Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Domeniu web - brand inregistrat

Cristina Maftei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    16th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    36
    Putere Rep
    16

Implicit Domeniu web - brand inregistrat

Daca am un domeniu inregistrat "xy", numele "xy" urmeaza sa fie inregistrat la osim, denumirea firmei este "xy". Mai apoi, apar alte firme care au inregistrat acelasi domeniu( domeniul meu inital e format din 2 cuvinte), dar au folosit cratima in alcatuirea domeniului.
    ROTLD le poate cere sa nu mai foloseasca domeniul respectiv, pe motiv ca e brand inregistrat?

EHR
    EHR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    1st November 2010
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    43
    Posturi
    436
    Putere Rep
    26

Implicit

Depinde sub ce forma si in ce clasa l-ai inregistrat. ICI poate sa ajute, numai daca intr-adevar provoaca neintelegeri sau daca respectivii se folosesc de brandul tau, mai ales daca activitatea se desfasoara pe aceeasi arie.
    I work for money. If you want fidelity, BUY A DOG! Intrebari despre Gazduire web? PM. Promotii gazduire

Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    47
    Posturi
    3.936
    Putere Rep
    54

Implicit

Din cate stiu, rotld nu poate intezice ceva. Ai tot dreptul sa iei si sa utilizezi inclusiv domenii cu nume adult.
    Pentru siguranta, apeleaza la un serviciu gen Inregistrare marci prin Brand Leader // Brand Leader
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    16th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    36
    Putere Rep
    16

Implicit

@ehr - ms. E acelasi domeniu de activitate, dar m-ar deranja pentru ca vindem acelasi tip de produs( nu acelasi brand). Iar eu promovez firma( care e si numele domeniului), iar daca un utilizator ar cauta numele xy, ar putea gasi si celalalt site( lucru care m-ar dezavantaja - din moment ce vindem acelasti tip de produse). In momentul de fata, avantajul meu e ca sunt mai bine optimizata in google, dar nu ma pot relaxa...
    Poate gasesc pe forum pe cineva care a avut aceasta experienta, sa primesc informatii direct de la sursa..

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    41

Implicit

Thread mutat in sectiunea potrivita

@Cristina, numele nu e inregistrat inca la Osim? Atunci nu cred ca ai ce-i face.

Plus ca, numele respectiv nu e ceva comun?

Adica sa-ti dau un exemplu. Daca eu as avea pariurisportive.ro nu as putea avea pretentia nici sa-mi fie inregistrata "marca" la Osim (chiar daca poate as avea o firma cu un nume asemanator) nici sa nu foloseasca cineva "pariuri-sportive.ro" pentru ca vorbim de niste cuvinte uzuale.

E ceva asemanator cazului tau?
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    16th March 2011
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    35
    Posturi
    36
    Putere Rep
    16

Implicit

Intentionez sa il inregistrez, pentru ca investia in promovare nu e doar pe partea de online, ci si in offline. E nasol daca nu as avea ce sa fac.
    Numele, da, poate fi considerat comun pentru ca are in constructie cuvantul "shop".
    Si, da, recunosc, poate fi vina mea ca atunci cand am inregistrat domeniul, trebuia sa ma gandesc la toate variantele posibile si sa le iau pe toate cu ".ro"...
    Ms Cristi, pentru ca, mai bine ma duc si ma consult cu avocata daca pot inregistra la OSIM, branduri ce au in compozitie cuvinte uzuale, si apoi o sa ma intreb daca ROTLD poate sau nu face ceva.
    Voi reveni cu raspunsul dat de avocata...poate va mai fi de folos cuiva

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    30

Implicit

Hai sa iti spun si eu opinia mea, cam in aceeasi linie cu a lui Cristi.
    Daca domeniul lor e inregistrat inaintea marcii tale sansele sunt mai mult decat minime sa poti sa le iei domeniul. Daca ar fi altfel am avea o serie de abuzuri, s-ar inregistra marci pentru a face rost de domeniile respective.
    Doar dupa numele firmei... iar nu cred ca merge, firma A&B ar putea atunci revendica domeniul ab.ro ceea ce mi se pare iar nedrept.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    31
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    41

Implicit

Si eu sunt curios ce va spune avocata. In linii mari trebuie sa fie asa cum am zis in postul initial, dar avocatii astia mereu au asi in maneca

Cu toate astea, ai putea sa le iei domeniul cand tu ai produce si vinde respectivele produse si vine inca unul si-si face o afacere tot ca a ta si cu acelasi nume (doar ca el pune cratima).

In rest insa, tu nu prea ai mai multe drepturi asuma respectivelor cuvinte si a constructiei lor in domeniu (cu cratima) decat are si cel care vine in urma ta (exemplul meu cu pariurisportive vs pariuri-sportive). Pare aceeasi chestie in care un buticar (ABC NONSTOP) i-ar cere altui buticar pus langa el (ABC NON-STOP) (fortat exemplu) sa nu stea acolo pentru ca ii pericliteaza lui vanzarile. Dar i-ar putea cere Selgros sa nu vanda sub numele "Selgros NON STOP" pentru ca lor chiar le aduce un prejudiciu de imagine/se foloseste de imaginea lor.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    986
    Putere Rep
    41

Implicit

-rotld nu poate sa le interzica folosirea domeniului, chiar daca e brand inregistrat. Faptul ca e brand inregistrat nu e un motiv suficient pentru suspendarea domeniului, trebuie sa demonstrezi si pagube materiale, sau ca profita de brandul tau, lucrul pe care va trebui sa il faci la wipo. Vezi ca ai la wipo conditiile in care poti cere suspendarea unui domeniu.

-numele firmei nu ofera nici un fel de protectie referitoare la domenii web. Doar marca inregistrata la osim.

-se pot inregistra la osim cuvinte uzuale, sau combinatii de cuvinte uzuale, pt o anumita categorie (poti sa inregistrezi portal web "pisici galbene" de ex ca brand, referitor strict la un portal web cu numele de "pisici galbene", chiar daca ambele cuvinte sunt uzuale). Nu poti inregistra insa magazin online "Produse IT" pt ca sintagma nu e destul de descriptiva.

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    30

Implicit

S-a postat intre timp...

Proprietarul domeniului respectiv poate spune simplu, eu m-am interesat inainte de a inregistra domeniul meu, am vazut ca nu era nicio marca inregistrata la Osim si l-am luat, punct.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Domeniu SEO + brand
    De puthre în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 1st March 2011, 19:20
  2. Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 7th January 2011, 18:14
  3. cum se transfera un domeniu deja inregistrat?
    De Empire în forumul Domenii
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 31st December 2010, 10:08
  4. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 14th December 2009, 00:31
  5. Am inregistrat domeniu .eu in Romania - imi pare rau ca am facut o
    De emilian_anghel în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 7th December 2007, 14:11

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •