Buna,

Acum aprox. un an de zile pe cand eram in plin avant cu un magazin online de imbracaminte am cautat metode de promovare. Astfel incat am creat un blog pe blogspot http://magazine-virtuale.blogspot.com/

L-am optimizat eu cum am stiut si cum a putut si l-am lasat pe google sa-si faca treaba. Din cand in cand am postat cate un articol dar nu foarte mult pt ca intre timp nu m-a mai interesat subiectul. M-am folosit de el pt promovarea magazinului si a altor site-uri. A fost doar un experiment.

Zilele acestea am facut un mic inventar si am zis ca poate ar fi ok sa incerc sa scot mai mult de la acest site.

Eu m-am gandit la 3 posibilitati :
- link exchange (vanzare sau schimb)
- banner 125x125 dreapta sus (in locul celui existent - vanzare sau schimb)
- articol prezentare magazin virtual sau produse

Ca preturi n-am idee cat ar face ca nu e business-ul meu de baza. Astept propuneri daca nu e cu suparare.
Pentru schimb m-ar interesa promovarea ascella.ro si nu acest site.

Astept si parerea voastra legat de acest site si de propunerile de mai sus.

Mersi,
Dan

Statistici site

-conform Neogen
Noiembrie 2006 - 3303
Octombrie 2006 - 2195
Septembrie 2006 - 2011

Traficul nu este foarte mare dar este mai mult de 90% Google organic.
Oricum el este in crestere.

Site-ul are PR3 ( a avut la un moment dat PR4 dar nu stiu ce s-a intamplat de a cazut) ceea ce e ok avand in vedere ca nu prea are backlinks.

In ceea ce priveste pozitionarea in Google ajunge la punctul lui forte. La cuvinte cheie ce tin de magazine virtuale si haine, bijuterii ocupa locuri fruntase
Astfel ( pe google.ro ):
- "magazine virtuale" pozitia 4
- "bijuterii online" pozitia 1
- "haine online" pozitia 2
plus alte combinatii

Nota: acum 10 minute era pe prima pozitie la "haine online" sunt sigur de asta

Ca trafic dirijat pe alte siteuri pot spune ca este ok mai ales pentru cele promovate in posturi.
De exemplu nr de vizite din site catre:
crazytoys.ro - 238 (Noiembrie) , 89 (Octombrie), 151 (Septembrie)
bebelusultau.ro - 295 (Noiembrie) , 225 (Octombrie) , 209 (Septembrie)

Pentru bluestyle.ro (siteul dorit sa-l promovez) traficul directionat prin link plus banner in dreapta:
bluestyle.ro - 1129 (Noiembrie), 717 (Octombrie), 672 (Septembrie)
In anul 2006 am primit in total putin peste 4000 de vizitatori.