEO acest lucru? O optiune des folosita pe forumuri, blog-uri si multe alte site-uri. Google mai indexeaza link-urile daca ele nu sunt vizibile?

Multumesc !

tymbark este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.333
    Putere Rep
    27

Implicit

Pai cel mai bine e sa vezi daca sunt indexate link-urile cu site:link sau vezi continutul paginii cache-uite cu info:link Sunt unele forumuri care intr-adevar, nu permit sa vezi continutul decat daca esti logat, dar in acelasi timp google poate vedea continutul, si practic ajuta dpdv SEO.. dar daca link-urile nu sunt indexate sau sunt indexate dar arata acelasi mesaj pe care-l vezi si tu, nu ajuta la nimic. Stiu ca era o optiune parca sa poti specifica un user si o parola pt anumite pagini sa le poata crawleri google-ul. expertsexchange parca era un exemplu de genu, daca intrai pe un thread, nu-ti arata rezolvarea la intrebarile puse, ci trebuia sa-ti faci cont.. dar daca te uitai in cache, vedeai tot continutul paginii respective, pt ca googlebot-ul avea acces la acele pagini
    Am un director de articole unde poti pune 3 link-uri dofollow per articol unic de 250 de cuvinte

Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    135
    Putere Rep
    12

Implicit

Cum ajuta asta dpdv SEO cum zici tu?

Uite cum arata cu "view source" un link de la o poza cand esti logat si cand nu:

Cand esti logat

Cand nu esti logat

Din cate observi, cand esti logat apare link-ul catre poza, iar cand nu, un link catre "Register" sau "Login". Ce vede Google in situatia asta? Vede el ca acolo de fapt e un lik catre o poza?

Si ca sa fiu si mai explicit in intrebarea mea, pun problema asa: link-urile vechi sunt indexate pentru ca aceasta optiune nu exista. Acum exista, ce se intampla cu noile link-uri ce vor urma?
    Ultima modificare făcută de Pami; 7th August 2012 la 16:16.

Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.333
    Putere Rep
    27

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Tu n-ai inteles ce-am zis eu. Daca google se poate "loga" (adica daca poate accesa continutul ca si user logat), atunci vede ca in prima imagine si da, ajuta la SEO (cat de mult, parerile sunt impartite). Daca nu poate vedea continutul si vede doar link-ul de register, (ca user nelogat), atunci nu te ajuta deloc dpdv SEO
    Am un director de articole unde poti pune 3 link-uri dofollow per articol unic de 250 de cuvinte

Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    135
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de tymbark Vezi Post
    Tu n-ai inteles ce-am zis eu. Daca google se poate "loga" (adica daca poate accesa continutul ca si user logat), atunci vede ca in prima imagine si da, ajuta la SEO (cat de mult, parerile sunt impartite). Daca nu poate vedea continutul si vede doar link-ul de register, (ca user nelogat), atunci nu te ajuta deloc dpdv SEO
    Am inteles, numai ca asta era intrebarea, google se poate loga? Cum aflam daca intr-o atare situatie google se poate loga? Simplul fapt ca e prezent pe site cu botii asta inseamna ca e si logat? Sau orbecaie in intuneric pe acolo?
    Si legat de seo, asa am mai citit si eu in alta parte ca e bine, dar fara amanunte. Cum, de ce, in ce fel. Ca e bine...e bine, da de ce e bine?

Data înscrierii
    5th November 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    1.333
    Putere Rep
    27

Implicit

Eu de asta ziceam sa dai info:url si sa te uiti in cache sa vezi cum arata pagina. Daca arata tot continutul, ca si cum ai fi logat, atunci inseama ca se poate "loga". Daca iti arata "register etc" inseamna ca nu se poate "loga" si atunci nu ajuta pt SEO

Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    135
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de tymbark Vezi Post
    Eu de asta ziceam sa dai info:url si sa te uiti in cache sa vezi cum arata pagina. Daca arata tot continutul, ca si cum ai fi logat, atunci inseama ca se poate "loga". Daca iti arata "register etc" inseamna ca nu se poate "loga" si atunci nu ajuta pt SEO
    Da poate-mi spui si cum dau info:url !

Iulian Grecu este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    8th February 2012
    Vârstă
    22
    Posturi
    255
    Putere Rep
    7

Implicit

Citat Postat în original de Pami Vezi Post
    Da poate-mi spui si cum dau info:url !
    Intră pe Google și scrie info:domeniu.tld

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.016
    Putere Rep
    29

Implicit

De ex. in phpBB se poate seta accesul lui GoogleBot la toate paginile (este specificata implicata o lista de cativa zeci de boti ce pot avea acest privilegiu sau nu). Presupun ca majoritatea forumurilor si cms-urilor mai mari au aceasta optiune (direct sau plugin/addon/etc.)
    Cu alte cuvinte cand in user agent este specificat googlebot serverul va trimite pagina ca si cum ar fi trimite-o unui utilizator conectat => avantaje dpdv SEO.
    In celelalte cazuri (IE, FF, Chrome samd) va invita vizitatorul sa se conecteze.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 7th August 2012 la 21:06.

Data înscrierii
    6th March 2011
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    135
    Putere Rep
    12

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    De ex. in phpBB se poate seta accesul lui GoogleBot la toate paginile (este specificata implicata o lista de cativa zeci de boti ce pot avea acest privilegiu sau nu). Presupun ca majoritatea forumurilor si cms-urilor mai mari au aceasta optiune (direct sau plugin/addon/etc.)
    Cu alte cuvinte cand in user agent este specificat googlebot serverul va trimite pagina ca si cum ar fi trimite-o unui utilizator conectat => avantaje dpdv SEO.
    In celelalte cazuri (IE, FF, Chrome samd) va invita vizitatorul sa se conecteze.
    Ok, multumesc de raspuns tuturor, dar tot nu m-am lamurit de ce este bine dpdv SEO sa bagi obligativitatea inscrierii pe un forum, blog, etc., decat sa lasi omul sa citeasca liber. Chiar am avut o discutie aprinsa pe tema asta cu mai multi prieteni care sunt foarte reticenti la o astfel de abordare. Au inchis pagina si cauta in alta parte si nici nu mai revin pe acolo, chiar daca informatia ii intereseaza. Vad ca se tot ocoleste un raspuns concret pe tema asta. Toti spuneti ca e bine, dar nu spuneti si de ce. Daca ar fi sa ne luam dupa exemplul dat mai sus, voi ce ziceti, e bine sa-ti pierzi vizitatori sau nu?

As dori un raspuns de genul,
    Este bine pentru ca:
    1.
    2.
    3.
    si incepeti sa insirati exemple.

Poate mai ajuta si pe altii raspunsurile. Un simplu "e bine" si atat, nu cred ca stisface pe nimeni.

Multumesc!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  2. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33
  3. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 09:01
  4. intrebare "Allowed Sites"
    De wrc în forumul Adsense
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd September 2007, 00:35

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •