Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 28 din 28

Subiect: Pret ora programare

  1. #21
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    se poate sterge. am lipit 2 postari. scuze
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #22
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Citat Postat în original de daniweb Vezi Post
    Salutare comunitate

    Vin cu o intrebare azi.Care este pretul pe ora de programare pentru un programator cu experienta?
    Stiu ca depinde de mai multi factori ... dar ma intereseaza un pret mediu.

    Multumesc
    Eu platesc undeva la 45 euro/ora. Acum un an era 35.

  3. #23
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Eu platesc undeva la 45 euro/ora. Acum un an era 35.
    Ce anume iti lucreaza? Ce complexitate?
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  4. #24
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

    Implicit

    Parerea mea e ca discutia asta e mult mai complexa decat pare. Nu o sa aduc in discutie tariful practicat de fiecare, pentru ca na, pana la urma fiecare programator stie cel mai bine care este suma per ora cu care se simte confortabil.

    O sa aduc in discutie cateva aspecte de care in general un client nu tine niciodata cont. (sau aproape niciodata).

    1. Stabilirea specificatiilor proiectului, a flow-ului - in functie de complexitatea proiectului, acest lucru poate insemna un meeting de 1 ora, un meeting de 2 ore sau 5 meetinguri de cate doua ore. Deci in cazul fericit poate insemna 1 ora sau 10 ore.

    2. In cazul in care se doreste implementarea unei functionalitati intr-un proiect deja aflat in productie, omultetul care presteaza trebuie sa analizeze codul in profunzime. Daca aplicatia e un monolit, trebuie gasita o solutie care sa faca ceea ce isi doreste clientul, fara sa afecteze celelalte functionalitati. Acest lucru poate dura de la o ora pana la 8-10 ore, chiar mai mult.

    3. Urmeaza partea de coding propriuzisa - in care programatorul implementeaza solutia : acest lucru poate necesita o ora sau 100 sau naiba stie cat, in functie de complexitate. Pe langa timpul necesar codingului, mai este si timpul necesar documentarii.

    3.1 Se doresc si teste unitare pe cod? Daca da, mai adaugam niste ore.

    4. Functionalitatea trebuie apoi testata - la fel, in functie de complexitate, poate dura de la 5 minute la cateva ore.

    5. Aplicatia este prezentata clientului - un meeting de minim 30 de minute, pana la 2 ore.

    6. Cum evident, in majoritatea cazurilor exista aspecte interpretabile (si aici e treaba programatorului sa stabileasca inca de la punctul 1 Definition of done, pentru a evita niste discutii inutile) , se mai pierd 1-10-15 ore pentru a se duce produsul la forma dorita de client.

    7. Lansarea in productie

    Ca o incheiere, aproape intotdeauna clientul vede (sau cel putin asa vrea sa se intample) doar punctul 3. El asta vrea sa plateasca. E ok, pana la urma fiecare vrea sa isi faca treaba cu cheltuieli minime. Doar ca ... toate celelalte etape sunt consumatoare de timp. Timpul programatorului. Tocmai de aceea se ajunge la un tarif de 30-50 de euro pe ora, pentru ca si timpii aceia trebuie acoperiti. E un lucru normal ca efortul sa fie suportat de ambele parti.

    Nu vreau sa intru in polemica cu cineva, vreau doar sa expun lucrurile cum stau de fapt in realitate, foarte pe scurt (evident, metodologia de lucru a fiecaruia difera, dar ar fi de preferat sa nu se arda anumite etape). E doar un punct de vedere, va rog sa il luati ca atare.

    Disclaimer: nu ma refer la schimbarea culorii unui buton, sau la doua linii de cod pe care le faci in 3 minute. Ma refer la implementari de complexitate cel putin medie. Asta ca sa nu las loc de interpretari.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  5. #25
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Doar în ultima lună:

    Pregătire medie:
    - curățat injectoare - sub o oră ... 600 lei
    - demontat/montat pompă de injecție, injectoare - cca 2 ore ... 750 lei
    - schimbat racord flexibil wc - 10 min ... 80 lei
    - montat panou cadă, suporți TV ... sub 1 oră ... 500 lei
    - montat 5 aplice în tavan ... 25 min ... 150 lei

    Pregătire superioară:
    - consult oftalmologin - 5 min ... 200 lei
    - plombă măsea - sub 30 min ... 150 lei

    Toți ăștia de mai sus se uită cruciș dacă le ceri un tarif pe jumătate față de tariful lor. Factură nu prea dau, dar ție îți cer.

    Numai programator să nu fii.

  6. #26
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Dar pentru diverse task-uri care nu necesita angajarea unui programator full time, unde ajungi daca ii platesti 30 euro pe ora? Ajungi sa platesti 240 euro pe zi, 1200 euro pe saptamana? E mai mult decat absurd...................
    Cu ce e diferit de un instalator care iti cere aceeasi suma pe ora? Programatorul e mai fraier?
    Un programator senior, la o firma decenta, castiga peste 30 de euro pe ora. De ce ti-ar lucra tie pe 15? Ca esti din Romania si consideri "absurd" tariful?
    Trust, but verify.

  7. #27
    Avatarul lui C. Andrei
    C. Andrei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    19th January 2016
    Locaţie
    Bucureşti
    Posturi
    94
    Putere Rep
    15

    Implicit

    Eu, când setez un preț, o fac per proiect și niciodată nu iau în calcul câte ore lucrez. Sigur, mă gândesc cât durează să finalizez proiectul respectiv, să dau un deadline clientului, dar nu mă gândesc la faptul că pentru implementarea unui lucru sau al altuia durează "x" ore. Și asta pentru că planul de acasă nu se potrivește niciodată cu cel din târg.

    Pentru că asta e situația, proiectele sunt diferite. Pentru fiecare proiect e nevoie de o funcționalitate mai mult sau mai puțin diferită. Cel puțin în cazul proiectelor pe care le iau eu. Și, chiar dacă mă gândesc că, "domne', cerința asta am mai făcut-o în proiectul x", atunci când ajung să o implementez în proiectul "y", lucrurile o să stea altfel. Trebuie să te gândești la toate scenariile și să implementezi ce ți se cere în funcție de context, de proiect.

    Asta înseamnă că e greu dacă nu imposibil să poți seta un preț pe oră, pentru că nu știi cu siguranță câte ore vei lucra. Ori clientul vrea prețul final...

  8. #28
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20

    Implicit

    Citat Postat în original de C. Andrei Vezi Post
    Ori clientul vrea prețul final...
    De cele mai multe ori clientul nici nu știe ce vrea, vrea tot felul de modificări sau proiectul este atât de complex și cu multe necunoscute încât timpul de execuție este dificil de evaluat.
    Dacă cerințele sunt clar specificate de la început (ex "schimbat racord wc"), prețul pe proiect se poate stabili și este cel mai bun pentru toată lumea. Dacă, în schimb, este vag (ex. "lucrări în baie"), atunci se recurge la prețul pe oră.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Caut] programare PHP
    De EHR în forumul Cereri Servicii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17th February 2016, 02:51
  2. [PRET DECEMBRIE] Scriu advertoriale si articole cel mai MIC pret
    De Guess Who în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 6th December 2011, 23:23
  3. cat costa ora de programare
    De daniweb în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 24th September 2009, 13:29
  4. Vand Programare.BIZ
    De Shumi în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 6th May 2007, 02:35
  5. Programare site
    De adrianaf în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th July 2006, 01:02

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •