Citat Postat în original de sora18 Vezi Post
buna, ziua, de curand am acordat un imprumut cuiva care este de fapt un escroc si maine depun plangere penala. Sunt sanse mari ca plangerea mea sa fie redirectionata catre judecatorie direct, caci cei de la sectia de care apartin au refuzat sa mi-o inregistreze afirmand ca nu e domeniul lor (?), motiv pentru care o voi trimite prin posta. Intrebarea mea este: in aceasta situatie, trebuie sa platesc deschiderea procesului? ce costuri suplimentare implica actiunea in instanta? Prejudiciul este de 3100 lei, dar nu am nimic semnat de la individ, deci singurele dovezi sunt copiile discutiilor de pe facebook si sms-uri, in care recunoaste suma imprumutata. Am vazut ca dvs ati rezolvat o situatie asemanatoare, ceea ce m-a si motivat sa fac primele demersuri, caci nu suport sa las lucrurile astfel. Cand l-am anuntat ca depun plangere a trecut la amenintari. Credeti ca e o idee buna sa il tin la curent de fiecare data cu stadiul demersurilor mele? multumesc.
Militieni Nu au voie sa iti refuze nici o plangere. Nici macar daca le zici ca ai fost violat de un extraterestru

Acum, strict legat de cazul tau ...

1) Daca faci plangere penala nu trebuie sa platesti nici o taxa de timbru. In cazul in care se deschide procesul te poti constitui parte civila si nu platesti nimic. Plangerea o poti face la Politie sau la Parchetul de langa Judecatorie. Nu ai ce cauta la judecatorii deocamdata.

2)Daca nu faci plangere penala si mergi doar in civil, nu ai nici o treaba cu Politia sau Parchetul. In cazul de fata trebuie sa platesti o taxa de timbru. Te duci cu cererea de chemare in judecata la Judecatorie si o depui la Registratura.