Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Cum sa procedezi daca iei teapa

  1. #1
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61


    12 out of 12 members found this post helpful.

    Implicit Cum sa procedezi daca iei teapa

    In felul urmator am procedat eu si am reusit sa-mi recuperez banii. Mentionez ca nu ma cunosteam cu vinovatul si nu aveam nimic semnat cu el. Cele de mai jos sunt valabile doar pentru cazurile asemanatoare, in rest nu ma pot pronunta.

    Ce e de facut :

    - Trebuie facuta o plangere dupa modelul asta : Prealabila adresata organului de urmarire penala*-*Drept Online - Nimeni nu e mai presus de lege
    - Art 187/181 folosit in model trebuie inlocuit cu : Abuzul de incredere (art. 213 Cod penal) - asta daca nu aveti contract semnat
    - Plangerea penala se face catre Parchetul de langa judecatoria judetului in care are domiciliul cel care a tras teapa, de preferabil sa fie scrisa impreuna cu cineva care stie sa puna problema astfel incat sa recuperati toti banii si sa nu platiti nimic in cazul in care se ajunge la proces.
    - Atasati langa plangere toate dovezile de care dispuneti ... numele faptuitorului, iban-ul, copii dupa ordinele de plata sau foile de varsamant, discutii pe mess, pe email, link-urile topicurilor unde ati discutat sau se discuta despre el sau teapa, orice are legatura cu afacerea voastra si consideri ca ar constitui o dovada impotriva lui.
    - Trimiteti plangerea si dovezile la Parchet printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire. Plangerea va ajunge la procuror, care o va trimite apoi la politia orasului de unde este vinovatul.
    - Apoi asteptati pana va cheama la declaratii ... va trebui sa mergeti de cel putin 2 ori la politie in orasul faptasului.
    - Din momentul inregistrarii plangerii, faptuitorul se va afla sub urmarire penala

    Cu toate astea, politia nu are nici o obligatie sa va recupereze banii, dar daca nu-i recuperati, puteti sa o lasati sa decurga conform cursului natural si respectivul se va alege cu dosar penal. Din cate am inteles, daca plateste paguba produsa, sanctiunile aplicate de politie vor fi mai mici.

    A functionat la mine si s-ar putea sa functioneze in cazul tuturor : il anuntam de fiecare data prin email sau pe mess ce am de gand sa fac : "vezi ca voi depune plangere penala", "vezi ca am depus plangere", "vezi ca esti sub urmarire penala", ...., "dupa cum observi, am vorbit serios pana acum, iar daca nu primesc banii inapoi pana la data de ... te voi chema in instanta, ceea ce va atrage dupa sine despagubiri suplimentare (avocat - minim 20 milioane, taxa de timbru intre 5-10 milioane) .. etc ..
    Toate astea vor constitui un factor de stres suplimentar asupra lui si astfel va incepe sa cerceteze si sa se intereseze asupra consecintelor, plus ca va fi sub urmarire penala si nu cred ca va putea parasi tara, iar o multime de drumuri la politie nu convine nimanui.

    Inainte de a face asta, ar fi indicat sa va consultati cu cineva astfel incat sa faceti treaba cum trebuie, sa va inarmati cu rabdare si sa fiti dispusi sa mergeti pana la capat.

    Eu sper ca am scris tot, dar daca credeti ca am omis ceva sau nu ati inteles ceva, va raspund.

  2. #2
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Hehe, incepe lumea sa ia masuri. Bravo! O intrebare am si eu, banii i-ai primit pe persoana fizica sau pe firma?
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  3. #3
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Banii au fost lasati de catre vinovat la politie, pe baza de proces verbal si i-am primit pe persoana fizica.

    Mersi haos, sper ca de acum vor lua mai multi exemplu si nu vor mai sta cu mainile in san.

  4. #4
    Avatarul lui relansat
    relansat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    18th July 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    780
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Dap. Ma intreb daca functioneaza si la sume mai mari. Nu stiu cat ai avut de recuperat. Urmeaza sa demarez si eu o actiune de genul in ianuarie. Mi-i tare frica de birocratie si de faptul ca treburile se tergiverseaza in Romania, mai ales cand apelezi la un avocat din oficiu ...

  5. #5
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Pai inainte de a actiona in instanta persoana respectiva, cred ca ar trebui sa incerci cu plangerea, poate se rezolva fara a mai intenta proces.
    Eu am avut de recuperat 1880 ron. .. deci nu a fost o suma tocmai mica.
    De ce sa iei avocat din oficiu? Daca ai dovezi suficiente si esti sigur ca vei castiga procesul, poti sa-ti un avocat bun, deoarece plata avocatului ar trebui sa intre in despagubirile din urma procesului.

  6. #6
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Atentie la un singur aspect, instanta poate sa decida sau nu daca cheltuielile de judecata intra in sarcina teparului. Asa ca mergeti pe mana avocatului din oficiu cu exceptia valorilor mari.

    Eu am avut doar doua cazuri, primul a cedat la prima hartie in care era invitat la politie, al doilea un pic mai tarziu, de fapt, in momentul in care au aflat parintii lui de rahatul in care s a bagat odrasla. Apropo de asta, faceti un pic de efort sa descoperiti adresa si parintii pentru a ii pune la curent cu povestea, s-ar putea sa va scuteasca de multe eforturi.

  7. #7
    Avatarul lui Popa Mihai
    Popa Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    34
    Posturi
    877
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Exista posibilitatea sa depun pe internet plangere sau ceva asemanator in cazul in care am fost tepuit? Teapa data de: Vezi Profil: ovidiuolaru - SeoPedia Forum - Comunitate SEO si SEM care presupun ca si-a facut un nou cont Ovi Olaru ,am avut incredere pentru ca mi-a dat profilul facebook, suma nu e mare, dar nu asta e important... important e sa-si invete lectia odata. Profil facebook: https://www.facebook.com/oviolarumedia la o simpla cautare pe google aflam multe despre acest individ: https://www.google.ro/?gws_rd=ssl#q=ovi+olaru

  8. #8
    Avatarul lui Promo4net
    Promo4net este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    28th October 2014
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    47
    Posturi
    65
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Tepar netepar vad ca inca mai posteaza pe forumul asta. Fara suparare dar cand apelati la asa ceva (adica marea cu sarea) se pare ca creierasul nu prea este acasa nu? Oare nu-ti dai singur teapa si te folosesti de altul sa o iei? Voi ce invatati din chestia asta, si nu ma refer strict la cei ce au postat aici, la cei ce iau teapa in general. Da stiu mereu raspunsul este: Da el a zis, da el a facut.... da el a promis... si tu unde te gandeai??? de ce nu mai gandeai??? De ce te umpleai de iluzii cand el vorbea sau scria pe net? Cand o sa aflii asta o sa te cunosti cu adevarat. Pana atunci exista profil de infractor daca vreti dar si profil de victima. Deci ideea este ca sa nu-ti iei teapa cunoste-te pe tine mai intai. Ca teapa o sa-ti tot iei de la altii sau daca nu de la altii iti iei de la tine aventurandu-te in fel de fel de planuri sau in multe alte moduri. Imi pare rau pentru voi dar si pentru ala care da teapa. Atat victima cat si faptasul se formeaza in lumea asta si nu se nasc asa. Ambii vorbesc si fac una cand se "desfasoara teapa" si in sufletul lor spera la altceva. Acel altceva este ceva ce a fost lovit candva.... nevoia nu a disparut, doar nu poate fi scoasa la nivel rational si implinita. Nevoia se acutizeaza si cere mai mult atat pentru cine da teapa dar si pentru cel ce ia teapa. Un luminat spunea ca omul pe masura ce inainteza in varsta ajunge la gradul maxim de incompetenta. Si Isus a spus fara mine nu faceti nimic... de ce a spus asta? pentru ca lumina inseamna in primul rand cunoastere personala. Deci eu nu pot sa simpatizez nici cu teparul nici cu intepatul. Si daca tot am inceput sa vb sa va mai spun una sa ramana scrisa aici: Dintr-un om cinstit care munceste cinstit poti sa faci un tepar foarte simplu... cerandu-i sa lucreze de exemplu sub un pret realist atfel incat sa nu-si poata duce la indeplinire munca si sa urlii ca ai luat teapa. Aviz celor cu mila in afaceri ca mila in afaceri se poate intoarce impotriva voastra. Si asta se intampla tot cand 2 sunt inconstienti nu doar unul.

  9. #9
    Avatarul lui O. Cosmin
    O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    332
    Putere Rep
    24


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de michelle Vezi Post
    Exista posibilitatea sa depun pe internet plangere sau ceva asemanator in cazul in care am fost tepuit? Teapa data de: Vezi Profil: ovidiuolaru - SeoPedia Forum - Comunitate SEO si SEM care presupun ca si-a facut un nou cont Ovi Olaru ,am avut incredere pentru ca mi-a dat profilul facebook, suma nu e mare, dar nu asta e important... important e sa-si invete lectia odata. Profil facebook: https://www.facebook.com/oviolarumedia la o simpla cautare pe google aflam multe despre acest individ: https://www.google.ro/?gws_rd=ssl#q=ovi+olaru
    Plangerea penala e reglementata in articolele 295-298 din Codul de procedura penala. Exista acolo un termen de 3 luni in care aceasta poate fi depusa. ATENTIE! Acest termen are importanta in cazul infractiunilor a caror urmarire penala nu poate incepe decat dupa depunerea plangerii prealabile a persoanei vatamate. La celelalte infractiuni, daca plangerea penala nu poate fi luata in calcul, din diverse motive, aceasta va fi convertita in plangere simpla sau in denunt.

    Inselaciunea e prevazuta in articolul 244 din Codul penal. Vezi daca te incadrezi.

    Art. 289, alineat 5 din Codul de procedura penala - "Plangerea in forma electronica indeplineste conditiile de forma numai daca este certificata prin semnatura electronica, in conformitate cu prevederile legale". Articolul e valabil atat pentru plangerea prealabila cat si pentru plangerea simpla.

    Alta forma de depunere a plangerii, la distanta, e prin scrisoare recomandata, insa nu gasesc textul de lege si e posibil sa gresesc.

  10. #10
    Avatarul lui sora18
    sora18 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    13th November 2016
    Vârstă
    52
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0


    Implicit

    buna, ziua, de curand am acordat un imprumut cuiva care este de fapt un escroc si maine depun plangere penala. Sunt sanse mari ca plangerea mea sa fie redirectionata catre judecatorie direct, caci cei de la sectia de care apartin au refuzat sa mi-o inregistreze afirmand ca nu e domeniul lor (?), motiv pentru care o voi trimite prin posta. Intrebarea mea este: in aceasta situatie, trebuie sa platesc deschiderea procesului? ce costuri suplimentare implica actiunea in instanta? Prejudiciul este de 3100 lei, dar nu am nimic semnat de la individ, deci singurele dovezi sunt copiile discutiilor de pe facebook si sms-uri, in care recunoaste suma imprumutata. Am vazut ca dvs ati rezolvat o situatie asemanatoare, ceea ce m-a si motivat sa fac primele demersuri, caci nu suport sa las lucrurile astfel. Cand l-am anuntat ca depun plangere a trecut la amenintari. Credeti ca e o idee buna sa il tin la curent de fiecare data cu stadiul demersurilor mele? multumesc.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Am luat teapa
    De danmarian în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 29th October 2011, 22:02
  2. SEO - Cum sa procedezi CORECT si cum sa NU!
    De MikeRoSoft în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 9th October 2010, 12:20
  3. Cum sa iei o teapa de 1000 $
    De Robert în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 4th April 2009, 11:03
  4. teapa bestlink.ro
    De add în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 26th August 2007, 21:27
  5. TEapa de la BRD
    De florin în forumul Raportari Phishing - Banci/Servicii etc.
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 13th September 2006, 11:19

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •