Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: link exchange..unde, cand, cum?

impelo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    19

Implicit link exchange..unde, cand, cum?

Salut!

Vreau sa obtin cat mai multe backlink-uri, dar este o problema.. Nu stiu care este mai buna metoda.. Eu oricum o sa pun link catre site-ul cu care colaborez pe o singura pagina. Acele site-uri, cum vor face?
    1. eu pun link cu rel="nofollow", iar ei pun link pe toate paginile (site wide)? Am auzit ca cica metoda asta cu linkuri pe toate paginile ar aduce multe probleme...
    2. pun link normal catre ei, dar ei pun link tot pe toate paginile?

O sa fac acest lucru cu un numar destul de mare de site-uri mici din aceeasi nisa.. Aici intervine alta problema, si anume cuvintele pe care imi vor pune ancora.. Acestea voi incerca sa le diversific pe cat posibil. Deasemenea, o sa incerc sa rog cate 1 site pe zi sa-mi puna link catre site-ul meu. E mai bine asa? Sa nu considere Google ca as face un mare boom de linkuri. Desi, nu stiu care ar fi problema, pentru ca eu oricum o sa am linkuri de pe ip-uri diferite.
    Sper sa fi postat in categoria corespunzatoare si deasemenea sper sa ma puteti ajuta cu un sfat pertinent si la obiect.
    Va multumesc anticipat.

O seara placuta!

Paul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    22nd November 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    31
    Posturi
    498
    Putere Rep
    21

Implicit

Ai voie sa faci schimb de linkuri si sitewide amandoi dofollow.

E util schimbul de linkuri dar sa nu faci exces.
    .

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    19

Implicit

Exces in ce sens? Eu o sa fac o sectiune la site "market", unde o sa promovez produsele altor site-uri care le comercializeaza.. deci eu fac o pagina cu un articol unde prezint produsele unui site si dau link catre acel site. Acel site, imi pune la schimb link in footer catre site-ul meu. Cam asta e principiul.
    Daca este cineva sceptic si va spune "cum gasesti naivi", va spun ca nu sunt naivi, ci pur si simplu interesati de o asemenea colaborare. Asadar.. cum este mai bine sa fac?

Multumesc Paul pentru raspunsul prompt.

Paul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    22nd November 2010
    Locaţie
    Timisoara
    Vârstă
    31
    Posturi
    498
    Putere Rep
    21

Implicit

Google precizeaza ca ai voie sa faci schimb de linkuri dar nu excesiv. Cat de excesiv doar ei stiu am vazut pagini cu 25 bl fara sa pateasca nimic.

In cazul tau si in ceea ce vrei sa faci numi pot da cu parerea, asteptam sa raspunda un membru cu mai multa experienta.
    .

Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    20

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de impelo Vezi Post
    Exces in ce sens? Eu o sa fac o sectiune la site "market", unde o sa promovez produsele altor site-uri care le comercializeaza.. deci eu fac o pagina cu un articol unde prezint produsele unui site si dau link catre acel site. Acel site, imi pune la schimb link in footer catre site-ul meu. Cam asta e principiul.
    Daca este cineva sceptic si va spune "cum gasesti naivi", va spun ca nu sunt naivi, ci pur si simplu interesati de o asemenea colaborare. Asadar.. cum este mai bine sa fac?

Multumesc Paul pentru raspunsul prompt.
    Cred ca o sa fie o problema in sensul ca daca pui astfel de link-uri in fiecare zi o sa iti apara intr-un timp scurt o groaza de link-uri ceea ce o sa arate ca un mic spam.

De fapt si de drept nimeni nu stie cu exactitate valoarea pe care o are un link. Webmasteri presupun ca unele sunt mai bune ca altele bazandu-se doar pe presupuneri. Nimeni nu stie cu exactitate ce valoare are un link fie el onsite sau offsite iar daca multi cred asta cred pentru ca asa au citit de la alti care au creat ei niste valori si tot asa. Uitati-va la toolbarul oferit de seomoz - cifrele respective sunt nistre supozitii gen > sau < cam cum cred ei ca ar valora o anumita pagina si tot asa cu doar o mica particica din informatiile oferite de link-urile pe care le vad. Ca sa iti dai seama de asta te invit sa verifici un site si sa compari rezultatele cu ceea ce vezi in webmasterstools. Un alt exemplu ar fi un link pe un director romanesc. Pe google.ro are o valoare iar pe com alta. Ce se aplica la nivel local nu se aplica intregului sistem, pe com, fr etc nu sunt aceleasi pozitii .

Acum partea cu excesul. Toti vorbesc de exces dar nimeni nu il defineste pentru ca nimeni nu stie cu exactitate care este excesul, cate link-uri in plus sau minus 7546 de link-uri cu acelasi text acora sau 4230 de link-uri site wide s.a.m.d. Google nu interzice link-urile site wide ori inscrierea in directoare (ceea ce pe ro este utila cand pe com este alta este situatie si altele sunt rezulatele) etc. Google penalizeaza excesele. Acum sa luam un exemplu. Deti 5 site-uri care au continut asemanator si diferit si vrei sa trimiti link-uri intre ele considerand ca vizitatorilor tai le sunt utile link-urile respective. Nimeni nu te opreste sa faci asta. Acum sa zicem ca ai avea 25 de site-uri. Cum ar parea pentru vizitatori si Google sa vada 25 de site-uri care isi trimit reciproc link-uri intre ele sau sa vezi intr-o un cimitir de link-uri in footer care sunt cu totul si cu totul aiurea. Uni vor spune ca merg. Dar pentru cat timp? Cam asa este si cu situatia ta. Atata timp cat nu exagerezi nu ar trebui sa ai probleme. Daca tu te apuci sa faci rost de 10k link-uri intr-o saptamana esti pa.

O alta prostie estea cea cu facutul link-urilor in mod natural. Stie cineva exact cum este natural? Stie cineva cu exactitate ce considera Google ca este natural si ce nu? Toate sunt presupuneri. Natural inseamana ca dupa ce ai creat un continut sa lasi oamenii sa trimita ei cum, cum si daca vor link-uri catre site-ul tau fara sa intervi direct ci doar indirect prin social media s.a.m.d.

Chestia "pun in fiecare zi cate 5 link-uri " iar este o prostie pentru ca in mod normal numarul de lik-uri naturale nu este liniar ci are fluctuatii. Sa zicem ca inscri in directoare cate 5 link-uri in fiecare zi. Nu ai cum sa sti cand vor fi aprobate, indexate de google si poti sa te trezesti ca iti apar in aceasi zi 50 de link-uri sau intr-o zi link-urile cu acelasi text ancora1 si alta cu acelasi text acora2 si degeaba ai variat textele si situatiile pot continua. Singurele Lin-uri pe care le poti controla cu adevarat sunt cele provenite din site-urile tale si cele care le cumperi si te intelegi exact cu cel de la care cumperi ce si cum sa fie si observi cum cresti sau scazi pe pozitii in google. In rest supozitii...

Dar pentru ce sa iti trebuiasca atatea link-uri? Daca iti aduc trafic link-urile respective ar fi ok. Dar cum iti dai seama in care dintre site-uri trebuie sa pui textul acora 1 in care trebuie sa pui textul acora 2 si tot asa.

Acum depinde si pentru ce iti trebuie si ce vrei sa faci tu.

* Cele scrise mai sunt sunt doar pareri personale. Daca vrei le poti lua in considerare ori le poti ignora cu seninatate. Mi-am spus doar p.d.v.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    19

Implicit

@Luft_300 , multumesc mult pentru sfaturi.
    Ma gandeam deasemenea la o solutie mai putin obisnuita.. Eu sa trimit catre acele site-uri link-uri scurte (ex: sp2.ro, bit.ly etc.), iar site-urile partenere sa trimita direct catre mine. Oricum, fiecare din site-uri va avea ancora diferita si posibil si link diferit (site/categorie1, site/categorie2 etc).
    Oare sa fie asta o metoda mai buna? Ideea este ca nu cumpar niciun link, iar Google n-as vrea s-o ia ca pe un spam, fiindca la urma urmei, este alegerea webmasterilor sa imi puna linkul, nu?
    Daca ar fi s-o luam asa, hai sa imi fac o retea de 30 de site-uri, bag continut la greu pe ele, iar apoi cand au toate cate 1000 de pagini indexate sa pun link catre un site concurent.. Ce fac, il determin pe Google sa coboare concurenta in rezultatele cautarii fiindca are prea multe linkuri deodata?

slobodan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th August 2006
    Vârstă
    41
    Posturi
    581
    Putere Rep
    28

Implicit

Din experienta personala pot spune ca a crescut importanta schimbului reciproc, simplu, de linkuri, cu conditia sa fie ambele site-uri din aceeasi nisa. Cel putin pe mine pare sa ma ajute.

De asemeni a crescut importanta linkurilor relevante din pagini gen Wikipedia sau comentarii de blog, chiar daca nu sunt cu do follow tot te ajuta.
    Secret investments, a highly controversial blog.

Antonie George este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th February 2011
    Posturi
    112
    Putere Rep
    0

Implicit

Si link-urile de pe pagini .edu am inteles ca ajuta.

felix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    30th November 2010
    Locaţie
    Dubai
    Vârstă
    46
    Posturi
    1.233
    Putere Rep
    34

Implicit

Incearca sa aduci link-uri din aceiasi nisa.
    Jocuri gratuite pentru copii.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    304
    Putere Rep
    19

Implicit

Linkurile sunt din aceeasi nisa, deci nu este nicio problema din punctul asta de vedere. Este vorba de cum va vedea Google ca eu dau un link catre un site, pe cand el imi da site-wide. Si nu sunt nici site-uri abia facute, nici nu sunt cumparate. Dar Google nu cred ca are de unde sa stie ca nu sunt cumparate, nu?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 4th May 2012, 15:00
  2. La ce va uitati cand cumparati un link
    De kitcat în forumul Link Building
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th March 2011, 14:38
  3. nu apar toate linkurile cand dai link:adresa_site
    De Ammadeuss în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 14th December 2010, 07:39
  4. Unde e cel mai bine sa cumperi link