Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Sfaturi design

  1. #1
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit Sfaturi design...

    Vreau sa schimb putin designul la siteul meu dpdv al organizarii informatiei si m-ar interesa sa-mi spuneti ce nu va place la el, ce vi se pare in plus sau in minus si alte nereguli.
    Ma intereseaza in mod special prima pagina, dar nu ma supar daca va dati cu parerea si la celelalte.
    Ultima modificare făcută de Ben Boingeanu; 9th September 2006 la 18:58.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  2. #2
    Avatarul lui Mascka
    Mascka este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Braila
    Vârstă
    45
    Posturi
    496
    Putere Rep
    34


    Implicit

    A`mi plac culorile... modificare care cred ca trebuie: ori faci head`ul la acelasi width ca si body ori invers.. incearca sa integrezi search box in head.. link`urile de pe linia cu contact,, home page etc.. punele sus in dreapta... as incerca sa dau un contur subtire la toate box`urile.
    foot... la fel cum sunt fundalurile la link`ul "inscrie-te acum" fa si jos ceva... merge bine.. incearca sa evidentiezi.. gen buttons.. link`urile principale din head.. .. daca mai vad ceva.. te anunt.. succes

    later edit: a... si mai scoate din "reclamele".. din footer... sunt prea multe.. mai renunta la cateva.. de ex aia cu topul poti sa o faci ascunsa...

  3. #3
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Nu prea inteleg campania cu sondajul respectiv. Nici bine nu am intrat si ma ocup de scris formulare? Pai probabil ca ar trebui sa inchid pagina cu site-ul tau si sa ma ocup de sondaj. La fel si pe Softpedia.

    Nu prea inteleg de ce e centrat continutul site-ului si se intinde atata de mult. Trebuie sa dau scroll ca sa pot citi ce e pe prima pagina. Foarte multi nu doresc sa dea scroll. Daca o sa citesti niste rapoarte de utilizabilitate, o sa observi ca, in general, vizitatorul care sta pe un site, incearca sa citeasca cat ii permite marimea monitorului sa vada pe site, fara a da scroll.

    Incearca sa iti faci rost de link-uri care sa duca la tine. Din site-ul tau ar trebui sa i-asa mai putine...in raport cu cele care vin catre tine. Nu stiu cu ce te ajuta bannerele alea din footer.

    Spre ex. vezi pagina de contact. Ai 4 randuri de text si un scroll imens pentru meniul din dreapta. Incearca sa le comasezi astfel incat sa nu lasi senzatia ca nu ai continut pe site.

    Bannerul ala cu forumul...e mare...fa-l mai mic...daca e sa vada bannerul, crede-ma ca nu e nevoie de ditamai bannerul. Asfel, rezolvi partial si problema cu meniul din dreapta.

    Ai pe site, link-uri prin care faci trimitere tot catre tine...ce folos?

    M-mentan cam atat,...abia m-am trezit.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  4. #4
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Thks de critici.

    Sondajul este pus de arbomedia siteurilor din portofoliul lor pt a face profilul demografic al siteurilor. Daca nu vrei sa completezi sondajul, click pe nu. Am dat si eu destule Nu-uri.

    Ref. la continutul central lung si la cel din dreapta, asta ma deranjeaza si pe mine, vreau sa mai reduc, de aia am vrut sa aflu pareri ce vi se pare ca ar tb sa scot. O sa comasez in dreapta niste chestii si sa fie coloana mai scurta. In centru inca nu stiu.

    O sa scot si din bannerele din footer, le-am pus ca cica sa fiu trecuta la linkuri partenere, sau asa ceva.

    Bannerul cu topul imi folosea cand eram pe lista lor pe prima pagina, tb dat click pe el, mai primeam vizite, dar acum vad ca se voteaza ca chiorii, in 2 zile aprox.140 voturi/site, deh, cine are prieteni, ala e in fata

    Bannerul din dreapta cu forumul: este format standard, 120x400 si am doua bannere inhouse, dar sint bagate si bannere de la arbomedia, asa ca nu-l pot micsora (desi zau ca l-as scoate de tot, dar asta e, imi tb rabdare si )

    Ai pe site, link-uri prin care faci trimitere tot catre tine...ce folos?
    Te referi la bannerul ala de jos? Ca nu ma prind acum.
    Cat despre bannerele cu forumul si dictionarul, mi s-a spus ca asa se face, imi promovez diverse sectiuni ale siteului.

    Mascka, bune si ideile tale, o sa vad pe care ma lasa inima sa le folosesc


    Mai astept critici.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  5. #5
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Citat Postat în original de Diana
    ***********
    Te referi la bannerul ala de jos? Ca nu ma prind acum.
    ***********
    Ma refer la faptul ca sint bannere care trimit tot catre site-ul tau, multe link-uri in texte care trimit tot catre prima pagina. Daca vrei sa le folosesti...macar pune text cu anchor, care sa iti foloseasca.

    Inca dorm..scuze daca aberez.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  6. #6
    Avatarul lui c_n_m
    c_n_m este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    25th February 2006
    Locaţie
    București / Ilfov
    Vârstă
    51
    Posturi
    622
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Site-ul arata bine asa cum e acum. Eventual, ai putea sa-i faci un modrewrite.

  7. #7
    Avatarul lui cri5ti
    cri5ti este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th July 2006
    Vârstă
    39
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0


    Implicit

    ok, hai sa te critic un pic, daca tot o vrei..

    1. dimensiunea fixa la site.. merge intins pe toata latimea paginii, ca daca tot este..

    2. evidentiaza link-urile.. alta culoare, underline, vezi si tu..

    3. lasa un border (padding) in toate panel-urile.. se citeste mai usor textul

    4. modrewrite - fa url-urile mai friendly..
    din eafacere.ro/art_item.asp?artCatID=10&moveb=0&artID=3557&artTit le=Ponturi%20ale%20publicitatii
    merge
    eafacere.ro/art_item/3557/Ponturi-ale-publicitatii.html

    5. la un articol.. daca tot ai bara cu reclama, de ce ai mai bagat inca o reclama care sa mai manance din spatiu.. si nu stiu restul, dar deja cand vad reclama bagata la greu, is gata gata sa apas X

    6. ma mai gandesc..

  8. #8
    Avatarul lui cri5ti
    cri5ti este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th July 2006
    Vârstă
    39
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0


    Implicit

    ah.. si Diana, am vazut ca avataru tau e o pisicuta.. uite-te pe site-ul meu, www . about-kittens . com

    si zi-mi parerea ta, din punct de vedere al continutului.. daca pare organizat bine.. eventual idei de articole, ce te-ar putea interesa.

  9. #9
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Cristi, mersi de critici.

    1. E latime fixa sa se vada bine pe 800x600. Dar o sa-l latesc pt. 1024x768.

    4. Pt. url friendly imi tb un program pe care sa-l aiba aia cu hostingul si au zis ca nu vreau sa-l puna. Dar asta se va schimba in curand, ca vreau sa-i schimb.

    5. Pt. bani, evident . Aia patrata nu apare tot timpul. Si as pune-o si mai jos, dar nu-mi iese, asa ca am lasat-o acolo. Dar o sa lucrez la asta

    6. Astept ...

    Ref. la siteul tau, imi plac f. mult pozele. In rest, o sa ma mai uit pe el sa vad ce si cum.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  10. #10
    Avatarul lui Kul
    Kul
    Kul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    16th July 2005
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    45
    Posturi
    47
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Header:
    - meniul sus nu este bine pozitionat, dpdv client ma intereseaza mai mult meniul secund (Franciza, Stiri...)
    - homepage si favorites sunt obsolete, out
    - print preview nu ai si daca tot nu ai, "trimite pagina" din header e ~= degeaba fiind facut cu mailto. scoate mai bine si linkul de "trimite pagina"
    - imi arati data? bine ca nu e si ora. are relevanta pt site-ul tau? eu zic ca nu are. Nu intru pe un site sa vad in cat suntem, dau dublu click pe ceasul din win.
    - dpdv design as renunta la panel title-urile "Inscriere gratuita" si data. As face meniul super clasic, doua dungi portocalii, va da bine contrastul cu background-ul headerului albastru.
    - "Inscrierere gratuita" l-as baga sub/langa Contul meu
    - as pune publicitate jos in footer de nu-i loc (un om interesat va cauta acest link atent pe site) si contact sus in unul din cele doua meniuri principale.
    - mi-ar placea la logo sa fie un simbol grafic
    - headerul s-ar preta la un usor gradient rasturnat, e o tzara cam sec
    - headerul l-as face tot pt 800, ai 10% vizitatori pe 800x600, destul de mult. uite o posibila solutie. Eu as face si headerul pt 800x600 si in margini as lasa alb.
    Mesaj:
    - cat/ce castig de pe urma site-ului tau? pot sa te contactez pe YM, sa vad cursul? eu as vrea sa invat cum sa incep o afacere si/sau sa o promovez. mesajul site-ului ar trebui sa fie: eu am grija sa devii mai bun, sa te fac mai mare. nu vad asta asa bine pe site.
    - mi-as dori si niste "Studii de caz"
    - de ce sloganul se termina cu semnul exclamarii? Stii vreun slogan bun/celebru cu semnul exclamarii? sau intrebarii?
    better parca: "Te intalnesti cu clientii tai" sau scurt/2 si eficient "Portal de afaceri"
    Design informatie:
    - a inceput sa se preteze in loc de "Home" cuvantul "Acasa" (pt site path)
    - Stiri afaceri? nu ii faci si un RSS?
    - vreau panelul de recomandari stanga sus, m-ar cam interesa cel mai mult
    - panelul cu "Informare rapida" aia cu contactul de YM, pune-l in pagina de contact
    - de ce ai auto-bannerul acela jos in footer? la ce foloseste?
    - in Legislatie e putina informatie, as fi vrut mai multa, tips&tricks, etc. E atat de seaca ca parca ar putea lipsi.
    Contact:
    - bifa de newsletter formular de feedback: "vreau in newsletter"
    - contopeste pagina de feedback cu contact
    - in contact un pic de statement "Despre mine/noi", eventual pagina separata. Lauda-te un pic. Review-uri din presa cumva ai? Sau 1, 2 testimoniale.

    - misto search-ul
    - si codul e curatel
    - si ai ceva content, bravo, cred ca ai muncit mult la el

    Stiu ca am scris multe, una de ti-ar fi de folos si tot e un castig.
    Ultima modificare făcută de Kul; 26th July 2006 la 00:57.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Sfaturi promovare
    De radanick în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 13th January 2010, 19:02
  2. Sfaturi SEO
    De crissuca în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 29th January 2009, 20:12
  3. Sfaturi: ce sa-i mai fac?
    De thefan în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 12th November 2008, 00:29
  4. sfaturi seo in java
    De voidcode în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 17th September 2008, 19:15
  5. sfaturi
    De Bogdan Citoiu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th August 2008, 16:23

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •