Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 22

Subiect: Probleme legate de un Nume de Domeniu ce coincide cu cu numele unei Firme

  1. #1
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit Probleme legate de un Nume de Domeniu ce coincide cu cu numele unei Firme

    Nu credeam ca se va intampla asta dar se pare ca sant pus in fata unui litigiu legat de un domeniu .ro
    Domeniul a fost inregistrat prima data in 1996 la ROTLD de catre o firma. In cursul anului 2008 am inaintat toate demersurile legale impuse de RNC pentru preluarea acestui domeniu din cauza faptului ca firma disparuse si domeniul nu mai avea proprietar.
    Dupa 8 luni de alergaturi am reusit in cursul anului 2008 sa intru in posesia acestuia.
    Specific ca la momentul de atunci ( anul 2008 ) cand l-am preluat intentionam sa deschid un magazin online.
    Dar proiectul fiind amanat siteul nu a mai fost activ si nici continut nu a mai avut.
    Acum in 2009 o firma imi trimite email cum ca ar dori sa intre in posesia domeniului datroita faptului ca numele firmei coincide exact cu numele detinut de mine la RNC. Firma este noua in Romania si detine 2 supermarket-uri la noi in tara, fiind originara din Ungaria.
    Ce sanse am sa pierd in instanta daca siteul nu a fost activ din momentul cand a fost preluat de mine? Specific faptul ca nici cand nu era in posesia mea domeniul nu era activ decat scurta perioada.
    Reprezinta proba in instanta dovada mea ca am achizionat o licenta pentru o platforma romaneasca de e-commerce pe numele domeniului in 2008 special pentru a construi un magazin online pe domeniul respectiv? Sau ca am deja un layout special facut pentru el? nefiind vorba de o dezinformare a vizitatorului sau o preluare speculativa de la fostul proprietar sau mai stiu ce alte minuni care pot duce la deposedarea proprietarului.

    Multumesc anticipat
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 4th November 2009 la 23:24.

  2. #2
    Avatarul lui Daniel
    Daniel este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    21st May 2008
    Locaţie
    Bucuresti(pt moment)
    Posturi
    493
    Putere Rep
    32

    Implicit

    juri pe roşu că atunci când ai alergat 8 luni după el nu ştiai de existenţa firmei respective? :-)
    întrebare retorică, nu răspunde aici, că e foarte probabil să folosească asta împotriva ta la arbitraj.
    dacă litigiul e la WIPO , mai ai şanse dacă nu ai profitat în nici un fel de imaginea lor şi aduci dovezi cum că ai muncit să dezvolţi acolo un site care NU ar avea legătură cu domeniile de activitate ale firmei respective.
    EI trebuie să aducă destule dovezi

    Paragraph 4(a) of the Policy provides that a complainant must cumulatively establish each of the following three conditions to successfully challenge a registered domain name:

    (1) that the domain name registered by the Respondent is identical or confusingly similar to a trademark or service mark in which the Complainant has rights; and,

    (2) that the Respondent has no legitimate interests in respect of the domain name; and

    (3) that the domain name has been registered and is being used in bad faith.

  3. #3
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Daniel - ai inteles gresit situatia.
    Firma care detinea domeniul inainte de a fi preluat de mine este DIFERITA de cea ACTUALA cu care port discutii.
    Ea a fost radiata si domeniul a ramas fara proprietar conform dovezilor mele si ACCEPTATE de RNC. Era o firma ROMANEASCA.
    Acum o alta firma UNGUREASCA doreste sa foloseseasca domeniul pentru prezentarea firmei.
    Au venit in Romania , au deschis supermarket-uri care din intamplare au aceeasi denumire ca si domeniul meu.
    Eu am depus demersurile pentru preluarea domeniului pentru ca imi placea si dupa parerea mea avea potential.
    E a doua oara cand cineva doreste sa preia acest domeniu.
    Prima data a fost o firma nemteasca dar i-am refuzat si totul s-a terminat acolo.
    Acum se pare ca e altceva.
    Si apropo de cele 8 luni de asteptare pana am intrat in posesia lui. ASTA E LEGEA LA RNC. DEPUI ACTELE SI EI FAC VERIFICARI , TRIMIT EMAILURI , SCRISORI SI ALTE CELE IAR PERIOADA de asteptare este de minim 6 luni conform conditiilor lor , timp in care proprietarul isi poate dovedi existenta fiind instintat pe toate caile posibile de catre RNC.
    Nu am alergat 8 luni doar sa preiau domeniul pentru avantaje speculative. Pur si simplu asa e legea la RNC. Astepti minim 6 luni.

    P.S: Jur pe rosu de 3 ori ca habar nu aveam ca in Ungaria exista o asemenea firma
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 5th November 2009 la 00:14.

  4. #4
    Avatarul lui Gin
    Gin
    Gin este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th May 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    44
    Posturi
    676
    Putere Rep
    0

    Implicit

    avand in vedere ca nu l-ai folosit si astia il vor, zi-le sa iti faca o oferta de nerfuzat

  5. #5
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    735
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Chiar daca ai luat domeniul inainte de aparitia lor pe piata romaneasca, daca nu ai inregistrat numele ca marca iar ei au facut-o, nu ai dreptul sa utilizezi domeniul.

    Chestia e simpla: Nu folosesti domeniul si n-au ce sa-ti faca. Nu te pot obliga sa le cedezi domeniul. Asa cum zice @Gin, fa-le o propunere de vanzare.

    Pentru ca numele domeniului nu mai conteaza asa mult in SEO eu l-as tine sa-l vand si m-as orienta spre un alt domeniu.
    Multi pun pe site semnul ® fara sa aiba marca inregistrata.
    Ultima modificare făcută de Hobart; 5th November 2009 la 01:35.
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  6. #6
    Avatarul lui alecs
    alecs este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    5th February 2007
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    36
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Citat Postat în original de Hobart Vezi Post
    Chiar daca ai luat domeniul inainte de aparitia lor pe piata romaneasca, daca nu ai inregistrat numele ca marca iar ei au facut-o, nu ai dreptul sa utilizezi domeniul.
    Nu cred ca e chiar asa. In situatia asta as putea gasi orice website important din ro, maine inregistrez o marca identica cu domeniul si poimaine le cer direct domeniul pentru ca eu detin marca.

    Nu pot spune ca ma pricep in lucruri legate de lege, dar mi s-ar parea absurd ca firma respectiva din Ungaria sa aiba pretentii asupra domeniului luat de tine inainte ca ei sa vina in ro. Pe langa asta, tu nu ai nimic pe el care sa sugereze o afiliere cu firma respectiva.
    In ce sens nu era activ domeniul? Nu avea nici o pagina web pe el sau nici macar nu erau setate name servere? Oricare ar fi situatia, nu cred ca cei de la RNC te obliga sa faci ceva cu domeniul pe care il detii.
    Am lista de directoare românești gratuite și o unealtă pentru căutare de utilizatori în rețelele sociale românești.

  7. #7
    Avatarul lui RoManiac
    RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    46

    Implicit

    Domeniul la un moment dat nu mai avea nici name serverele setate dar nu asta e important.
    Mi se pare si mie absurd. Sa poti pierde domeniul dupa ce ei vin in Romania.
    Asa orice domeniu daca nu e marca inregistrata poate fi pierdut.
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 5th November 2009 la 02:06.

  8. #8
    Avatarul lui Hobart
    Hobart este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    19th May 2009
    Locaţie
    Bucharest, Romania
    Posturi
    735
    Putere Rep
    34

    Implicit

    Citat Postat în original de giginamol Vezi Post
    Asa orice domeniu daca nu e marca inregistrata poate fi pierdut.
    Daca nu e marca inregistrata nu-l pierzi dar nu-l poti folosi.
    Asta este motivul pentru care se fac inregistrari de Trade Mark, sa nu existe dubii, ca eu am fost primul, ba eu am cumparat domeniul etc
    Am un magazin de licente Microsoft, un director web si multa pasiune

  9. #9
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36

    Implicit

    Daca ei au trademark si tu ai domeniul nu poti folosi domeniul pe clasele pe care au ei trademarkul .
    In rest , poti utiliza intr-un alt sector de activitate , dar si aici cu ceva riscuri : sa nu folosesti un logo sau design asemanator cu al lor .
    Exista cazuri , precum cel al unui cunoscut trademark romanesc , in care detinatorii trademarkului au castigat ( prin WIPO ) un domeniu .com inregistrat cu mult inainte de data inregistrarii trademarkului din cauza proastei inspiratii a detinatorului ( fostului ) domeniului de a avea pe el un site cu pagina home asemanatoare cu cea a siteului .ro aflat in proprietatea detinatorilor trademarkului .
    Detinatorii trademarkului au reusit sa convinga WIPO de reaua credinta a detinatorului domeniului si i-au luat astfel domeniul .
    Important prin urmare , la un eventual litigiu la WIPO si oriunde altundeva este sa dovedesti buna credinta in cumpararea si utilizarea domeniului .
    Avea dreptate Daniel , ai grija de ceea ce afirmi public .La o adica buna sau reaua credinta pot fi probate si prin propriile tale afirmatii .
    Sfatul meu este cel de pace si negocieri , sa le arati disponibilitatea de a te lipsi de domeniu , sa evoci eventualele pierderi pe care le vei avea prin renuntarea la proiectele tale legate de domeniu , dar sa-i lasi pe ei primii sa-ti faca prima oferta concreta .
    Totusi verifica mai intai daca exista trademark in Romania sau european pentru ca una e discutia daca au trademark si alta e daca nu au .
    Ultima modificare făcută de Broscoi; 5th November 2009 la 14:27.

  10. #10
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44

    Implicit

    Nu prea au cum sa iti ia acest domeniu, indiferent unde se vor adresa, pentru ca tu l-ai inregistrat inainte ca ei sa vina in RO, cel putin eu asa am inteles de la tine, de mai sus.

    Mai mult de atat, conditiile care apar citate de cineva mai sus sunt interpretabile astfel:

    (i) your domain name is identical or confusingly similar to a trademark or service mark in which the complainant has rights; and

    (ii) you have no rights or legitimate interests in respect of the domain name; and

    (iii) your domain name has been registered and is being used in bad faith.
    De unde se intelege ca trebuie sa fie indeplinite TOATE cele 3 conditii de mai sus ca sa fii in pozitia de a pierde domeniul, si iar, inteleg ca nu se indeplinesc TOATE cele 3 conditii.

    Eu as plusa daca as fi in locul tau si as pune un blog de exemplu pe acel site pe un subiect care sa nu aiba legatura cu compania respectiva, si i-as ignora.

    Vor domeniul? sa faca o oferta... Il vor cu forta ? Nu au decat sa incerce sa il ia... Nu au cum sa dovedeasca TOATE cele 3 conditii de mai sus daca evident, nu folosesti siteul ca sa faci rau companiei cu pricina.

    Bafta si .. fara frica! Relax!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •