Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 29 din 29

Subiect: Chestionar Internet-Banking

  1. #21
    Avatarul lui StarNET
    StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de Adrian Poputoaia Vezi Post
    P.s. Am inteles ca la Tiriac e destul de ok din toate punctele de vedere IB!
    Cum ziceam ... Unicredit Tiriac au cea mai buna interfata de IB din cam tot ce exista. Super profi .. curata .. facilitati multe ... chiar am ramas placut surprins prima oara cand am intrat ...

    Il folosesc de mai bine de 2 ani si nu a avut nici o eroare ..
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

  2. #22
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de hyperionXS Vezi Post
    Da, am uitat sa mentionez de DigiPass. Tu introduci un cod PIN iar el iti returneaza un cod format doar din cifre, care este valabil cred maxim pentru un minut. Cu acel cod si cu usernameul pe care ti-l dau ei de la banca te loghezi pe IB. Fiecare DigiPass am inteles ca e diferit, contine o serie specifica fiecarui cont. In instructiunile de folosire spunea sa am grija ca nimeni sa nu afle serialul si codul PIN (codul PIN de la DigiPass poate sa fie diferit de cel al cardului). Mi se pare o chestie destul de sigura de logare, astfel incat doar cel care are acel DigiPass se poate loga pe cont. Sesiunea expira destul de repede daca nu e folosita, inca un plus.

    Cat despre browsere, sunt putin suparat ca versiunea lor de IB nu suporta Opera. Dar decat deloc, e bine si cu Google Chrome (merge si Firefox; nici nu ma gandesc sa folosesc IE)
    Din cate am inteles eu, digipasul nu se conecteaza la nimic. Pur si simplu are un set de coduri valabile cu care te poti loga in contul de Internet Banking. Cu alte cuvinte, ai putea sa iti generezi o cateva coduri si sa le folosesti in ordine cand ai nevoie, fara sa mai umbli cu digipassul dupa tine.

    Nu stiu cat o fi de plauzibil (tot uit sa testez ), dar mi se pare mai logic decat faptul ca digipassul s-ar conecta la cine stie ce.

    Una peste alta, digipassul mi se pare o chestie mega utila. Te poti conecta de oriunde fara sa tii cont ca datele ti-ar putea fi filtrate pe undeva (retele wireless nesecurizate sau stiu eu). Tot ce le lasi este codul tau de utilizator (CUxxxxxx) si codul generat de Digipass care este valabil o singura data.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  3. #23
    Avatarul lui hyperionXS
    hyperionXS este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    37
    Posturi
    93
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Din cate am inteles eu, digipasul nu se conecteaza la nimic. Pur si simplu are un set de coduri valabile cu care te poti loga in contul de Internet Banking. Cu alte cuvinte, ai putea sa iti generezi o cateva coduri si sa le folosesti in ordine cand ai nevoie, fara sa mai umbli cu digipassul dupa tine.

    Nu stiu cat o fi de plauzibil (tot uit sa testez ), dar mi se pare mai logic decat faptul ca digipassul s-ar conecta la cine stie ce.
    A zis cineva ca DigiPassul se conecteaza undeva? Nu, pur si simplu are memorata o serie specifica fiecarui cont. Si in functie de acea serie si de momentul in care introduci PINul, iti genereaza o parola care este valabila cred maxim 2 minute.

    Si nu prea ai cum sa iti generezi mai multe parole pe care sa le folosesti ulterior, pentru ca fiecare parola generata e valabila o perioada de timp relativ mica. Asta decat daca nu descifrezi algoritmul de creare a parolei in functie de serie si timp. Altfel, trebuie neaparat sa ai acces la DigiPass ca sa poti accesa IB.

  4. #24
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Poate n-ai zis, dar se bat cap in cap explicatiile.
    De unde stie serverul bancii secunda in care a fost generat codul Digipassului, fara a exista vreo conexiune intre cele 2? Ori daca nu stie, cum poate evalua daca un cod (generat de digipass) a expirat sau nu ?

    Imi dau si eu cu parerea, dar cred ca un cod ar expira cand e folosit un altul care ar urma dupa el (daca generezi 10 si il folosesti pe ultimul, primele ar trebui sa expire automat)
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  5. #25
    Avatarul lui Cristi G
    Cristi G este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    1.664
    Putere Rep
    45


    Implicit

    Citat Postat în original de hyperionXS Vezi Post
    Da, am uitat sa mentionez de DigiPass. Tu introduci un cod PIN iar el iti returneaza un cod format doar din cifre, care este valabil cred maxim pentru un minut. Cu acel cod si cu usernameul pe care ti-l dau ei de la banca te loghezi pe IB. Fiecare DigiPass am inteles ca e diferit, contine o serie specifica fiecarui cont. In instructiunile de folosire spunea sa am grija ca nimeni sa nu afle serialul si codul PIN (codul PIN de la DigiPass poate sa fie diferit de cel al cardului). Mi se pare o chestie destul de sigura de logare, astfel incat doar cel care are acel DigiPass se poate loga pe cont. Sesiunea expira destul de repede daca nu e folosita, inca un plus.

    Cat despre browsere, sunt putin suparat ca versiunea lor de IB nu suporta Opera. Dar decat deloc, e bine si cu Google Chrome (merge si Firefox; nici nu ma gandesc sa folosesc IE)
    la BCR e identic, tot cu o chestie care genereaza o parola valabila pt 30 sec te loghezi. Merge pe toate browserele la mine, e super ok.
    Imi ocup timpul uneori cu pariuri sportive si fac si web development WordPress.

  6. #26
    Avatarul lui Bogdan Citoiu
    Bogdan Citoiu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    39
    Posturi
    518
    Putere Rep
    33


    Implicit

    am completat si eu...
    Strazi si obiective din orasul Timisoara localizate pe Harta Timisoara.

  7. #27
    Avatarul lui hyperionXS
    hyperionXS este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    37
    Posturi
    93
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Ceea ce am scris mai jos e un mod gandit de mine, bazat pe experienta utilizarii DigiPassului si care este plauzibil. Nu stiu cum functioneaza exact DigiPassul, dar modul sau de functionare nu poate varia foarte mult de ceea ce am prezentat mai jos.

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Poate n-ai zis, dar se bat cap in cap explicatiile.
    De unde stie serverul bancii secunda in care a fost generat codul Digipassului, fara a exista vreo conexiune intre cele 2? Ori daca nu stie, cum poate evalua daca un cod (generat de digipass) a expirat sau nu ?

    Imi dau si eu cu parerea, dar cred ca un cod ar expira cand e folosit un altul care ar urma dupa el (daca generezi 10 si il folosesti pe ultimul, primele ar trebui sa expire automat)
    Am facut niste teste si se pare ca perioada de timp este intre 30 de secunde si un minut. Pentru exemplu presupunem ca e de un minut, fix. Ce e cu aceasta perioada? Timpul in care DigiPassul iti returneaza una si aceeasi parola atunci cand introduci PINul. Exemplu:

    La ora 19:39:01 introduc PINul, returneaza 056 785
    La ora 19:39:59 introduc PINul, returneaza tot 056 785 (acelasi minut, aceeasi parola)
    La ora 19:40:01 introduc PINul, returneaza 473 589 (alt minut, alta parola)
    La ora 19:40:36 introduc PINul, returneaza tot 473 589 (acelasi al doilea minut, aceeasi a doua parola)

    Sistemul e cat se poate de simplu: Banca, emitent de DigiPassuri, are in prealabil acces la softul DigiPassului si sincronizeaza (cu o eroare de o secunda) DigiPassul cu serverul IB. Poate face asta, nu? Perfect, deci acum cele doua sisteme au acelasi timp UNIX (de exemplu)
    - DigiPassul: Tu introduci PINul la ora 19:35:30. El verifica: Ce minut este? In ce perioada se incadreaza? Pai minutul 19:35, data 23 Apr 2010. Creaza un cod unic pentru acel minut, spre exemplu 201004231935 (an.luna.zi.ora.minut). Apoi, care este serialul DigiPassului? Sa zicem: 0001. Aplica un algoritm acestor 2 coduri (0001 si 201004231935) si creaza parola unica pentru acel minut. Notam matematic:
    algoritm (0001,201004231935) = parola
    Tu apoi introduci Usernameul si parola generata si le trimiti la server.

    - Serverul: La momentul 19:35:50 tu introduci parola ca sa te loghezi. Atentie! acelasi minut. (Am incercat sa introduc parola la mai mult de un minut de la generare si nu a mers). Serverul primeste Usernameul tau si parola mai sus generata. Ce face el? Pe baza Usernameului iti cauta seria DigiPassului, si anume 0001. Apoi verifica in ce minut se afla: 19:35, data 23 Apr 2010. Pe baza acestei date creeaza acelasi cod ca si DigiPassul, si anume 201004231935 (an.luna.zi.ora.minut). Aplica din nou acelasi algoritm, si anume
    algoritm (0001,201004231935) = parola
    calculeaza parola si o compara cu ceea ce ai trimis tu. Aplicand acelasi algoritm pe aceeasi 2 parametri rezulta aceeasi parola. Se potrivesc parolele, Bine ai venit! altfel, ori ai introdus codul prea tarziu, si deja serverul a intrat in alt minut, ori nu ai introdus codul corect.

    Daca ai inteles sistemul, verifica ce am spus anterior si vei observa ca nu se bat cap in cap. Daca nu, spune punctele care nu se leaga si le explic.
    Ultima modificare făcută de hyperionXS; 23rd April 2010 la 21:30.

  8. #28
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Am inteles acum ce spui. Rationamentul meu era gresit pentru ca nu stiam ca... daca generezi de 2 ori la rand intr-un anumit interval de timp primesti acelasi cont (de aici si faptul ca nu puteam intelege de unde poate banca deduce care ar fi valabilitatea unui cod).
    Cum ti-am zis, citisem pe undeva chestia aia (cum ca ti-ai putea genera mai multe coduri pentru ca vin intr-o ordine anume, in functie de vreun algoritm) si mi s-a parut logica, dar n-am testat-o si asta m-a facut sa ma insel.

    Mersi pentru explicatii.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  9. #29
    Avatarul lui tudorc11
    tudorc11 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    11th December 2010
    Locaţie
    Sighisoara
    Posturi
    75
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Eu am IB de la BCR si sunt multumit, isi face treaba. Posibil ca la ING sa fie mai bun serviciul dar inca nu am motive serioase sa ma mut .

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Internet Banking la bancile din Romania: Impresii
    De Cristian Mezei în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 74
    Ultimul Post: 7th September 2015, 16:18
  2. Magistrala Internet
    De Seo_clean în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 30th August 2007, 22:06
  3. e-banking
    De inscaun în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 23rd May 2007, 09:24
  4. internet marketing
    De popovici în forumul Locuri de munca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 2nd March 2007, 14:47
  5. Pc To Fax Via Internet
    De Toto în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 19th January 2006, 12:43

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •