Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 12 din 12

Subiect: Cine castiga?

Bogdan Calin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    14th February 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    30
    Posturi
    3.058
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de GooPertin Vezi Post
    Eu aleg varianta B
    Eu aleg sa nu mai citesc postari inutile ca ale tale. Esti in goana dupa mesaje? E intrebare retorica.

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    768
    Putere Rep
    43

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Din experienta proprie, ambele variante sunt posibile. Diferenta e in detalii - unde se trage linia.

Un site neactualizat multa vreme poate uneori sa cada rau in cautari - chiar si cu un link profile bun. Si e greu de scos din "groapa" asta, odata intrat. Nu se intra usor in ea, mai ales daca ai links bune, dar si cand ai intrat... Depinde si cate links, dar nu numai numarul conteaza, ci si calitatea. Daca primeste des link-uri proaste... nu stiu ce sa zic. Si e mai rau cand se combina stale content cu thin content.

6 luni e un termen asa si asa. Daca era actualizat la 2-3 luni, sansele sa pice din cauza de stale content sunt foarte mici, poate nule in prezent (se poate schimba pe viitor). Google il va considera un site actualizat, insa infrecvent. Daca insa il tii neactualizat 1an+, as paria ca pica precum frunza toamna. Si pe urma e greu de revenit. La 6 luni nu as sti exact ce sa zic, care ar fi efectul. Ambele variante raman in picioare.

Mi-am mai adus aminte de ceva, zic informatie utila. Despre recuperare dintr-o situatie ca asta.

Celor care au links bune dar au cazut in ranking pe motiv stale content (da, poti sa pici si cu 1000 root), va zic o metoda de recovery, una asa mai dura dar foarte eficienta. Cam ca defibrilatorul.

Stergeti situl cateva luni (macar vreo doua, sau cat va tine rabdarea). Fara 404, fara DNS, nimic, ca si cum n-ar fi existat. Link-urile inbound se pastreaza ele. Dupa care il repuneti cu content fresh, ideal cu un alt template, si o tineti cu actualizari multe timp de cel putin 3 luni. Voila' - intr-o zi o sa constatati cu bucurie nu numai ca merge, si merge bine. Google se bucura sa descopere o noua versiune.

Nu trantiti 1000 pagini din start, miroase a spam, chiar daca nu e (ati scris intre timp 1000 de articole noi). Totul gradual. Incepeti cu cateva pagini, ca sa se prinda Google ca e nou si sa aiba timp sa-i treaca nostalgia dupa multele 404. Nostalgia aia dureaza ceva, ca de obicei in SEO timpul e solutia. Google iubeste gradual, si increderea acordata timp indelungat (chiar daca pe moment se pare ca nu s-a prins si nu-ti trimite trafic deloc).

Aceeasi metoda merge si la schimbarea destinatiei/nisei sitului.

Ai un site de cartofi si vrei sa-l faci unul de pantofi. Da, merge, am tot facut asa inventii, cu conditia sa ai inbound links destul de variate si nu foarte multe cu "cartofi" (sa nu fie predominante, sau predominant din alte situri de cartofi).

La fel, il pui in neant si il tii acolo cat te tin balamalele (poate sa stea si cateva luni, nu e bai, am recuperat si situri care au stat 2-3 ani pe bara), minim 1-2 luni. Dupa care pui live noua versiune, la fel doar cateva pagini initial (dar bine nisate, on-topic) dupa care adaugi content treptat. Nu te stresezi deloc ca inca n-are trafic. La un moment dat va incepe sa rezoneze cu noua nisa, chiar destul de bine si se va intampla relativ brusc. Link-urile vechi vor avea si ele efect in continuare. Bineinteles, e bine/indicat/foarte recomandat sa aveti si cateva link-uri noi dintre care macar ceva cu anchor relevant la noul subiect. Din experienta insa, a mers totusi si fara.

Edit: Din ce observ, in ultima vreme sa ai fresh content e mult mai important ca in trecut. La fel si on-page, si content silo - nu ca nu a fost si inainte, dar acum efectul e mai mare. Eu cred ca e o miscare buna pentru ca ofera si siturilor mai noi care nu au tone de links (dar au content grozav) o sansa sa-si spuna si ele cuvantul.

Edit2: Atentie, metoda "defibrilator" vine totusi fara certificat de garantie. Mie mi-a mers intotdeauna (ultima data in acest an) dar nu e nimic garantat = pe riscul celor care o aplica Evident, merita incercata cand situatia nu mai e oricum favorabila.
    Ultima modificare făcută de emm; 2nd June 2018 la 03:10.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Seopedia - cine l-a fondat și cine are grijă de forum?
    De designarti în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 29th August 2014, 01:46
  2. Castiga.NET
    De iSKY în forumul Domenii
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 30th July 2012, 10:19
  3. Euro 2008: Cine castiga campionatul european?
    De Gabriel Puscuta în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 44
    Ultimul Post: 1st July 2008, 21:41
  4. Cum stiu cine transfera PR si cine nu?
    De DubluQ în forumul Utile
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 4th January 2008, 01:17

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •