Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 28

Subiect: Pret ora programare

  1. #11
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    60

    Implicit

    Citat Postat în original de Floki Vezi Post
    Unde ajunge un programator (cu experienta) daca lucreaza pe 8-12 euro? E la fel de absurd. Nici faiantar sau instalator nu gasesti la banii astia.
    Hai serios? La 8 ore pe zi vine media de 80 euro. Asta inseamna 400 euro pe saptamana. 1600 euro pe luna. Nedeclarati. Atata ia maxim in mana si daca e angajat. Cum adica unde ajunge? Tot acolo.

    Cum sa ceara 20-30 euro pe ora unui client modest din Romania, cu castiguri de Romania?
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  2. #12
    Avatarul lui kleampa
    kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    1.572
    Putere Rep
    50

    Implicit

    pe logica asta daca e angajat si ia 1600 in mana, trebuie sa vina sefu de acasa cu inca 1000 ca sa poata sa-ti presteze tie cu 10e
    sper c-ai prins diferenta.
    Membru fondator al societății secrete Afiliatti.

  3. #13
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post

    Cum sa ceara 20-30 euro pe ora unui client modest din Romania, cu castiguri de Romania?
    Ca la service degeaba le zic eu ca am luat masina SH, tot atat imi ia la Service, asa ca merg la garaje, apoi vad ca mi-a schimbat senzorul de nu mai merge si-mi zice in fata: pai poate nu avea! E greu, daca inca tin pretul sus inseamna ca se poate si asa. Cand cutitul e la os, deja se negociaza. Iti zic din experienta [ caut bona ], cei ce dau nu vor sa dea nici minimul pe economie, ca cica ei nu au de unde, cum iau 3000 si sa dau 2000 la bona? Ce-am cazut in cap? Suntem la inceput desi au trecut 30 de ani.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #14
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    60

    Implicit

    Citat Postat în original de kleampa Vezi Post
    pe logica asta daca e angajat si ia 1600 in mana, trebuie sa vina sefu de acasa cu inca 1000 ca sa poata sa-ti presteze tie cu 10e
    sper c-ai prins diferenta.
    Din pacate tu nu vezi diferenta.

    Daniweb cauta programator, nu firma de programatori. Eu caut programator, nu firma de programatori. Nu ma intereseaza ca Endava sau ING sau Vodafone poate plati salariu de 2000 euro sau mai mult. Clientii obisnuiti/modesti nu isi permit sa dea 20-30 euro pe ora de programare.

    Orice programator cu capul pe umeri stie diferenta intre un client roman, cu buget romanesc si o firma straina, cu buget pe masura.

    Orice programator cu capul pe umeri stie ca un client roman/persoana fizica nu are bugetul unei firme mari romanesti sau bugetul unei firme straine.

    La fel cum zicea si Rapsodia, cererea trebuie sa se intalneasca cu oferta. Asta inseamna ca programatorul tb sa constientizeze nivelul bugetar al clientilor din Romania sau sa se incapataneze si sa astepte sa le pice din cer clienti cu milioane de euro buget de aruncat.

    Imi cer scuze, am luat personal toata polemica asta si cred ca am deranjat. Ma retrag. Bafta cu bugetele de milioane de euro.
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  5. #15
    Avatarul lui Floki
    Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    20

    Implicit

    "Orice programator cu capul pe umeri" lucreaza pentru clienti straini.

  6. #16
    Avatarul lui I. Laurentiu
    I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    692
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Citat Postat în original de AntonioTony Vezi Post
    Din pacate tu nu vezi diferenta.

    Daniweb cauta programator, nu firma de programatori. Eu caut programator, nu firma de programatori. Nu ma intereseaza ca Endava sau ING sau Vodafone poate plati salariu de 2000 euro sau mai mult. Clientii obisnuiti/modesti nu isi permit sa dea 20-30 euro pe ora de programare.

    Orice programator cu capul pe umeri stie diferenta intre un client roman, cu buget romanesc si o firma straina, cu buget pe masura.

    Orice programator cu capul pe umeri stie ca un client roman/persoana fizica nu are bugetul unei firme mari romanesti sau bugetul unei firme straine.

    La fel cum zicea si Rapsodia, cererea trebuie sa se intalneasca cu oferta. Asta inseamna ca programatorul tb sa constientizeze nivelul bugetar al clientilor din Romania sau sa se incapataneze si sa astepte sa le pice din cer clienti cu milioane de euro buget de aruncat.

    Imi cer scuze, am luat personal toata polemica asta si cred ca am deranjat. Ma retrag. Bafta cu bugetele de milioane de euro.
    Ma bag si eu putin in discutie, ca ne stim. Tu cauti freelancer, nu cauti agentie. Dar si un freelancer, la 8-10 euro/ora, este un programator slab spre mediu. Si atunci ai varianta sa dai 60 de euro pentru doua ore de programare si sa-ti faci treaba sau sa platesti un programator junior 6 ore care face acelasi lucru(in cazul fericit mai greu, posibil sa scrie un cod de toata jena care mai devreme sau mai tarziu iti aduce alte probleme).

    Cand discuti despre un programator nu mai merge lozica...preturi de Romania. Meseria e online, piata de programare este una globala, mai ales cand cauti freelancer. Aaa, cauti programator ca sa-l angajezi...aici e alta discutie si te poti lega si de alti factori: familia lui e aici, ii e greu sa plece singur sa castige 10k de euro in UK, chiria e mai mare afara, viata e mai scumpa in Irlanda, medicul costa de 10 ori mai mult in SUA, samd.

    Concluzia: un programator bun, fie el freelancer sau angajat in corporatie, roman sau turc, iti va lua cat spun colegii mai sus - Faptul ca lucreaza in timpul liber si ca nu plateste taxe pe suma respectiva este un bonus pentru el, nu o reducere pentru tine.

    PS: Nu fa prostia sa calculezi niciodata in cazul unui freelancer 8 ore/zi, 20 de zile de munca full pe luna, 240 de zile de munca pe an....un freelancer trebuie sa acopere si zilele cand nu are proiecte
    Vand pachet de advertoriale pe site-uri autoritare -> vezi oferta
    Ai nevoie de un site profi pentru afacerea ta? Contacteaza-ma!

  7. #17
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    24th May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17

    Implicit

    Upwork... ii cauti dupa review-uri, postezi jobul pana la ultimul amanunt, faci interviu cu 3 cei mai buni vreo 2-3 zile, si negociezi la lucrare cu plata pe milestone.
    Vezi dupa aia cat e ora de programare in functie de cat dureaza.

    Acum depinde si unghiul din care te uiti: esti angajator vrei sa dai 10eur/h, esti freelancer vrei 40...
    Busy

  8. #18
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Parerea mea e ca depinde foarte mult ce vrei de la acel freelancer.

    Una e sa vrei modificari la o tema de wordpress, alta e sa iti codeze cineva o extensie, un plugin, un bot. Un programator avansat nu isi va pierde vremea cu modificari de teme wordpress, de asta lucreaza pe preturi mari pentru ca a ajuns la un nivel la care isi permite sa selecteze riguros proiectele.

    Nu e rentabil sa te duci la un programator avansat precum @kleampa (dau un exemplu) pentru o chestie pe care o poate face un incepator. Dar pentru taskuri avansate unde e nevoie de cunostinte peste medie il recomand, isi merita tariful. Pentru ca daca mergi la cineva care e incepator si sta sa se documenteze pentru fiecare chestie pe care nu o stie, vei plati de 2-3 ori mai multe ore si tot acolo ajungi, doar ca te enervezi mai mult.



    Ideal e ca in viata ta sa ai 2 oameni: unul care sa iti faca lucrurile simple (la tarif mic), si unul la care sa apelezi cand iti da grav cu virgula si ai nevoie de functionalitati complexe unde celalalt nu se pricepe.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  9. #19
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Eu am o nedumerire: cine stabileste cate ore e nevoie pentru un proiect. Sunt programator, uneori merge rapid, alteori merge aiurea. O chichita de care nu-ti dai seama, oricat ai fi tu de avansat. Deci nu e mai ok plata pe proiect? Cat imi iei sa-mi faci aia? Atat. In cat timp livrezi? Atat. La writeri e cu cuvintele, ca se pot numara, fara sa mai conteze cat iti ia sa scrii articolul respectiv.

    Legat de cat platesti pe ora in RO si cat in afara. Este adevarat ca aia au bani mai multi, dar totusi nu am vazut ca iPhone sa coste in jumatate in Ro fata de DE. Nu mai zic de o tema WP, nu au pret de RO si pret de Danemarca. Am mai zis, cred ca nicio parte nu trebuie sa vina cu preconceptii. Nu am bani, fa-mi mai ieftin, ca oricum te platesc la negru, etc.... Fiecare programator are propriile calcule, ma indoiesc ca mor de foame si nu vor sa lase la pret. Cred ca au resurse financiare suficiente ca sa traiasca, altfel se lasau de meserie. Sau poate au alt job, iar pentru timpul pierdut extra job isi fac propriul tarf. In loc sa stau cu muierea la cestii socoteli, iti fac treaba, dar daca in capul meu e mai avantajos sa stau cu copii la joaca, asta e. Ma repet, cererea trebuie sa se intalneasca cu oferta, asta nu inseamna numai sa scada pretul programatorul, poate insemna sa dai mai mult ca sa-ti vezi proiectul finalizat. ca si tu pierzi daca nu-l faci azi, maine ... sau deloc. Ce te faci daca gasesti pe unul cu 5 euro/ora si descoperi ca ti-a facut o varza? E el de vina? In capul lui poate ca a facut exact ce i-ai cerut. Pe de alta parte un programator experimentat, cu ceva "renume" o sa vrea sa faca treaba super ok, sa nu ajunga de rasul comunitatii.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  10. #20
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Eu am o nedumerire: cine stabileste cate ore e nevoie pentru un proiect. Sunt programator, uneori merge rapid, alteori merge aiurea. O chichita de care nu-ti dai seama, oricat ai fi tu de avansat. Deci nu e mai ok plata pe proiect? Cat imi iei sa-mi faci aia? Atat. In cat timp livrezi? Atat. La writeri e cu cuvintele, ca se pot numara, fara sa mai conteze cat iti ia sa scrii articolul respectiv.
    La mine, cand am avut nevoie sa zicem de un plugin de wordpress, lucrurile au stat cam asa: "dureaza 3 ore sa il fac, pretul pe ora de x, deci costa y". Practic am platit tot per proiect, insa omul are nevoie sa isi calculeze un numar de ore pentru ca asa isi monetizeaza el timpul. Daca ii ia doar o ora sa il faca, nu e nici o problema. Ai fost de acord cu acel tarif, si restul e can-can. Orice e la mica intelegere, nu stiinta exacta.


    Or fi si proiecte la care se lucreaza strict la numarul de ore, contorizat. Nu stiu, n-am vazut, n-am folosit.


    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Legat de cat platesti pe ora in RO si cat in afara. Este adevarat ca aia au bani mai multi, dar totusi nu am vazut ca iPhone sa coste in jumatate in Ro fata de DE. Nu mai zic de o tema WP, nu au pret de RO si pret de Danemarca.
    Pana la urma cand lucrezi in online nu conteaza ca stai la Berlin sau la Chisinau. Atata timp cat poti avea siteuri in orice tara din lume si poti monetiza cum doresti, nu ai limite.. atunci intr-un fel e si normal ca preturile la programare sa fie cam echilibrate. Pe programator nu il intereseaza ca stai in Rosiorii de Vede, ori ca stai in Las Vegas, asta e doar o decizia a ta, ca asa vrei sa iti traiesti viata. Si nici nu ar avea de ce sa il intereseze, atat timp cat si tu poti incasa la fel de bine oriunde ai fi pe glob.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. [Caut] programare PHP
    De EHR în forumul Cereri Servicii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 17th February 2016, 02:51
  2. [PRET DECEMBRIE] Scriu advertoriale si articole cel mai MIC pret
    De Guess Who în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 6th December 2011, 23:23
  3. cat costa ora de programare
    De daniweb în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 24th September 2009, 13:29
  4. Vand Programare.BIZ
    De Shumi în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 6th May 2007, 02:35
  5. Programare site
    De adrianaf în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th July 2006, 01:02

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •