Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Ce pot sa fac sa nu intru eu la duplicat content?

  1. #1
    Avatarul lui laufer
    laufer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    10th February 2006
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    40
    Posturi
    398
    Putere Rep
    34


    Implicit Ce pot sa fac sa nu intru eu la duplicat content?

    Am gasit un site care-mi fura articolele de pe unul din site-urile mele. Ce pot face sa nu cumva sa ajung eu la duplicat content?

  2. #2
    Avatarul lui alinalin0
    alinalin0 este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    26th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    643
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Indexarea rapida este foarte importanta. Inscrie site-ul in cat mai multe agregatoare rss gen rss.mioritics.ro. O alta solutie ar fi amplasarea pe prima pagina a unor legaturi catre ultimele articole publicate. Daca ai un blog cu continut asemanator sau general le poti pune si acolo in sidebar.
    Ultima modificare făcută de alinalin0; 5th February 2009 la 00:01.

  3. #3
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Laufer, din ce am observat in legatura cu continutul duplicat (de care am avut din plin pe mai multe site-uri, multumita scraperelor si a hotilor):

    1. Site-urile tale pot intra in acel supplemental index doar pe anumite query-uri. In general Google o sa arate 2-4 rezultate duplicate daca sunt mai multe, restul le va baga in "repeat search with ommited results". Asta inseamna ca daca tu cauti un anumit paragraf din textul tau s-ar putea sa fi in ommited results, dar daca dai sa caute alt paragraf s-ar putea sa fie site-ul tau printre cele 2-4 rezultate relevante.

    2. Avand in vedere cele de mai sus, daca ai un query foarte cautat pe care intra site-ul tau in ommited results in favoarea hotilor, te-as sfatui sa cresti relevanta acelei pagini. Incearca sa o "sculptezi" pentru a-i creste relevanta pentru fraza respectiva, density, headere, titlu mai specific, ancore in linkurile interne si externe catre ea.

    3. Daca nu e neaparat un keyword, ci mai multe cautari si pe toate apari la ommited, singura solutie e sa cresti importanta acelei pagini. Adica sa aduci cat mai mult PageRank si link juice catre pagina respective, ori de pe site, prin linkuri interne, ori de pe linkuri externe directe.

    Am scris si la mine pe blog mai multe despre relevanta si importanta daca vrei sa arunci un ochi, poate te ajuta.

  4. #4
    Avatarul lui laufer
    laufer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    10th February 2006
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    40
    Posturi
    398
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Multumesc pentru raspunsuri. Chestia este ca site-ul care a copiat este destul de cunoscut si bine cotat, dar oricum nu-mi fac griji pe grupul de keywords care ma intereseaza pe mine, pt ca sunt bine ancorat.

  5. #5
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    pune linkuri in anumite articole si de obicei roboteii iti copiaza articolele cu linkuri cu tot de ex daca tu-ti linkezi titlul articolului din articol si ei o sa ti-l copieze s-ar putea chiar sa beneficiezi de un mic boost pentru keyword-ul respectiv in SERPs. Daca dupa ce ai pus link observi ca nu-l copiaza te apuci si le dai un mesaj de amenintare.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Continut duplicat sau nu?
    De Ionut D în forumul Google
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 14th March 2010, 23:45
  2. SERP factor: Quality Content vs. Code To Content Ratio – vă invit la discuţii
    De Hobart în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 24th November 2009, 14:24
  3. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 19th February 2008, 20:27
  4. Continut duplicat
    De Andrei Luca în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 15th December 2007, 12:43
  5. Fisiere .pdf .doc .zip -duplicat content ?
    De evolution în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th January 2007, 22:45

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •