Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Sugestie de Titlu si Descriere pentru Relatii.ro

matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    39
    Posturi
    130
    Putere Rep
    16

Implicit Sugestie de Titlu si Descriere pentru Relatii.ro

Salutare,

Dupa cateva zile de brainstorming, indraznesc sa cer ajutorul aici, poate ca unii membri de pe Seopedia sunt mai inspirati & mai experimentati in gasirea unui titlu si a unei descrieri optime pentru site-ul Relatii.ro

Cateva detalii pe scurt: Site-ul a avut perioada lui de glorie prin 2002 ulterior fiind cumparat pe Neogen. Era un site de relatii personale.

In prezent, scopul site-ului nu este unul matrimonial (desi inevitabil vor fi persoane care se vor inscrie in acest scop) ci mai degraba este regandit ca o retea sociala avand ca tinta publicul din Romania si folosind o platforma asemanatoare cu Facebook. In plus dispune de Blog (intentionam sa dezvoltam articole inclusiv pe nisa "relatii") si Forum ambele integrate by default. Utilizatorii pot comunica gratuit pe Chat.
    Utilizatorii primesc puncte (care pot fi convertite in bani) in functie de contributia lor pe site, pentru a-i incuraja sa adauge continut nou. Apropo de monetizare, exista posibilitatea de a publica atat anunturi gratuite cat si cu plata. Paginile & postarile pot fi promovate contracost ca si pe Facebook.

Nu am definitivat alegerea cuvintelor cheie insa cred ca "Relatii" si "Socializare" ar putea fi doua dintre cuvintele care s-ar potrivi pentru acest proiect.

"Title" -urile la care m-am gandit pana in prezent au fost urmatoarele, dar am convingerea ca putem gasi un "title" mai bun:

Socializezi, iti faci prieteni, iti promoveazi afacerea - Relatii.ro

Relatii.ro - Comunica cu femei si barbati. Fa-ti prieteni si relatii

Relatii.ro - Retea sociala

Relatii.ro

Retea de socializare. Fa-ti noi Prieteni pe Relatii.ro

Desi foarte des folosita, sintagma "Retea de socializare" nu este corect tradusa din limba engleza si nu stiu daca este bine sa o folosesc. "Social network" se traduce corect prin "Retea sociala" nu prin "Retea de socializare". Voi ce parere aveti ?

La descriere m-am gandit la o fraza precum : Comunica cu barbati si femei, cauta relatii de prietenie sau promoveaza-ti afacerea pe Relatii.ro, o retea sociala din Romania

Le multumesc colegilor de pe Seopedia care binevoiesc sa vina cu sugestii.
    Ultima modificare făcută de matrimo; 28th March 2019 la 17:48.
    Iti faci prieteni si relatii pe o retea de socializare - Relatii.ro

Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    39
    Posturi
    130
    Putere Rep
    16

Implicit

Buna dimineata,

Alegerea unui titlu si a unei descrieri pertinente pentru un site mi se pare cel mai greu lucru dupa alegerea unui nume de domeniu.

In functie de Titlu, de Descriere si de numele domeniului, un vizitator apasa sau nu apasa pe siteul tau in rezultate de cautare. Ele trebuie sa fie bine gandite, sa raspunda cat mai precis asteptarilor unui numar cat mai mare de vizitatori. Indiferent de nisa, degeaba propui un serviciu/produs de calitate dar el nu raspunde unei nevoi cautate de cat mai multi utilizatori. Cu atat mai mult, pentru ca un site care nu vinde ceva anume sa devina interesant, ci este un loc virtual de socializare, comunitatea trebuie sa fie sa cat mai numeroasa.

Sunt multe aspecte de luat in considerare:

1. nisa acoperita de site....daca este prea restrictiva eliminam din start o anumita categorie de utilizatori; daca este prea larga... dilueaza, amesteca subiectele si poate crea confuzie in randul utilizatorilor.

2. continutul siteului... poate limita publicul tinta, dar si canalele de monetizare pe care intentionam sa le folosim in viitor. De exemplu, Adsense respinge site-urile care folosesc cuvantul S_X

Pe de alta parte, folosirea cuvantului s_x in titlu/descriere poate atrage un numar mare de persoane care ar dori sa se inscrie, insa nu vom mai putea pune Adsense. Uff, grea alegere.

Ce parere aveti de Rela_ii de Prietenie Dragoste S_x. Rela_ii.ro ? Nu se indepateaza de ideea de "retea de socializare" si risca sa fie catalogat a fi un site cu continut pentru 18+ (nu dorim asta) ?

Parerile voastre sunt binevenite.

Multumesc.
    Ultima modificare făcută de matrimo; 30th March 2019 la 09:39.

andreiionut este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    31st January 2014
    Locaţie
    Bacau
    Vârstă
    39
    Posturi
    281
    Putere Rep
    11

Implicit

Daca adaugi S_X nu mai e despre socializare. Indică un lucru clar și se adresează numai unei anumite categorii.

Trimis de pe al meu BLA-L29 folosind Tapatalk

Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    39
    Posturi
    130
    Putere Rep
    16

Implicit

Am analizat si intradevar asa este, am eliminat cuvantul S_X din Titlu si descriere inlocuindu-cu socializare. Multumesc mult pentru sugestie.

Offtopic: Reindexarea paginii cu un nou titltu/o descriere, este aproape instanta, ori de cate ori cer in Google search console: Retrieving data from Google Index > Test Live Url > Request Indexing .
    Probabil se intampla asta de la ultimul Update Google. Inainte trebuia sa astept cam 2 zile pana ce actualizarile apareau in SERP.

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    8
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    171
    Putere Rep
    8

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ceea ce cauti se concluzioneaza cel mai bine in urma unui test A/B, split test sau cum vrei sa-l numesti.

Expui "Titlul1" si "Titlul2" aceluiasi numar de vizitatori (e.g 5000) si il alegi castigator titlul care are conversia mai mare.

Conversia poate fi crearea unui cont sau vizionarea unui numar x de pagini in y timp (nu stiu exact care e scopul).

Poti perfectiona testand in acelasi mod "Titlul Castigator" vs "Titlul 3"
    sau
    "Titlul Castigator" vs "Titlul4" vs "Titlul3"
    etc

S-ar putea ca SX sa fie mai bun ca "socializare" sau sa fie la fel cu "flirt" "flirteaza" (alte sinonime de "nisa")

Succes
    Busy

Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    39
    Posturi
    130
    Putere Rep
    16

Implicit

Da S_X este mai bun decat socializare, poate aduce mai multe conversii.

Reversul medaliei? Trebuie ulterior asumata aceasta eticheta site cu continut adu_t, luand in calcul toate inconvenientele care decurg - de exemplu nu mai poti cumpara publicitate pe Google Ads, Facebook, Instagram sau alte canale; multi webmasteri nu accepta advertoriale sau nu accepta sa puna link catre siteuri din nisa S_X; chestiuni legale ar putea interveni; frustrati / obse_ati care deranjeaza cu propuneri indecente persoanele inscrise in scopul unei relatii serioase, si asa mai departe.

Buna ideea de testare "Titlul1" - "Titlul2" , apoi "Titlul Castigator" vs "Titlul4" vs "Titlul3", chiar nu m-am gandit la asta. Dupa expirarea campaniei de publicitate pe FB, voi face testele.

Multumesc.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. ajutor/sugestii in promovarea unei aplicatii android
    De worse în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 6th June 2015, 19:54
  2. Ghid pentru gasirea adreselor de email
    De aliens în forumul Utile
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 25th August 2013, 19:30
  3. Ajutor php rescrierea unei functii in GD2
    De iBizau în forumul Client side
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd January 2013, 12:09
  4. AJUTOR! Caut persoana pentru editarea unui VIDEO!
    De Paula în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 14th November 2012, 20:32
  5. Traducerea unui titlu in limba germana
    De vmariusgl în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 25th November 2010, 13:18

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente