Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Vreau sa dezvolt la maxim siteul slabescu.ro

  1. #1
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit Vreau sa dezvolt la maxim siteul slabescu.ro

    Pun sub lupa Dr. Slabescu - Cum sa slabesti prin diete - site caruia i-am acordat o buna parte din timpul meu liber din ultima perioada.

    General
    Site-ul este complet si functional, mai am de completat paginile 'despre' si 'disclaimer', le-am lasat asa pentru ca textul de acolo trebuie bine gandit. Site-ul este activ din februarie 2012, dar abia prin martie 2012 am pus wordpress si am inceput sa pun continut (la inceput a fost o pagina simpla 'in constructie...' ce indemna vizitatorii sa se aboneze la newsletter).
    Ideea siteului este simpla, personajul fictiv Slabescu recomanda cele mai eficiente diete (in special), ceaiuri si produse de slabit. S-a incercat crearea acestui personal pentru a castiga credibilitatea publicului tinta.

    SEO
    Are peste 1000 de IBL-uri provenite din peste 200 de domenii. Am incercat sa aduc backlinkuri cat mai de calitate si din surse cat mai variate. Am fost ajutat de catre Tony si alti useri de pe acest forum pentru o parte din advertoriale, commentarii in bloguri, inscriere in directoare, etc. Site-ul are Page Rank 5 de 2 actualizari de PR si pana acum, si... cred are cat de cat putina autoritate.
    Cuvintele cheie urmarite, nu m-am axat foarte mult pe ceva anume, mai mult pe long tails, totusi pentru o parte din advertoriale si inscrierea in directoare au fost utilizate ancorele: "cum sa slabesti" si "diete de slabit". Site-ul a fost pozitionat destul de bine pentru acestea dar in ultima vreme a scazut.

    Marketing
    Publicul tinta este segmentul ce doreste sa slabeasca, in mare parte femei cu varsta cuprinsa intre 20 si 40 de ani.
    Site-ul este diferit de catre concurenta deoarece este putin mai explicit, majoritatea dietelor sunt explicate cat de cat pe intelesul tuturor. Un alt atu este faptul ca aparitia personajului Slabescu inspira credibilitate oamenilor mai mare decat un alt site de acelasi gen.
    Accesibilitatea si functionalitatea sunt 2 lucruri extrem de importante deoarece publicul tinta nu este foarte familiarizat cu internetul (de exemplu, foarte putini au profil de facebook, de cont de twitter nu mai vorbesc...).

    Monetizare
    Pana acum monetizarea a fost destul de slaba si inca este. Nu am pus mare importanta pentru acest aspect, am avut cand bannere adsense cand 2parale sau piata digitala dar... doar pentru a face teste.

    Continutul
    Tot continutul este unic. Majoritatea articolelor sunt scrise de la 0, pentru fecare in parte au fost necesare si cateva zile pentru documentare. Recunosc ca unele articole sunt rescrise din reviste sau din siteurile de vedete pentru testa reactia publicului. Majoritatea doresc mai tare sa afle cum a slabit Bianca Dragusanu decat sa afle cum pot slabi ei insisi... asta ca o mica concluzie. Romanul tot iubitor de cancan este.

    Newsletter
    Am acordat o mare importanta acestui aspect, pana acum am strans peste 1400 de abonati (nu stiu de ce acum in counterul de pe site este afisata cifra 0, in fine). Pentru asta folosesc serviciul feedburner pentru ca mi s-a parut mai ok. Se simte diferenta de trafic cand un subiect este mai interesant si atrage ochiul. Principala problema este faptul ca publicul tinta nu este prea familiarizat cu comunicarea prin email.

    Design
    Thema siteului este Yamidoo Pro Magazine, la inceput am utilizat-o nulled apoi am achizitionat-o. Nu doresc sugestii referitoare la design, mai repede pentru utilizabilitate.

    Facebook
    Foarte putine persoane din publicul tinta al siteului au cont de fb... totusi siteul are cateva likeuri (reale, nu am cumparat fani si nici nu doresc), nu am pus foarte mare accent pe asta pana acum.

    Ce doresc?
    In primul rand critici indiferent de acestea ce ma pot ajuta la dezvoltarea proiectului. Site-ul nu sta foarte bine in SERP... aici si este problema principala. Din pacate investitia trebuie sa fie minima...

    PS: Imi cer scuze pentru eventualele greseli sau daca am omis ceva dar sunt destul de obosit acum.
    Ultima modificare făcută de Clax; 22nd September 2012 la 00:35.

  2. #2
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Uite o metoda care am incercat-o eu si a avut dublu efect. Organizeaza un concurs pe site iar una din conditii este ca participantii sa acumuleze puncte daca pun link-ul concursului la ei pe blog sau pe Facebook (desi aici obtii doar un nofollow dar castigi vizibilitate).

    Ideea este sa oferi un premiu consistent ca sa starnesti interes. Daca nu vrei sa investesti bani, ia in considerare un barter in produse de slabit foarte cunoscute. Succes.

  3. #3
    Avatarul lui crt
    crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Chiar daca unii se supara ca imi bag nasul as vrea sa imi exprim si eu parerea. Dar te rog sa asculti de cei cu experienta nu de mine.

    Pentru a mai creste in serp cred in primul rand ca va trebui sa mai adaugi articole. Ar fi ok sa ai mai multe articole care au in titlu, respectiv in link, cuvintele cheie pe care ai plecat.

    Nu am inteles de ce ai afirmat ca publicul tinta nu e familiarizat cu internetul sau cu facebook. Conform google insights, termenii de cautare pe aceasta nisa sunt in crestere. Asta inseamna ca subiectul devine din ce in ce mai cautat.

    Poate s-ar merita sa promovezi mai bine site-ul pe facebook si in locul unui forum clasic de discutii sau a comentariilor din wp sa folosesti comentariile prin facebook.

    Legat de functionalitate ti-as recomanda sa adaugi si "Subiecte asemanatoare" la sfarsitul fiecarui articol. Lipsesc pozele din articole. Nu stiu daca e vorba de o strategie sau asa e tema dar stiu ca pe mine ca cititor ma atrag intotdeauna imaginile si ma fac sa citesc tot articolul. Indiferent de subiect.

    In rest tema e cat se poate de ok. Design-ul e placut ochiului.

    Bafta in continuare si mult succes cu site-ul. Cel mai important e sa continui si sa nu abandonezi ideea.

  4. #4
    Avatarul lui iSKY
    iSKY este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    4th January 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    1.232
    Putere Rep
    40


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Clax, este o idee foarte frumoasa, ca si branding imi place foarte mult, suna mai mult decat bine "Slabescu"!

    Pentru a putea avea parte de consistenta in SERP si pentru a-l putea reinvia, trebuie sa continui cu link building-ul. Desi nu imi place sa o spun (de "link building" este vorba), asa se numeste si e o chestiune esentiala in SEO, aceasta trebuia continuat si mai mult diversificat.

    Cat priveste retelele sociale, trebuie sa integrezi slabescu.ro in social media, dar nu doar in facebook, ci si in twitter (mai vizibil de atat), google+ si chiar pinterest. Pentru a interactiona mai bine cu facebook, ar trebui organizat un concurs cu premii (reale), care sa aiba legatura cu deviza site-ului. Poti premia userii care se implica in mod activ in promovarea site-ului tau pe facebook, insa premiile ar trebui sa fie numai produse care au legatura cu dietele de slabire & co. De asemenea, poti stabili un parteneriat cu un producator de astfel de produse de slabit, iar premiile le poti da sub egida "Slabescu.RO & Nume Producator" (astfel, numele tau are o buna rezonanta, dar faci un bine si partenerului tau de business, care iti ofera sub forma de barter produsele respective).

    Cat priveste design-ul, nu sunt tocmai atras de el, chiar daca ai specificat ca nu vrei o perere despre el, eu nu iti voi spune nimic mai mult decat ca trebuie sa ii modifici culorile, pentru a fi cat mai calde, mai feminine si mai "gingase". Gandeste-te ca atunci cand caracterizezi acest site, trebuie sa caracterizezi in culori o femeie!

    Ca si functionalitate, functia de cautare este mult prea jos, iti recomand o pozitie mult mai vizibila, deoarece este o functie deosebit de importanta pentru orice vizitatoare a site-ului tau.

    Mult succes cu ideea, la cat mai multe articole unice si poate cat mai multe originale, poate realizate cu vedetele pe care le prezinti acum pe site! Mult succes cu munca de optimizare, este o munca nu tocmai usoara, mai ales ca mi se pare ca site-ul este usor penalizat din cauza a prea multor ancore identice (e o parere personala, cam 80% fondata dpdv tehnic).

    Andrei
    Nu există un mare talent, fără o mare voință (Honoré de Balzac)

  5. #5
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Clax Vezi Post
    Publicul tinta este segmentul ce doreste sa slabeasca, in mare parte femei cu varsta cuprinsa intre 20 si 40 de ani.
    Accesibilitatea si functionalitatea sunt 2 lucruri extrem de importante deoarece publicul tinta nu este foarte familiarizat cu internetul (de exemplu, foarte putini au profil de facebook, de cont de twitter nu mai vorbesc...).
    Facebook
    Foarte putine persoane din publicul tinta al siteului au cont de fb... totusi siteul are cateva likeuri (reale, nu am cumparat fani si nici nu doresc), nu am pus foarte mare accent pe asta pana acum.
    Gresesti, publicul tau tinta, femei 20-40 de ani, este foarte activ pe facebook, si este exact publicul care da like la gramada, daca nici ele nu ar fi pe facebook cine ar mai activa. Eu am site cu acelasi public, si pot spune ca sunt active pe facebool, nu am auzit pe nici una dintre cele de pe forumul meu spunand ca nu are cont pe facebook
    Dar trebuie sa inveti sa atragi, nici eu nu ma pricep la asta.
    Poti face monetizare prin afiliere, convertesc destul de bine campaniile de afiliere pe nisa asta, sunt multi ce cumpara reclama de la mine pentru produse de slabire si spun ca sunt foarte multumiti (mai putin la mine ca eu nu sunt prea norocos la afiliere)
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  6. #6
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Doresc sa le multumesc tuturor pentru parerile impartite.

    Se mai ofera cineva cu sugestii si idei noi ?

  7. #7
    Avatarul lui impelo
    impelo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut,

    Nu sunt expert SEO, asa ca nu ma bag... In privinta functionalitatii (si implicit al designului, desi nu vrei sa primesti sugestii)as avea de spus cate ceva..:
    -formularul de cautare nu se distinge...la o prima vedere, backgroundul utilizat mi se pare ca il eclipseaza.
    -schimba-ti scriptul de afisare al avatarelor in cadrul site-ului... Ma refer la acele comentarii.. Cum il ai pe Slabescu, fa si niste doamne schitate care sa apara in acele avatare. Ar da bine pentru femei, sa vada ca ele sunt publicul tinta.
    -creaza un forum de discutii. Daca ai deja, eu nu l-am gasit. N-ai idee cate cucoane vor sa barfeasca de cum slabeste Dragusanca prin foamete si sex...
    -pune un calculator de calorii, indice de masa corporala..Sunt scripturi simple, dar dau bine pentru vizitatoare


    Sper sa-ti fie de folos ce am scris.. Daca nu, injura-ma in privat

  8. #8
    Avatarul lui Clax
    Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    574
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Citat Postat în original de impelo Vezi Post
    Salut,

    Nu sunt expert SEO, asa ca nu ma bag... In privinta functionalitatii (si implicit al designului, desi nu vrei sa primesti sugestii)as avea de spus cate ceva..:
    -formularul de cautare nu se distinge...la o prima vedere, backgroundul utilizat mi se pare ca il eclipseaza.
    -schimba-ti scriptul de afisare al avatarelor in cadrul site-ului... Ma refer la acele comentarii.. Cum il ai pe Slabescu, fa si niste doamne schitate care sa apara in acele avatare. Ar da bine pentru femei, sa vada ca ele sunt publicul tinta.
    -creaza un forum de discutii. Daca ai deja, eu nu l-am gasit. N-ai idee cate cucoane vor sa barfeasca de cum slabeste Dragusanca prin foamete si sex...
    -pune un calculator de calorii, indice de masa corporala..Sunt scripturi simple, dar dau bine pentru vizitatoare


    Sper sa-ti fie de folos ce am scris.. Daca nu, injura-ma in privat
    Bineinteles ca orice parere indiferent ca este pro sau contra este binevenita deja am schimbat avatarele pentru comentatoare. Cat despre forum, acesta este in lucru deocamdata.

  9. #9
    Avatarul lui Adiiii
    Adiiii este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    21st July 2013
    Locaţie
    Botosani
    Posturi
    384
    Putere Rep
    20


    Implicit

    O sectiune in care cititorii sa trimita metodele lor de slabit.

  10. #10
    Avatarul lui Geany
    Geany este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    4th June 2013
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    58
    Putere Rep
    26


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Ma gandesc ca poate ai vrea sa auzi si parerea mea, tinand cont ca fac parte din randul publicului tinta, al femeilor cu varsta curprinsa intre 20 si 40 de ani

    1. Pentru site-ul tau, care pune accent pe brand, eu cred ca un logo si un design bun sunt foarte importante.

    - Ai spus ca nu te intereseaza sugestii referitoare la design, dar primul lucru care mi-a sarit in ochi este design-ul, care, sincera sa fiu, nu imi place deloc. Site-ul este foarte curat, dar culorile folosite, neutre (negru si gri), de fapt nonculorile folosite, nu cred ca sunt potrivite pentru un astfel de site, care se adreseaza femeilor tinere. In plus, nu-mi place nici logo-ul (care imi inspira tristete, atat prin mimica lui Dr Slabescu, cat prin culoarea fontului, gri) si nici header-ul.

    - Ideea site-ului mi se pare una foarte buna - un personaj fictiv Dr Slabescu care recomanda diete si produse de slabit. Dar nu cred ca ai reusit sa creezi o imagine pentru Dr Slabescu pe masura ideii. Din punctul meu de vedere, Dr Slabescu ar trebui sa ramana intiparit usor in mintea vizitatoarelor, sa fie un personaj pozitiv, carismatic, prietenos, femeile ar trebui sa poata empatiza usor cu cu el, sa-l simta apropiat de ele, dar si sa le ofere increderea si motivatia de care au nevoie atunci cand vor sa slabeasca.


    2. Referitor la ce te intereseaza mai mult, ca site-ul nu sta foarte bine in SERP. Am aruncat o privire pe backlink-uri si am vazut ca site-ul are destul de multe, iar in structura de linkuri ai multe anchor texte pe brand, ceea ce este bine. Dar am vazut ca ai un procent important de link-uri si pe "cum sa slabesti" si "diete de slabire" si tinand cont si de vechimea site-ului si de numarul de articole, m-as fi asteptat sa vad site-ul ca sta cat de cat bine in cautari, dar nu l-am gasit in primele 10 pagini pentru aceste expresii de cautare. Am vazut ca in primele 10 pagini Google sunt multe pagini de articole, unele slabe, de genul articole din directoare de articole. Nu cred ca este o nisa chiar atat de competitiva incat sa nu poti sa rankezi cu home-page-ul in primele 10 pagini, chiar daca nu ai cuvintele-cheie in url-ul siteului, si n-ai precizat nimic de vreo penalizare care a dus la cadere in SERP.

    Ti-as sugera sa faci cele doua modificari on-page de mai jos, ambele sunt importante:

    - Sa schimbi titlul site-ului, pentru ca cel de acum (slabescu-ro - cum sa slabesti prin diete) nu contine cuvintele-cheie pentru care doresti sa urci cu site-ul (am inteles ca ar fi "cum sa slabesti", "diete de slabire" - de exemplu: Cum sa slabesti - diete de slabire oferite de Dr Slabescu, sau o alta variatie poate mai inspirata, in limita a 70 de caractere). Aparitia acestor cuvinte in toate paginile din site il va ajuta pe Google sa inteleaga mai bine pentru ce cautari este relevant site-ul tau.
    - Pe Home Page este important sa definesti titlul site-ului cu h1


    3. Pentru cresterea gradului de implicare al vizitatorilor:
    - As sugera sa adaugi butoane de Facebook Like, Google Plus, Twitter, la sfarsitul articolelor.
    - Am observat ca sunt putine comentarii - o solutie pentru cresterea interactiunii ar fi ca articolele sa se incheie cu o intrebare, cu un mesaj care indeamna cititorii sa scrie un comentariu, sa-si spuna parerea, sa urmareasca site-ul pe Facebook, etc. Eu as lucra un pic la mesaje pentru a face vizitatorii mai interactivi pe site si sa viziteze mai multe pagini.
    - Un Related Posts cu imagini cred ca ar fi mai potrivit decat cel pe care-l ai acum.
    - Eu prefer ca boxul de inscriere la newsletter sa fie evidentiat fata de restul site-ului (din punctul meu de vedere inscrierea la newsletter este o actiune importanta ce trebuie facuta pe site).


    Ti-am spus mai multe critici pentru ca asta ai spus ca astepti Succes!
    Ultima modificare făcută de Geany; 25th August 2013 la 23:03.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Editare post numai in maxim 5 minute
    De RoManiac în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 4th April 2013, 09:57
  2. Ajutor C++ in maxim 24 h !
    De MaXz în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 11th December 2011, 10:35
  3. Numar maxim de vizitatori online
    De tudorc11 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 20
    Ultimul Post: 29th August 2011, 18:43
  4. Simplitate la maxim
    De Sorin Frumuseanu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 20th November 2010, 22:40
  5. Cum obtin reach maxim prin adwords
    De attempt în forumul Adwords
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 8th May 2009, 14:55

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •