Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: BuySellAds update!

  1. #1
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42


    Implicit BuySellAds update!

    Cei de la Buy Sell Ads tocmai au facut update la site. Acum poti sorta dupa numarul de impresii alexa, eCPM etc.

    Cei care au site-uri pe nisa de graphics and design probabil ca stiu de update. Oricum acum iti poti monitoriza mai bine investitiile . La cum merge Adsense-ul in ultima perioada e o alternativa buna de luat in seama.

  2. #2
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Sunt o alternativa interesanta dar totusi nu au anumite sectoare dezvoltate si site-urile raman in pending luni de zile. Stiu ca de pe automotive de exemplu nu aveau verticala dezvoltata deloc si site-urile raman in pending pana se hotarasc ei sa faca o sectiune si pentru site-urile din nisa respectiva. Probabil sunt si mult alte nise care inca nu sunt luate in considerare de ei.

    Anyway... eu zic ca cine investeste intr-un banner face cea mai proasta investitie posibil pentru ca bannerul online a murit de demult.

  3. #3
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    Anyway... eu zic ca cine investeste intr-un banner face cea mai proasta investitie posibil pentru ca bannerul online a murit de demult.
    aici cred e o parere personala. eu chiar nu sunt de acord cu lucrul asta. depinde foarte mult si de ce fel de campania doresti sa duci: de informare, populare, brand etc. ca sa faci roi cu un banner trebuie sa mai oferi si servicii, iti dau dreptate doar in cazul in care vrei vizitatori doar ca sa dea click pe reclamele tale, cu siguranta nu este o solutie buna.

    uite un exemplu este fotolia, care acum duce o campanie de brand extraordinara sau agresiva depinde cum vrei sa o vezi.

    pana la urma de ce si-ar mai face pepsi sau coca cola reclama...?

    cateva lectii de marketing ti-ar prinde bine

  4. #4
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Citat Postat în original de No_name Vezi Post

    cateva lectii de marketing ti-ar prinde bine
    cu siguranta stiu multe despre marketing. chiar de-aia spuneam ca "bannerul online a murit". A fost si o conferinta la inceputul anului exact pe tema asta [parca la Digital Marketing Forum] in care advertiserii cautau alternative de promovare pentru site-urile clientilor care aduc rezultate mult mai bune decat bannerele.

    Ai facut cumva un studiu sa vezi cate vizite vin printr-un amarat de banner online? Daca e chiar atractiv si spune "da click aici" ai putea sa primesti vreo 30-50 vizite la 1000 [O MIE] de vizitatori. Stiu ca am avut pe blogul meu personal o campanie pentru un site si primeau doar 10-20 unici/zi. Spune-mi tu mie, ai da 100 euro pentru 300-600 unici/luna? Eu zic ca nu, tocmai d-aia bannerul online a murit.

    S-au reinventat companiile si ofera acum rollovere stresante care cresc CTR-u' si ajung si la 10% dar totusi probabil orice vizitator e scarbit de asa ceva si chiar daca da click in prima faza, ulterior va evita rolloverul si poate chiar si site-ul pe care a aparut asa ceva.

    Si da... bannerul online a murit de demult.

    si da... tu, cel fara de nume ar trebui sa citesti mai mult de marketing.

    LE: Cat despre cresterea notorietatii unui brand in online DA, ar fi utile bannerele, dar daca se targeteaza vizite si posibili clienti eu zic ca investitia in bannere e cea mai neprofitabila investitie.
    Ultima modificare făcută de Nosfer; 14th April 2009 la 20:12.

  5. #5
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    cu siguranta stiu multe despre marketing.
    cred ca asta spune foarte multe despre tine. cunostintele din cate stiam eu "cele fara de nume" nu sunt niciodata "multe" ... dar fiecare are dreptul la opinie. ca spuneai de o conferinta, chiar joi am fost la una (am scris si pe forum despre asta) si -Marius Ghenea- spunea ca in urma unui studiu de caz peste 80% dintre vizitatori nu stiu ca dau click pe o reclama atunci cand dau click pe add-urile de la adsense.

    cred ca ar trebui sa te gandesti ca marea masa a consumatorilor nu citesc blogurile lui Aaron Wall sau Matt Cutts ...


    oricum voi tine cont de sfatul tau - "cel fara de nume ar trebui sa citesti mai mult de marketing."

    "Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu" - Socrate!

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    S-au reinventat companiile si ofera acum rollovere stresante care cresc CTR-u' si ajung si la 10% dar totusi probabil orice vizitator e scarbit de asa ceva si chiar daca da click in prima faza, ulterior va evita rolloverul si poate chiar si site-ul pe care a aparut asa ceva.

    Si da... bannerul online a murit de demult.
    sunt mai oldschool si nu stiam despre

  6. #6
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    37
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    hehe, toti mai au cate ceva de invatat in orice domeniu. Cu rolloverele daca ai vizita constant site-uri gen prosport, gsp, cancan, realitatea, libertatea si multe altele o sa observi ca apar cateva bannere rollover de tipul ala care-ti acopera tot ecranul si te sperie.. nici macar nu vezi cale de iesire, de multe ori "x"-ul e ascuns intr-un loc in care abia il gasesti.

    Anyway, ca ai adus vorba de BuySellAds... chiar e cel mai bun marketplace pentru bannere si pentru publisheri si pentru advertiseri. Mie-mi place ca sunt destul de stricti si nu accepta orice site in reteaua lor.

  7. #7
    Avatarul lui No_name
    No_name este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    19th February 2007
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    37
    Posturi
    707
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    prosport, gsp, cancan, realitatea, libertatea
    acum sper sa nu te superi pe mine ... da eu mai citesc despre marketing nu intru pe siteurile de mai sus

    eu am doua siteuri acceptate pe buysellads; unul din ele chiar pe pagina a 2-a la buy ads. si chiar este o alternativa ft. buna pentru mine, la ce eCPM are adsensu ...

  8. #8
    Avatarul lui adson
    adson este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    21st April 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    280
    Putere Rep
    30


    Implicit

    nu stiu daca banerele au murit, poate ca nu sunt idei in conceperea lor, poate ca mesajele prezentate nu transmit nimic, faptul ca se doresc noi solutii de promovare online nu inseamna ca banerul a murit...in plus daca ai nevoie de vizite nu te astepti sa pui un banner pe un blog si gata te-ai scos...vrei trafic atunci cauta site-uri care ofera trafic, vrei clienti pentru magazinul tau? atunci cauta site-uri/bloguri nisate pe magazinul tau..etc
    toata lumea are site, magazin online etc dar cunostinte in domeniu lipsa si atunci te rezumi la ce vezi la latii..banere puse unde pretul e mai mic si vizite multe, pui unde vezi ca are si concurenta desi nu sti ce deal are ala cu ownerul site-ului... mda... ma lungesc cred ca voi scrie un post la mine pe blog despre asta

  9. #9
    Avatarul lui kitcat
    kitcat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Nosfer Vezi Post
    Anyway... eu zic ca cine investeste intr-un banner face cea mai proasta investitie posibil pentru ca bannerul online a murit de demult.
    glumesti nu?

    Sunt tipuri de reclama si tipuri de reclama. Cu toata publicitatea contextuala oferita de google (NOT IN RO) nu poti sa rupi pe brand awarness cum face un old fashion banner.

    eu zic sa mai citesti

  10. #10
    Avatarul lui un1cOoL
    un1cOoL este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    7th June 2007
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Stie cineva un site in genul buysellads care sa nu fie exclusivist adica sa accepte si alte nise?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. BL Update
    De Emil Chelariu în forumul Google
    Răspunsuri: 44
    Ultimul Post: 20th August 2007, 22:21
  2. PR Update
    De warrior în forumul Google
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 1st April 2007, 12:59
  3. Nou IBL update?
    De too_night în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2007, 22:45
  4. Pr Update
    De Iskander în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 24th January 2006, 10:03
  5. PR update ?
    De Cristian Mezei în forumul Google
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 22nd October 2005, 17:12

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •