Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Pagini indexate eafacere.ro

  1. #1
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Angry Pagini indexate eafacere.ro

    Bai nene, chiar asa? (si in intrebarea asta zace tot oful meu)

    Pana saptamana trecuta am avut 50.000 pagini indexate. A picat siteul 3 zile, evident google tocmai trecea prin zona si a indexat pagini cu eroare si cache=1 (adica size-ul). Dupa ce a revenit siteul, surpraiz, 19.000 de pagini indexate, iar a trecut google, alea care mai ramasesera le-a indexat corect, dar de atunci tot scade nr. de pagini indexate, a ajuns la 17.800.
    E adevarat ca inca nu am sitemap, dar chiar asa? Bai nene ...
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  2. #2
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Rezolva-ti 404urile si erorile din site.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  3. #3
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Mersi, le-am cam rezolvat azi noapte. Sa vedem efectul.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  4. #4
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Revin:
    Am rezolvat erorile, am bagat sitemap, ajunsesera paginile indexate pe la 19.400 si azi vad ca au scazut la 16.800. Ieri a trecut googlebot pe la mine, dar in google analitics apare ca a trecut pe 28 oct. Si in urma trecerii au scazut nr. de pagini indexate. Ce naiba face google asta?

    Am constat ca de cand mi-am mutat hostingul, nu am permisiuni de nici un fel in root. Imi pot stabili pt subdirectoare ce vreau, dar in root n-am nik. Ar putea fi asta cauza? Caci cam de cand m-am mutat au scazut paginile, si eu am pus caderea asta pe seama caderii siteului 3 zile.

    Edit din nou, ca m-a lamurit Krumel, m-a sanctionat google ca am schimbat ip-ul.
    Nu sterg postul ca poate se mai lumineaza si altcineva
    Ultima modificare făcută de Diana; 2nd November 2006 la 18:15.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  5. #5
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Nu e sanctiune, ci doar o intarziere in update-ul facut paginilor tinand cont de noua locatie.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  6. #6
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Diana Vezi Post
    Revin:
    Am rezolvat erorile, am bagat sitemap, ajunsesera paginile indexate pe la 19.400 si azi vad ca au scazut la 16.800. Ieri a trecut googlebot pe la mine, dar in google analitics apare ca a trecut pe 28 oct. Si in urma trecerii au scazut nr. de pagini indexate. Ce naiba face google asta?

    Am constat ca de cand mi-am mutat hostingul, nu am permisiuni de nici un fel in root. Imi pot stabili pt subdirectoare ce vreau, dar in root n-am nik. Ar putea fi asta cauza? Caci cam de cand m-am mutat au scazut paginile, si eu am pus caderea asta pe seama caderii siteului 3 zile.

    Edit din nou, ca m-a lamurit Krumel, m-a sanctionat google ca am schimbat ip-ul.
    Nu sterg postul ca poate se mai lumineaza si altcineva
    Diana, poate te grabesti cu concluziile si cauza sta in alta parte.

    Unul din siturile de care ma ocup, care avea pana nu de mult, aproximativ 250,000 pagini in G. La ora actuala numarul de pagini indexate a scazut la 50,000. Chestia asta nu afecteaza cu nimic performanta sitului, se 'misca' mai bine decat inainte.

    Pe cateva situri aditionale, de dimensiuni mai mici, am observat efecte similare, scaderi ale numarului de pagini indexate, din nou fara efect semnificativ asupra volumului de trafic.

    Prin urmare, ar putea fi de vina chiar Google, cu modificarile lui permanente (si enervante) de algoritm.

    In ce priveste down-time-ul de 3 zile, asta chiar poate fi o cauza. Functie de marimea sitului, popularitate, istoric etc, recuperarea dintr-o astfel de situatie poate dura intre o saptamana si mai multe saptamani. G e foarte sensibil la downtime. Tipic, intr-o situatie de genul asta in trecut, o recuperare completa am contorizat-o ca avand nevoie in medie de 3-4 saptamani.

    In ce priveste schimbarea IP-ului, asta iti spun din experienta ca nu poate fi o cauza. Modificam frecvent IP-urile, ba chiar uneori 'on the fly' in momentul in care sunt lucrari, de exemplu pe conexiunile unui server (un idiot care a taiat un copac cu tot cu fibra optica de langa el... etc). Schimbarea IP-ului nu a afectat niciodata cu nimic performanta siturilor, trust me. Trebuie doar sa nu ai cumva ghinionul sa nimeresti un IP banat in Google.

  7. #7
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Azi am observat ca daca verific nr de pagini indexate, pe google.ro, cautare pe web, imi da 13.000 (iar au scazut ), dar cand am avut bifat intamplator "pagini din romania", mi-a aratat 9.800. Serverul e in usa. Paginile mele sunt scrise in romana. Si atunci ce inseamna "pagini din romania"?
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Scadere pagini indexate
    De gaby în forumul Google
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 20th March 2009, 00:36
  2. pagini indexate
    De Mascka în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 13th June 2007, 15:36
  3. Pagini Indexate
    De w3bmaster în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 3rd July 2006, 19:33
  4. Scadere nr. pagini indexate
    De heide în forumul Google
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 25th June 2006, 20:04
  5. De La 900 La 12,400 De Pagini Indexate
    De meetzah în forumul Google
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th January 2006, 14:23

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •