Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Magazin de reduceri online

  1. #1
    Avatarul lui valentino
    valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    36
    Posturi
    667
    Putere Rep
    30


    Implicit Magazin de reduceri online

    Salutare,

    Vin la voi cu rugamintea de a`mi da un mic feedback la un nou site al meu, un portal online de reduceri - redumag.ro. Sa va spun cate ceva despre site:

    - ruleaza wordpress si in momentul de fata are aproape 100 de reduceri listate
    - intentionez sa adaug intre 5-10 reduceri pe zi pe site
    - afiliere exclusiv prin 2parale, fara emag, eventual altex cand vor lansa programul lor de afiliere
    - momentan am un mic parteneriat pentru 10 zile cu Nemira, un cod de reducere de 30%
    - nu intentionez sa il promovez prin linkuri si advertoriale, ci voi merge mai mult pe promovare pe Facebook, forumuri sau Twitter

    Ce va place/ce nu va place la redumag? Credeti ca ar fi mai bine sa pun procentul/suma redusa in loc de pretul cu reducere? gen, -30% sau -400 lei in loc de pretul produsului?

    Astept cu nerabdare opiniile voastre. Multumesc anticipat!
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

  2. #2
    Avatarul lui Eradu
    Eradu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    20th August 2010
    Posturi
    619
    Putere Rep
    34


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de valentino Vezi Post
    Ce va place/ce nu va place la redumag? Credeti ca ar fi mai bine sa pun procentul/suma redusa in loc de pretul cu reducere? gen, -30% sau -400 lei in loc de pretul produsului?
    Ideal ar fi sa poti pune ambele variante, daca nu eu as inclina spre afisarea reducerii, in procente.
    imi place designul simplist si aerisit, cred ca are uzabilitate buna.

  3. #3
    Avatarul lui crt
    crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    - culorile sunt prea tipatoare si iti atrag atentia de la ce e mai important, adica de la produse.

    - in loc de "vezi detalii" eu as merge pe "cumpara".

    - afiseaza si pretul si reducerea

    - foloseste o cautare avansata dupa pret sau dupa reducere. Casuta de cautare trebuie sa fine mai mare, mai vizibila pt. vizitatori. Recomand sa folosesti o cautare mai avansata fata de ce ofera wp. Eventual cu posibilitatea de a sorta rezultatele. Sau, de ce nu, poti sa integrezi google search. Oricum e mai bun decat ce ofera wp.

    - pune accent si pe newsletter pe langa social media.

    - adauga pret/reducere si la sectiunea "ALTE REDUCERI CARE TE POT INTERESA" si mai ales in pagina cu rezultatele cautarilor

    - nu stiu daca e ok cum ai facut structura de link-uri cu "reducere". In plus de asta trebuie sa ai grija si la continutul duplicat:

    Camera foto DSRL Nikon D5100 la reducere de pret | Magazinul de reduceri
    Camera foto DSRL Nikon D5100 la reducere de pret | Magazinul de reduceri

    - poate: poze mai multe, mai mari, specificatii produse, comentarii/review produse.

    - eu daca as gasi o reducere care stiu ca i-ar interesa si pe altii as face un share pe unul din profilele mele sociale.

    - mai multe produse pe prima pagina si in categorii

  4. #4
    Avatarul lui valentino
    valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    36
    Posturi
    667
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de Eradu Vezi Post
    Ideal ar fi sa poti pune ambele variante, daca nu eu as inclina spre afisarea reducerii, in procente.
    imi place designul simplist si aerisit, cred ca are uzabilitate buna.
    Multumesc pentru raspuns Radu, o sa incerc sa pun ambele variante.

    Citat Postat în original de crt Vezi Post
    - foloseste o cautare avansata dupa pret sau dupa reducere. Casuta de cautare trebuie sa fine mai mare, mai vizibila pt. vizitatori. Recomand sa folosesti o cautare mai avansata fata de ce ofera wp. Eventual cu posibilitatea de a sorta rezultatele. Sau, de ce nu, poti sa integrezi google search. Oricum e mai bun decat ce ofera wp.
    Multumesc si tie crt pentru sfaturi, voi tine cont de ele. O sa incerc sa fac o sortare dupa valoarea reducerii, m`am uitat si mi`ar lua ceva timp, nu stiu exact daca pot face filtrarea asta dupa niste custom fields. Cercetez.

    Citat Postat în original de crt Vezi Post
    - pune accent si pe newsletter pe langa social media.
    Lucrez la un newsletter, momentan am inceput cu mailchimp si am facut acel modul de abonare care zic eu ca e destul de ok pentru inceput, va suferi modificari mai incolo.

    Citat Postat în original de crt Vezi Post
    - nu stiu daca e ok cum ai facut structura de link-uri cu "reducere". In plus de asta trebuie sa ai grija si la continutul duplicat:

    Camera foto DSRL Nikon D5100 la reducere de pret | Magazinul de reduceri
    Camera foto DSRL Nikon D5100 la reducere de pret | Magazinul de reduceri
    Sincer, de faza cu linkurile astea nu stiam, dar daca eu nu ii dau in sitemap si nici pe site nu exista referinte la linkul fara 'reducere' in url, google nu`l va indexa si poate nu`l va vedea ca si continut duplicat, nu? Iar daca ma insel, cum as putea sa modific asta, sa nu`mi creeze si link fara reducere, avand in vedere ca folosesc custom post types?
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

  5. #5
    Avatarul lui crt
    crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    36


    Implicit

    E ok ca ai pus formularul pt. newsletter in fiecare pagina dar nu e suficient. Trebuie sa ii convingi sa se aboneze si apoi sa obtii conversii cat mai bune.

    Daca nu folosesti canonical vei avea continut duplicat.

    Eu as scoate "reducere" din link. Practic acum tu ai doua site-uri cu acelasi continut (redumag.ro si redumag.ro/reducere). Acel cuvant pare pus acolo pt. a manipula motoarele de cautare desi ar trebui sa para o categorie a site-ului principal.
    Ultima modificare făcută de crt; 1st November 2012 la 16:07.

  6. #6
    Avatarul lui SeoMox
    SeoMox este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th October 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    405
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de valentino Vezi Post
    Sincer, de faza cu linkurile astea nu stiam, dar daca eu nu ii dau in sitemap si nici pe site nu exista referinte la linkul fara 'reducere' in url, google nu`l va indexa si poate nu`l va vedea ca si continut duplicat, nu? Iar daca ma insel, cum as putea sa modific asta, sa nu`mi creeze si link fara reducere, avand in vedere ca folosesc custom post types?
    Chiar daca nu actualizezi sitemap-ul cu toate link-urile noi, google tot le va indexa, iar tinand cont ca este wordpress indexeaza totul, pana si arhivele lunare, iar post-urile si categoriile le ia printre primele.
    Solutiile ca sa elimini efectul unui posibil continut duplicat sunt:

    1. sa adaugi in .htacces o regula sa nu mai indexeze nimic dupa categoria /reducere/
    2. sa adaugi canonical din url-ul cu /reducere/ in cel fara
    3. sa faci redirect 301 si sa pastrezi postul curat, exemplu:

    Redirect 301 /reducere/camera-foto-dsrl-nikon-d5100-la-reducere-de-pret/ h t t p://redumag.ro/camera-foto-dsrl-nikon-d5100-la-reducere-de-pret/
    regula testata pentru wordpress .htacces (fara spatii intre h t t p, nu pot posta inca link-uri :-)

  7. #7
    Avatarul lui valentino
    valentino este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    28th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    36
    Posturi
    667
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Multumesc frumos pentru sfaturi. Am insa o problema. Indiferent ce as pune in loc de 'reducere', ma duce pe postul respectiv:

    Geaca din imitatie de piele pentru barbati la reducere Geaca din imitatie de piele pentru barbati la reducere
    Geaca din imitatie de piele pentru barbati la reducere Geaca din imitatie de piele pentru barbati la reducere

    Am schimbat din custom-posts la slug sa nu mai aiba nimic, dar imi pune default goods. Din tema, pur si simplu, cum as putea sa fac sa scot de tot 'reducere'? Asta pentru cine a lucrat cu custom post types

    Multumesc.
    Prind toate reducerile de pe www.redumag.ro

  8. #8
    Avatarul lui remy
    remy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    31st July 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    145
    Putere Rep
    23


    Implicit

    Citat Postat în original de valentino Vezi Post

    Ce va place/ce nu va place la redumag? Credeti ca ar fi mai bine sa pun procentul/suma redusa in loc de pretul cu reducere? gen, -30% sau -400 lei in loc de pretul produsului?
    Salut!
    La fel ca Eradu eu as merge pe amandoua variante sau chiar pe un mesaj de genu in loc de Acest Produs costa 500 lei pune "Economiseste 200 lei! " S-ar putea sa fie mult mai catchy si sa ii influentezi sa dea click mai departe. El nu va vedea un procent va vedea o suma economisita pe care se gandeste ca o poate folosi in alta parte.

    Alte observatii personale:
    1. Design: pe mine ma deranjeaza ca in primul scroll nu vaad mare lucru in afara de slider (sunt pe un monitor maricel acum )
    Eu as ridica produsele un pic ma sus. Combinatia de culori nu e chiar pe gustul meu dar aici e o treaba subiectiva.
    Meniul de sus ocupa foarte mult spatiu inutil din punctul meu de vedere (daca ai de gand sa pui mai multe lucruri acolo sa zicem dar tot e prea lat).
    Per total pierzi foarte mult spatiu in zona de maxim interes de pe prima pagina.

    2. Pagini de categorii : foloseste un mic slider sau o zona de impact inaintea produselor in care sa prezinti cateva argumente puternice pentru a invita oamenii sa cumpere de acolo.
    Incearca daca ai cum sa pui niste filtre sa ajuti vizitatorii (stiu ca e nasol in WP dar macar o ordonare ceva merge). Sa nu uitam ca este o structura de magazin online si oamenii sunt obisnuiti sa isi seteze diverse optiuni.

    Pune totusi si niste texte pe paginile de categorii chiar daca nu vrei SEO dar mi se par chele rau.

    In rest ideea mi se pare super misto si te felicit pentru cum a iesit !

  9. #9
    Avatarul lui crt
    crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Editezi tema? Folosesti un plugin?

    Ca sa intelegi mai bine. Teoretic google alege una din variante pe care sa o indexeze. Practic sunt sanse sa fi penalizat. Oricum e mai ok sa ii spui tu ce varianta sa indexeze (canonical). Asta in cazul in care nu doresti sa renunti la "reducere".

    Daca vrei totusi sa folosesti "reducere" in link-uri incearca sa folosesti mai multe variante (reducere-electronice/produs, reducere-haine/produs, reducere-telefoane/produs sau reducere-samgung/produs etc). Sa para ca sunt mai multe categorii. Sau nu stiu, alta varianta.

    Mai asteapta si alte pareri care sunt mai avizate in legatura cu "reducere". Eu mi-am exprimat punctul de vedere.

  10. #10
    Avatarul lui SeoMox
    SeoMox este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th October 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    405
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Citat Postat în original de valentino Vezi Post
    Am insa o problema. Indiferent ce as pune in loc de 'reducere', ma duce pe postul respectiv
    Asa este construit wordpress-ul, are categoria by default si postul categoriei dupa aceea.
    Mai poti rezolva problema intr-un mod mult mai rapid insa, asta daca nu ai foarte multe post-uri create; sa faci pagini si subpagini in loc de categorii si posturi.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Reduceri cu reduceri pentru seopedisti la Brasov Internet Festival
    De Sorin Frumuseanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 2nd May 2012, 23:41
  2. Realizare website profesional - agregator de reduceri online
    De iSKY în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 27th February 2012, 17:08
  3. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 18th January 2012, 21:06
  4. Magazin Online vs Magazin Virtual
    De Heavenz în forumul Chestionare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 9th June 2011, 12:12
  5. Magazine online: cupoane de reduceri (vouchere) si wishlist-uri
    De danielbuca în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 26th February 2009, 10:03

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •