Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 40

Subiect: ce hosting folositi? voi, nu altcineva! si spuneti parerile voastre

  1. #21
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Pentru ro recomand myhost.ro Gazduiesc la ei siteuri cu care la alti hosteri romani am avut probleme. De cand sunt la ei (mai bine de 2 ani de zile) totul a fost ok.

    Nu recomand Ghesi, sunt amatori, fac overselling la greu, suport de toata jena.
    Ultima modificare făcută de -Rares-; 30th October 2010 la 21:01.

  2. #22
    Avatarul lui Ericpolec
    Ericpolec este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    245
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Pentru ro recomand myhost.ro Gazduiesc la ei siteuri cu care la alti hosteri romani am avut probleme. De cand sunt la ei (mai bine de 2 ani de zile) totul a fost ok
    Vad ca ofera trafic nelimitat pentru toate planurile (chipurile), care sunt cifrele la care ai ajuns maxim ?

  3. #23
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Acum m-am uitat pe statistici (Awstats) de curiozitate si am luni cu 600GB per cont.

    Iti spun sincer ca am fost fugarit de altii care imi recomandau dedicat din cauza traficului (desi conform pachetelor lor nu-l atingeam) si a resurselor (chestie care nu era specificata nicaieri in oferta de hosting). In timp ce eu studiam oferte de dedicat in stanga si in dreapta am vazut ca ei ofereau in perioada aia 1 luna de proba gratis pentru un pachet business (acum oferta e de doar 15 zile parca). Am mutat siteul la ei si dupa o saptamana i-am intrebat daca e totul ok cu resursele, au zis ca da, i-am intrebat daca dublez traficul va mai fi ok? si au zis ca da. De atunci mi-am mutat treptat, treptat foarte multe alte siteuri. Atentie insa ca pe un cont poti gazdui doar un singur domeniu.
    Ultima modificare făcută de -Rares-; 30th October 2010 la 21:19.

  4. #24
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Ericpolec Vezi Post
    Nu prea am avut incredere in hostingul din Romania, fie le faci putin trafic si te suspenda pe motiv ca incarci serverele, fie se intampla ceva si asistenta e la pamant, fie asistenta este online dar baietii habar nu au sa vorbeasca pentru ca oricine poate fi reseller si oricine poate vinde hosting in zilele noastre, in plus de asta cand cauti hosting pe Google rezultatele sunt comerciale, sa nu mai zic de cautari gen hosting bun, hosting performant etc. Iar un studiu pe baza asta nu-mi permit sa fac, prefer sa valorific timpul, tocmai de asta aleg firme din Germania si chiar Statele Unite.
    E ceva logic ca n-o sa primesti server dedicat cu cativa dolari pe luna, deci nu am nimic impotriva cu faptul ca nu le convine sa faci load mare pe server. Mie mi-e frica de alte lucruri in Romania ( calitate, uptime, suport ). Oricum nu mai am nici un site in romana, deci nu mai am nevoie de hosting aici

  5. #25
    Avatarul lui edyy
    edyy este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    24th October 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    40
    Posturi
    116
    Putere Rep
    25


    Implicit

    eu am luat de la xservers dupa ce m-am chinuit sa iau de la hosting 24 si mi au dat reject la plata dupa cateva zile de fiecare data pe motive tampite ca de ce folosesc alt credit card (era al sotiei ) cu scanari de buletine etc m-am ofticat si am luat de la romani si pot zice momentan ca sunt foarte multumit cel putin pe partea de suport ca trafic cam putin pana acum foarte promti si la tel si pe mail.Deocamdata sunt multumit ramane de vazut

  6. #26
    Avatarul lui Bogdan Ungureanu
    Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    32
    Posturi
    431
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Pentru ro recomand myhost.ro Gazduiesc la ei siteuri cu care la alti hosteri romani am avut probleme. De cand sunt la ei (mai bine de 2 ani de zile) totul a fost ok.

    Nu recomand Ghesi, sunt amatori, fac overselling la greu, suport de toata jena.
    Păi și myhost face overselling cu traficul ăla nelimitat, plus că la pachetul lor Micro nu poți avea scripturi php și baze de date, iar la cel start nu ai baze de date.
    Știu că cei de la ghesi au un suport de penibil - ei zic că au suport online 24 din 24, iar pe la 8 așa, suportul era offline. Am câteva domenii hostate la ei, dar nu îmi amintesc să fi fost vreodată offline, spre deosebire de ready2web.

  7. #27
    Avatarul lui Aurel Dragut
    Aurel Dragut este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    27th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.077
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Da, de cand Ghesi lucreaza cu Simpliq (cel putin asa era cand am verificat ultima oara) nu au mai avut picaje. Eu am pachetul vechi de 30Euro pe an.
    Promovez Produse și Servicii Auto si detin un Blog personal
    Twitter: @AurelDragut

  8. #28
    Avatarul lui -Rares-
    -Rares- este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    50
    Data înscrierii
    14th May 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.620
    Putere Rep
    50


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Bogdan Ungureanu Vezi Post
    Păi și myhost face overselling cu traficul ăla nelimitat, plus că la pachetul lor Micro nu poți avea scripturi php și baze de date, iar la cel start nu ai baze de date.
    Știu că cei de la ghesi au un suport de penibil - ei zic că au suport online 24 din 24, iar pe la 8 așa, suportul era offline. Am câteva domenii hostate la ei, dar nu îmi amintesc să fi fost vreodată offline, spre deosebire de ready2web.
    Man, vezi ca dezinformezi aiurea. Intr-adevar la pachetul micro nu ai baza de date si php dar de la ce start in sus ai. Iti iei pachet micro? Te credeam om serios
    Unde vezi tu trafic nelimitat? Eu vad necontorizat. E altceva nu? Eu am siteuri la ei ce ating 600GB/luna si sunt convins ca merge si mai mult.

    Nu am spus ca sunt cei mai tari, nici ca sunt cei mai ieftini, dar iti pot spune ca din cati hosterii romani am incercat in ultimii 5 ani de zile si crede-ma nu au fost putini, astia sunt cei care m-au convins sa-mi mut majoritatea siteurilor .ro consumatoare de resurse la ei. Deci pentru mine sunt cei mai buni dintre toti cei ce i-am folosit si de asta ii recomand si altora.

    Daca fac overselling sau nu, e problema lor, eu iti spun ca imi gazduiesc la ei pe cont shared siteuri ce niciun alt hoster roman nu mi le-a acceptat decat pe dedicat sau vps la preturi de cel putin 2-3 ori mai mari.

    Te sfatuiesc ca pe viitor sa nu-ti mai dai cu parerea despre un serviciu sau produs pana nu-l incerci personal. Sau daca comentezi pe baza unui pachet de hosting, macar citeste-l calumea...
    Ultima modificare făcută de -Rares-; 31st October 2010 la 23:32.

  9. #29
    Avatarul lui Bogdan Ungureanu
    Bogdan Ungureanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    17th September 2010
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    32
    Posturi
    431
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de -Rares- Vezi Post
    Man, vezi ca dezinformezi aiurea. Intr-adevar la pachetul micro nu ai baza de date si php dar de la ce start in sus ai. Iti iei pachet micro? Te credeam om serios
    Unde vezi tu trafic nelimitat? Eu vad necontorizat. E altceva nu? Eu am siteuri la ei ce ating 600GB/luna si sunt convins ca merge si mai mult.

    Nu am spus ca sunt cei mai tari, nici ca sunt cei mai ieftini, dar iti pot spune ca din cati hosterii romani am incercat in ultimii 5 ani de zile si crede-ma nu au fost putini, astia sunt cei care m-au convins sa-mi mut majoritatea siteurilor .ro consumatoare de resurse la ei. Deci pentru mine sunt cei mai buni dintre toti cei ce i-am folosit si de asta ii recomand si altora.

    Daca fac overselling sau nu, e problema lor, eu iti spun ca imi gazduiesc la ei pe cont shared siteuri ce niciun alt hoster roman nu mi le-a acceptat decat pe dedicat sau vps la preturi de cel putin 2-3 ori mai mari.

    Te sfatuiesc ca pe viitor sa nu-ti mai dai cu parerea despre un serviciu sau produs pana nu-l incerci personal. Sau daca comentezi pe baza unui pachet de hosting, macar citeste-l calumea...
    Mă bucur că mă credeai om serios și sper că nu ți-ai schimbat părerea.
    Probabil, la traficul tău, ai cumpărat planul cel mai mare (doar ești om serios, nu?), de vreo 16 dolari cu tva, adică ar costa puțin mai mult decât un VPS de la intovps de vreo 12.5 dolari cu tva de vreo 500 GB trafic lunar, dar cu spațiu de vreo 3 ori mai mare decât cel oferit de cei de la myhost, plus că ai root access, domenii câte vrei, etc.

    So... Dacă tu ți-ai mutat toate site-urile la ei, înseamnă că dai o grămadă de bani pe shared hosting, când poți să ai un server dedicat unde poți să ai acces total la server unde le-ai putea pune pe toate pe același server.

    Rareș, cel puțin pentru mine, necontorizat înseamnă nelimitat - in contextul ăsta, poate am eu ceva la cap, dar așa gândesc eu și cred că nu sunt singurul care gândește așa. Pe un shared hosting NU AI CUM să ai trafic necontorizat, ca pe un server dedicat destul de scump, asta cred că ți-ar spune cam orice firmă cu renume din RO, cu infrastructură proprie măricică, nu reseller la GTS. Ei de ce nu au trafic nelimitat, le este rușine?

    Eu nu am nimic împotrivă cu faptul că ție îți place oferta myhost, chiar mă bucur că ai găsit un serviciu care să-ți satisfacă nevoile.

  10. #30
    Avatarul lui EHR
    EHR
    EHR este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    1st November 2010
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    47
    Posturi
    436
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Citat Postat în original de Bogdan Ungureanu Vezi Post
    .... 12.5 dolari cu tva de vreo 500 GB trafic lunar, dar cu spațiu de vreo 3 ori mai mare decât cel oferit de cei de la myhost, plus că ai root access, domenii câte vrei, etc.
    In banii astia nu ai nici administrare, nici cpanel. In conditiile in care nu ai nevoie de cpanel (nu ai clienti care sa isi faca singuri anumite treburi) ramane partea de administrare unde trebuie sa ai skills peste "mediu" ca sa poti avea servicii stabile si o buna functionare a serverului.
    Da, stiu, exista si webmin dar tot munca suplimentara inseamna, aka bataie de cap. Daca nu era mare lucru la administrare, de ce un vps unmanaged este la pretul de mai sus, iar unul managed, este in jur de 300 ron ? +/- 50 RON.
    Cat despre partea de "necontorizat" au existat discutii in alte comunitati si faptul ca iti restrictioneaza banda la x Mbps automat ai un nivel maxim unde poti ajunge, in materie de transfer de date. Lucurile nu prea sunt lasate la voia intamplarii. Si daca stai pe 100 Mbps sunt niste calcule de unde reiese "coeficientul mediu ponderat" al traficului pe care il poti face. Este "aproape" imposibil sa folosesti cei 100 Mbps 24/24, 7/7. Daca providerul iti da 'nelimitat' atunci te poti baza si tu pe acest lucru cand il oferi.
    I work for money. If you want fidelity, BUY A DOG! Intrebari despre Gazduire web? PM. Promotii gazduire

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ce spuneti de promopedia.ro
    De palex1988 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 20th October 2010, 16:45
  2. Va monitorizati uptimeul siteurilor voastre?
    De Augustin în forumul Hosting
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 26th March 2009, 14:00
  3. Fac review-uri la site-urile voastre
    De c0s în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 37
    Ultimul Post: 26th August 2008, 11:07
  4. Parerile Voastre
    De Brindusa în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 29
    Ultimul Post: 17th March 2006, 13:22
  5. Unix Hosting, Windows Hosting, Linux Hosting ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Server side
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 11th February 2006, 17:40

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •