Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Parcare de domenii pe cont de DreamHost

hl2u este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Vârstă
    50
    Posturi
    483
    Putere Rep
    34

Implicit Parcare de domenii pe cont de DreamHost

Scuze pt. intrebarea de n00b dar : am cateva zeci de domenii, inregistrate prin GoDaddy, deocamdata fara utilizare.
    Am si un cont pe DreamHost, suficient de incapator.
    Intrebarea mea este urmatoarea: vreau sa economisesc taxa de reinregistrare anuala de la MergiTaticu si sa-mi parchez domeniile pe contul de la DreamHost, in speranta unei monetizari, chiar si modeste. Are cineva idee cum fac sau ma poate indruma spre un FAQ ?
    Multumesc anticipat si sunt gata sa dau detalii suplimentare, in cazul in care nu am reusit sa ma explic suficient de clar.

Bruzli este deconectat Administrator
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    25th April 2005
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    45
    Posturi
    980
    Putere Rep
    40

Implicit

Nu prea am inteles cum monetizezi daca le parchezi la dreamhost. Au ei un serviciu pentru asa ceva?

Daca vrei sa gazduiesti domeniile la dreamhost treci dns-urile lor, si le creezi conturi.

hl2u este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    15th November 2006
    Vârstă
    50
    Posturi
    483
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de Bruzli Vezi Post
    Nu prea am inteles cum monetizezi daca le parchezi la dreamhost. Au ei un serviciu pentru asa ceva?
    In primul rand, mersi de raspunsul rapid, Bruzli.

Domeniile nu sunt "live". Ma gandeam sa scutesc taxa de reinnoire de la GoDaddy - nu sunt parcate la ei, sunt doar inregistrate prin ei - si sa le parchez eu folosind contul de la DreamHost, abia atunci punandu-le "in emisie"(cu reclame si tot tacamul). Adica sa-mi ofer mie insumi serviciul de parcare. Idei?

mike07 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    30th April 2008
    Posturi
    524
    Putere Rep
    36

Implicit

Imi place ideea: deci tu vrei sa nu platesti prelungirea domeniilor, vrei sa le parchezi (probabil ca prin parking intelegi suspendarea efectuarii reinoirii) si in plus vrei sa castigi si bani!

Din pacate nu este asa de simplu. Reinoirea domeniilor si parkingul sunt 2 lucruri diferite. Daca vrei ca domeniile sa ramana in continuare pe numele tau si sa ai acces la DNS-uri, trebuie sa faci prelungirea, fie ca este de la GD sau DH. Daca domeniile sunt inregistrate poti sa faci ce vrei cu ele. Poti sa folosesti optiunea "domain parking" fie de la una sau de la cealalta.

Uite ce zice chiar DH la ei pe site:

Domain "parking" provides a temporary, one-page placeholder for your domain. Visitors to www.yourdomain.com will see a generic message --- usually "coming soon" or "under construction." Domain parking does not include space for your website on the host company's server; you cannot put a website up at a parked domain. Parked domains have no email accounts, and cannot send or receive email.
    Poti sa le si monetizezi folosind servicii specializate gen Sedo si chiar Adsense (nu am vazut ca DH sa ofere un astfel de serviciu). Dar pentru a face asta, domeniul trebuie sa iti apartina, sa fie "activ" din punct de vedere al inregistrarii si deci sa poti face modificarile la DNS asa cum iti spun firmele care ofera monetizare folosind aceasta optiune de parking.

Dca nu vrei sa le reinoiesti, incearca sa le vinzi, mai recuperezi din investitia initiala sau daca domeniile sunt valoroase, poti face si profit.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. MU WordPress - Parcare domeniu peste un subdomeniu
    De Marius Cristian în forumul Server side
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st September 2010, 17:41
  2. DreamHost PS (Private Servers)
    De hl2u în forumul Hosting
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 27th September 2009, 20:01
  3. Dreamhost si GoogleBot,
    De Cristian Mezei în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th May 2008, 00:21
  4. Dreamhost - hotie ?
    De bogdancr în forumul Hosting
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 11th May 2008, 10:34
  5. Site in constructie: script parcare!
    De byrev în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 1st March 2007, 21:41

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.