Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 29 din 29

Subiect: Link bait: strategii, metode etc.

  1. #21
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Completez si eu la anchor text vs natural links. Desi linkurile naturale, stil cele descrise de Alex, sunt bune dupa parerea mea pentru strategia generala de crestere a siteului corect in serps, in momentul in care vrei sa fortezi o anumita pagina pe un anumit keyword e mult mai usor sa o faci cu anchor text links. Am vazut destul de des pagini cu zeci de mii de linkuri provenite din link bait, social networking, etc.. depasite rapid de o pagina extrem de bine optimizata si cu cateva sute de anchor text links catre ea. Parere personala.

    O alta problema cu promovarea prin link bait e ca in general nu poti promova pagini comerciale cu ele si nici anumite nise. Degeaba aduci tu zeci de mii de linkuri pt articole amuzate, sau pe subiecte consacrate pt link bait, daca tu incerci sa promovezi un site intr-o nisa obscura sau mai comerciala. Daca te uiti in general la toate articolele care ajung virale pe bloguri, social networks, etc.. o sa vezi ca in general majoritatea sunt scrise despre aceleasi subiecte care prind mereu la public.
    Ultima modificare făcută de Nic; 11th December 2010 la 23:12.

  2. #22
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Aici e adevarat, daca vrei sa ridici anumite pagini, atunci e nevoie de linkuri in plus catre ele, dar eu tot nu folosesc anchor text in cazul asta.

    Cat despre siteurile comerciale, e foarte greu sa faci link bait si e nevoie de mult mai multa munca si imaginatie.

  3. #23
    Avatarul lui matei
    matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    35
    Posturi
    888
    Putere Rep
    40


    Implicit

    O intrebare: promovati articolele cu potential de a obtine ceva link-uri naturale doar cu social bookmarks, sau si pe forumuri sau in retele proprii de bloguri?
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

  4. #24
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Citat Postat în original de matei Vezi Post
    O intrebare: promovati articolele cu potential de a obtine ceva link-uri naturale doar cu social bookmarks, sau si pe forumuri sau in retele proprii de bloguri?
    Trebuie promovate cat mai puternic prin toate canelele posibile. Eu ma bazez in special pe social media si reteaua proprie. Promovarea pe forumuri mi se pare destul de spammy si nu are efect atat de mare. Depinde si ce target ai.

  5. #25
    Avatarul lui matei
    matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    35
    Posturi
    888
    Putere Rep
    40


    Implicit

    Eu de exemplu, am ca target practicantii de sporturi de forta. Consider ca cele mai bune locuri de promovat sunt fie grupurile de pe retelele sociale, dar si forumurile de profil, unde in prealabil vorbesc cu administratorii.
    Acum, nu stiu, de ceva vreme, am mult mai mult trafic organic decat trafic provenit din refferali.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

  6. #26
    Avatarul lui tedeu
    tedeu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th December 2010
    Vârstă
    39
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Da ... tu vorbesti aici de blog ...
    Dar daca ai un site de prezentare, unde totul este cam fix (adica o galerie foto, un video, despre noi, etc ...) acolo nu poti pune stiri si alte cele ...
    Iar daca situl are blog si trimiti catre blog, pe un subdomeniu, sau /folder , tot nu te ajuta, ca iti ridica PR pe blog sau pe folderul respectiv.

    Sau ajuta ?

    Te rog fa-ma sa inteleg

  7. #27
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Citat Postat în original de tedeu Vezi Post
    Da ... tu vorbesti aici de blog ...
    Dar daca ai un site de prezentare, unde totul este cam fix (adica o galerie foto, un video, despre noi, etc ...) acolo nu poti pune stiri si alte cele ...
    Iar daca situl are blog si trimiti catre blog, pe un subdomeniu, sau /folder , tot nu te ajuta, ca iti ridica PR pe blog sau pe folderul respectiv.

    Sau ajuta ?

    Te rog fa-ma sa inteleg
    Ajuta si daca iei linkuri catre blog. E important sa ai blogul pe folder si nu pe subdomeniu. Orice link venit catre site ajuta si multi cu siteuri statice le promoveaza astfel.

  8. #28
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de tedeu Vezi Post
    Da ... tu vorbesti aici de blog ...
    Dar daca ai un site de prezentare, unde totul este cam fix (adica o galerie foto, un video, despre noi, etc ...) acolo nu poti pune stiri si alte cele ...
    Iar daca situl are blog si trimiti catre blog, pe un subdomeniu, sau /folder , tot nu te ajuta, ca iti ridica PR pe blog sau pe folderul respectiv.
    O constatare personala. Link-urile catre blog, intaresc autoritatea domeniului principal si ajuta, eu de exemplu am promovat puternic un domeniu la un anumit cuvnat ckeie sia am si un domeniu ce a primit si el 1-2 link-uri cu acea ancora, fara sa fie optmizat nici on-page nici off-page la respectivul cuvant cheie, si surprinzator subdomeniul sta imediat in spatele domeniului principal, lasand in urma alte site-uri mai bine optimizate
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  9. #29
    Avatarul lui mihaimd
    mihaimd este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th January 2011
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    16
    Putere Rep
    0


    0 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de tedeu Vezi Post
    Da ... tu vorbesti aici de blog ...
    Dar daca ai un site de prezentare, unde totul este cam fix (adica o galerie foto, un video, despre noi, etc ...) acolo nu poti pune stiri si alte cele ...
    Iar daca situl are blog si trimiti catre blog, pe un subdomeniu, sau /folder , tot nu te ajuta, ca iti ridica PR pe blog sau pe folderul respectiv.

    Sau ajuta ?

    Te rog fa-ma sa inteleg
    Chiar cu vad de ce nu site de prezentare nu ar putea avea o sectiune de "noutati sau stiri sau articole" daca chiar se doreste postarea de articole pentru link bait.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Strategii de link building pentru siteuri de afiliere
    De Alex Dumitru în forumul Link Building
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 16th October 2010, 15:11
  2. Metode de link building Romania
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 12th February 2009, 00:24
  3. Idei pentru 100 metode de link building
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 23rd January 2009, 13:10
  4. Strategii de optimizare
    De opeth în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 29th July 2007, 11:30
  5. Strategii de optimizare
    De Razvan Pop în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 2nd July 2005, 20:21

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •