Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 39

Subiect: Cum ar trebuie sa fie structura link-urilor unui site in 2013?

  1. #11
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Difera evident de la caz la caz. Dar daca e sa iei 2 site-uri cu o structura oarecum asemanatoare, cuvantul cheie pozitionat in toate locurile in care conteaza iar unul din ele va avea cuvantul cheie si la categorie sunt sigur ca va aparea in fata celui fara cuvant cheie la categorie.

    Crawler-ul citeste un site de sus in jos si prima data citeste titlul paginii, link-ul si mai apoi meta descrierea si celelalte.

    Citat Postat în original de ender Vezi Post
    Ok, tind sa-ti dau dreptate pentru exemplul de mai sus, dar nu e mai important ce ai in meta title si meta description, fata de diferenta in structura link-ului intre cu categorie si fara?

    Rectificare: am de fapt domeniu/nume-produs-nume-producator, nu doar domeniu/nume-produs. Desi numele afisat pe pagina produsului e fara producator, producatorul avand campul lui separat.
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

  2. #12
    Avatarul lui ender
    ender este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    61
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Difera evident de la caz la caz. Dar daca e sa iei 2 site-uri cu o structura oarecum asemanatoare, cuvantul cheie pozitionat in toate locurile in care conteaza iar unul din ele va avea cuvantul cheie si la categorie sunt sigur ca va aparea in fata celui fara cuvant cheie la categorie.

    Crawler-ul citeste un site de sus in jos si prima data citeste titlul paginii, link-ul si mai apoi meta descrierea si celelalte.
    Ok c-am asa am calculat si eu, dar invers, in sensul: daca cuvantul cheie nu se regaseste in numele categoriei dar se regaseste in numele produsului, care site o sa apara primul cel cu structura domeniu/categorie/nume-produs sau cel cu domeniu/nume-produs? Daca raspunsul este domeniu/nume-produs atunci am gandit-o bine, pentru ca sunt mai multe cautari dupa nume produs decat dupa nume categorie (in domeniul meu).

  3. #13
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Pai daca nu ai structura si cu numele categoriei nu poti sti daca se cauta si in varianta cu categoria. Oricum vorbim ca sa ne aflam in treaba, daca nu avem un caz concret.
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

  4. #14
    Avatarul lui ender
    ender este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    61
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Pai daca nu ai structura si cu numele categoriei nu poti sti daca se cauta si in varianta cu categoria. Oricum vorbim ca sa ne aflam in treaba, daca nu avem un caz concret.
    Ce te-am intrebat eu si ce imi raspunzi tu. Nu are legatura numele categoriei, eu am intrebat pentru un cuvant cheie nume-produs, ce site ar fi avantajat de structura de link-uri, unul cu domeniu/categorie/nume-produs (in cazul asta categoria e irelevanta pentru cautare) sau domeniu/nume-produs (poate pentru ca este mai la "obiect" in cautare).

    Altfel stiu ca nu vorbim de un caz concret, nici nu trebuie din punctul meu de vedere, pentru ca un site e construit pentru seo din sute sau mii de lucruri mai marunte sau mai putin marunte. Asta e doar unul dintre ele. Asta e parerea mea.

  5. #15
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Pai cat de irelevanta poate sa fie categoria? Doar nu ai denumit-o categoria1. O oarecare legatura intre categorie si produs trebuie sa fie.

    Deci din punctul meu de vedere numele categoriei in link este un plus. Dar tu nu trebuie sa ma asculti pe mine, faci cum crezi sau poti face teste. Unele link-uri le lasi cu categorie si altele fara si compari rezultatele.

    Citat Postat în original de ender Vezi Post
    Ce te-am intrebat eu si ce imi raspunzi tu. Nu are legatura numele categoriei, eu am intrebat pentru un cuvant cheie nume-produs, ce site ar fi avantajat de structura de link-uri, unul cu domeniu/categorie/nume-produs (in cazul asta categoria e irelevanta pentru cautare) sau domeniu/nume-produs (poate pentru ca este mai la "obiect" in cautare).

    Altfel stiu ca nu vorbim de un caz concret, nici nu trebuie din punctul meu de vedere, pentru ca un site e construit pentru seo din sute sau mii de lucruri mai marunte sau mai putin marunte. Asta e doar unul dintre ele. Asta e parerea mea.
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

  6. #16
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post

    Deci din punctul meu de vedere numele categoriei in link este un plus.
    Depinde de la caz la caz. Ce zici tu se aplica doar la anumite cazuri, nu la toate. Cel mai bine discutam pe caz concret, altfel se creeaza o idee gresita.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #17
    Avatarul lui 2dor
    2dor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    10th September 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    583
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Poti sa-mi dai te rog un exemplu in care categoria nu ajuta? Nu neaparat pentru mine dar for the record.

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Depinde de la caz la caz. Ce zici tu se aplica doar la anumite cazuri, nu la toate. Cel mai bine discutam pe caz concret, altfel se creeaza o idee gresita.
    We buy things we don't need to impress people we don't like.
    Vand advertoriale pe site-uri cu autoritate mare

  8. #18
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Da, dar gandeste-te ca ai un site de genul www. hartie-igienica.ro/ categoria(hartie-parfumata)/hartie-igienica-cu-parfum-de-tei.ro. Daca se cauta pe google cauta "hartie igienica cu parfum ieftina si buna", tu deja ai un avantaj pentru ca ai cuvantul hartie de 3 ori, hartie-igienica de 2 ori si tot asa. Normal depinde de la caz la caz, dar eu consider ca ai un avantaj folosind si categoria.
    DAr la produsle unde nu ai diluezi inutil url, iar google site ca ce este mai important este la inceput
    In plus ai si alte unele precum meniu, breadcrumbs in care poti afisa numele categoriei
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  9. #19
    Avatarul lui ender
    ender este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th May 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    61
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Poti sa-mi dai te rog un exemplu in care categoria nu ajuta? Nu neaparat pentru mine dar for the record.
    Incerc sa-ti dau eu un exemplu: categorie electrocasnice (sau electrocasnice mari), produs masina de spalat nume model/brand, cautare masina de spalat nume sau brand, ieftina, de calitate sau mai stiu eu ce.. la ce te ajuta ca ai categoria electrocanice (sau electrocasnice mari), nu cred sa caute prea multi si cu acest cuvant.. Stiu ca unii fac categorie de masini de spalat, frigidere etc., dar nu despre asta e vorba. Nu sunt in domeniu, am incercat doar sa dau un caz.

  10. #20
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de 2dor Vezi Post
    Poti sa-mi dai te rog un exemplu in care categoria nu ajuta? Nu neaparat pentru mine dar for the record.
    Pai e mai simplu invers Eu am spus ca "categoria" nu ajuta in cele mai multe cazuri, deci ma intereseaza sa discutam, pe exemplu, CAND ajuta.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ce trebuie sa fac sa imi dau seama ce link-uri trebuie sterse
    De Ionut D în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 24th May 2013, 15:11
  2. Structura de link-uri in propriul site
    De MaXz în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 8th March 2012, 03:53
  3. Structura link
    De alias74 în forumul SEO
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 11th February 2012, 01:48
  4. Structura unui site de filme (review, știri, etc)
    De Bogdan Ungureanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 11th January 2011, 23:00
  5. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 1st December 2008, 09:52

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •