Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Este twitter o metoda de a mai castiga trafic?

  1. #1
    Avatarul lui c|neva
    c|neva este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd July 2007
    Vârstă
    36
    Posturi
    297
    Putere Rep
    31


    Implicit Este twitter o metoda de a mai castiga trafic?

    Probabil majoritatea de pe aici aţi auzit de twitter. Unii poate îl folosiţi, unii poate nu, însă cert e că în blogosfera românească nu prea ar trebui să existe blogger care să nu se adapteze curentului, adică e destul de folosit. Cei ce-l folosesc, şi îl updatează des(mai mult de 3 update-uri zilnic) vă aduce ceva trafic ori ba? Este o metodă bună de promovare, în sensul că vă aduce vizitatori? (asta dacă aveţi şi mulţi followers, am sesizat că mulţi te urmăresc doar ca să-i adaugi şi tu, astfel putând fi la oră cu noutaţile lor).

  2. #2
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Daca ai multi followeri e posibil sa aduca ceva traffic dar daca strecori prea multe linkuri zilnic se mai si satura lumea. Mie mi se pare complet inutil twitterul.

  3. #3
    Avatarul lui c|neva
    c|neva este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd July 2007
    Vârstă
    36
    Posturi
    297
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Uite, eu am câţiva pe care îi urmăresc nu neapărat că mă interesează ci că am twitterul de vreo lună şi încă nu m-am apucat să caut lume de calitate. Din aceşti câţiva sunt două persoane care updateaza zilnic între 5 şi 10 ori maxim. Una din aceste persoane oferă linkuri în proporţie de 98% spre cele două site-uri[(blog personal şi unul făcut în parteneriat(bănuiesc)], dar linkuri nu spre adresa unuia dintre siteuri ci spre articole, de fiecare dată altul. Nu-şi poate pune articolul pe twitter în primul rând că există o limită de vreo 140 de caractere dacă nu mă-nşel, în al doilea rând urmăritori ar citi de acolo şi nu ar mai intra pe site/blog. Cealaltă persoană oferă linkuri în proporţie de 95% către alte site-uri(care nu-i aparţin), linkuri spre articole ce au caracter informativ. Ideea de bază că şi aici fiecare poate urmari pe cel pe care şi-l alege. În concluzie cei doi oferă linkuri destule dar atâta timp cât sunt informative şi ai o lectură bună nu te saturi de ele indiferent că le aduc lor trafic sau nu.

  4. #4
    Avatarul lui Dever
    Dever este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    28th July 2006
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    42
    Posturi
    378
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Sunt 2 modalitati in care iti poate veni trafic de pe twitter (linkul din profil) sau daca postezi URL-uri catre site-uri personale.
    Eu mai postez din cand in cand linkuri catre mine dar imi place sa informez followerii, de exemplu o formulare decenta:

    Pe blog: Despre X si Y link

    (do no evil )

    Ca idee, eu nu dau click pe linkurile care nu au o descriere iar pe cei care fac publicitate excesiv (vazut-am faza recent chiar) ii scot pur si simplu.
    Revenind la trafic ... nu am f multi followers deci traficul de pe twitter nu este impresionant dar lumea da click daca este interesata.
    Dever's Blog - Atentie! dau cu parerea.

  5. #5
    Avatarul lui Tudi
    Tudi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th December 2007
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.581
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Ok atunci intrebarea mai interesanta e "Cum iti faci followeri pe twitter?". Si eu de-abia mi-am facut cont, inca nu stiu daca o sa-l folosesc.

  6. #6
    Avatarul lui c|neva
    c|neva este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd July 2007
    Vârstă
    36
    Posturi
    297
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Având în vedere că twitterul e mai mult o formă spontană şi rapidă de a spune ce faci în acel moment e cam greu să faci trafic pe la început şi mai ales dacă eşti un "nobody". Până acum nu am făcut niciun update care să conţină link către blog, însă am văzut în statistici şi vizitatori veniţi de pe twitter(din profil).
    Prima posibilitate pe care o spunea şi dever va aduce foarte puţin trafic. Eu unul sincer folosec un plugin pentru firefox numit twitbin ce îmi arată în stânga toate updateurile persoanelor pe care le urmăresc, iar pe site intru foarte rar şi doar pentru a vedea dacă am ratat vreun reply.
    A doua posibilitate cu linkurile în updateuri este mai rentabilă şi va aduce trafic mult însă dacă se îndeplineşte condiţia de a avea mulţi urmăritori. Pentru a avea urmăritori e nevoie de două lucruri: să oferi calitate şi/sau să fii cineva cu o oarecare autoritate în online încât să te adauge lumea şi să te urmărească. Ar mai fi varianta şi a câştiga trafic în timp să adaugi lume "bună", să oferi lucruri bune şi să convingi că merită să fii urmărit.

    P.S. Părerea mea, deocamdata.

  7. #7
    Avatarul lui Mihai Gianu
    Mihai Gianu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th August 2007
    Posturi
    388
    Putere Rep
    0


    Implicit

    twiter e un messenger cu status mai avansat.

  8. #8
    Avatarul lui thefan
    thefan este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    30th December 2006
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.433
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Exista un site (http://www.twitterfeed.com/) prin care poti afisa noutatile de pe situl tau (prin Feed RSS) ca status pe twitter. Daca ai multi followers te poate ajuta sa ai trafic mai mult.
    Folosesc si eu acest serviciu (vezi pe http://twitter.com/thefan), dar fara rezultate foarte vizibile - cu 30 de followers...)
    Un sfat bun pentru toti: Prima data Google, dupa care intrebi... Sunt si pe Twitter!

  9. #9
    Avatarul lui meetzah
    meetzah este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    1st October 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    976
    Putere Rep
    37


    Implicit

    am citit recent pe mattcutts.com ca au pus nofollow la linkurile de la profilul utilizatorului. deci bay-bay transfer de PR.
    DWF - Servicii complete de optimizare seo. Vezi oportunitatile de cariera in cadrul DWF.

  10. #10
    Avatarul lui Dever
    Dever este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    28th July 2006
    Locaţie
    UK
    Vârstă
    42
    Posturi
    378
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de meetzah Vezi Post
    am citit recent pe mattcutts.com ca au pus nofollow la linkurile de la profilul utilizatorului. deci bay-bay transfer de PR.
    Da, daca nu ma insel erau abuzate descrierile, sau mai bine zis era o scapare a celor de la twitter.
    pentru cei care nu au citit articolul
    Isi puneau mai multe linkuri (text) in descriere separate de virgula si twitter le transforma automat in linkuri.
    Dever's Blog - Atentie! dau cu parerea.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. bing si twitter
    De daniweb în forumul Alte motoare de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 15th June 2013, 18:57
  2. Twitter hacked
    De Nica Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 20th December 2009, 19:57
  3. Este profitabil? Functioneaza metoda? Pareri
    De ConstantinLG în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 8th July 2009, 22:17
  4. Twitter Search
    De silcamataru în forumul Alte motoare de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 16th March 2009, 14:31
  5. Care este singura si cea mai buna metoda?
    De Popescu Marian în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 15th April 2008, 10:21

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •