Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: > Peste 50.000 vizitatori unici "disparuti" din trafic.ro

DMB
    DMB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    23rd September 2005
    Locaţie
    World WILD Web
    Vârstă
    47
    Posturi
    44
    Putere Rep
    28

Implicit > Peste 50.000 vizitatori unici "disparuti" din trafic.ro

Salutare!

Va intreb si eu urmatorul lucru: a mai fost cineva in situatia de a-i "disparea" in mod absolutamente miraculos un numar de peste 50.000 de vizitatori unici lunar din statisticile trafic.ro?

Am un site care, conform google analytics inregistreaza in jur de 200.000 unici/lunar.
    Conform lui trafic.ro, in jur de 180.000 unici lunar, cu variatiile normale functie de perioada, insa niciodara mai mic de 160.000 unici, conform trafic.ro.

In dimineata zilei de luni 26 mai, numarul de vizitatori unici lunar intregistrati in trafic.ro pentru siteul meu era de peste 174.000 unici/lunar. Dupa amiaza, statisticile aratau 124.000 unici lunar, deci o diferenta de peste 50.000 vizitatori unci au "disparut ca prin farmec" , fix ca magaru`n ceata, intr-un interval de citeva ore...

Faptul este cel putin curios, pentru ca siteul nu integistreaza mai putin de 5.000 unici pe zi nici in cele mai slabe zile. Mai mult, in aceasta perioada s-au inregistrat cresteri, confirmate si de statisticile serverului si de statisticile google analytics, ba chiar si de trafic.ro.
    Am trimis un mesaj catre ei prin care i-am intrebat ce anume s-a intimplat... acum astept un raspuns oficial.
    Inteleg ca trafic.ro este un serviciu de contorizare gratuit, insa banuiesc ca exista o explicatie logica pentru asa o situatie...
    Mai ales ca am un contract de publicitate care are la baza statisticile trafic.ro, iar aceasta cadere imi pricinuieste pierderi financiare, deoarece siteul ar fi ajuns la numarul de vizitator unici lunar necesar incasarii a mai multi bani din publicitate.
    A mai patit cineva asa ceva?
    Multam fain de timpul acordat.

Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    38

Implicit

Am mai auzit in trecut de astfel de probleme la trafic.ro insa imi scapa acum exemplul exact... Cel mai bine ar fi sa ii intrebi pe cei de la trafic.ro ce au de spus despre asta... Poate a fost o chestiune temporara si statisticile vor reveni la normal...

Ceea ce nici acum nu pot sa inteleg, este cum naiba semneaza lumea contracte pe baza statisticilor trafic.ro !!! Care nu este instrumentul de masura perfect, nici de departe, ba din contra.

Daca maine trafic.ro inceteaza sa mai existe, tu nu mai iei nici un ban din site-ul tau ??!

thefan este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    30th December 2006
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    44
    Posturi
    1.432
    Putere Rep
    29

Implicit

Se zvonea la un moment dat ca trafic.ro modifica statisticile din cauza unor influente financiare...
    Cui ii faci concurenta?
    Un sfat bun pentru toti: Prima data Google, dupa care intrebi... Sunt si pe Twitter!

DMB
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    23rd September 2005
    Locaţie
    World WILD Web
    Vârstă
    47
    Posturi
    44
    Putere Rep
    28

Implicit

Toto, am mentionat faptul ca am scris la trafic. Dupa mai bine de 24 de ore, nu am primit nici un fel de raspuns. Din pacate nu am cum sa explic agentiilor de pubilicitate cum sta treaba cu trafic.ro, pentru simplul motov ca nu dispun nici de timpul fizic necesar, nici de nervii de otel obligatorii.
    Despre trafic stiu destule in 3 ani de cind am siteuri bagate la ei. Stiu ce diferente exista intre trafic, analytics si statsurile serverului diferentele ajungind si la peste 1.000 unici pe zi. Nu m-a deranjat asta pina acum, ce m-a deranjat este faptul ca peste 50.000 au disparut ca magaru` in ceata.
    Inteleg, serviciu gratuit, nu poti avea pretentia la suport, insa toate au o limita, nu?!
    Thefan, siteul sta mai bine decit siteuri de reviste cu aparitii in media traditionala, reviste cu ditamai trusturile de presa in spate ...
    Supararea mea insa mai vine si din alta parte: pierderile indirecte datorate deficitului de imagine.
    Intra X posesor de site care stie doar de trafic.ro, nu a auzit el de seo, optimizari, analytics si nici nu e interesat, tot ce stie e ca el e in cautare de trafic targetat pe segmentul meu de piata.
    Omul se uita in trafic pentru ca are si el un anumit target la numarul de vizitatori. Daca il vede mic, adio, nu mai intra la mine in site sa vada ce si cum, nu mai trimite mesaj, nu-l mai pot indrepta spre agentia de publicitate cu care am contract pentru o campanie bannere/advertoriale/whatever.
    Iar la asta se adauga la clauzele din contract conform carora cind ajung la X numar unici/lunar, valoarea contractului creste... pai daca mie mi se evapora de-alde 50.000 unici... nu inseamna ca platesc degeaba pentru content, ca-mi sparg capul de-aiurea sa prevad evolutia cautarilor pe termen lung si sa pot actiona de asa natura incit sa am ce-mi trebuie publicat de acum pentru ce se va cauta la iarna, de exemplu?!

... Ca sa nu adaug enervarea si tensiunea in crestere pe care o am cind vad ca alte siteuri mult mai mici (siteul meu are in jur intre 95.000 si 103.000 de pagini indexate, functie de google`s dance), siteuri facute mult mai prost, stau mai bine - nu pentru ca ar avea content mai relevant, nu pentu ca ar fi mai ochioase, insa... se recicleaza la greu vizitatorii, metodele le stim cu totii, in timp ce la la mine in site vizitatorii vin din trafic organic:
    Search Engines 92.18%
    Direct Traffic 3.91%
    Referring Sites 3.90%

... cum naiba sa pot inghiti asa galusca?

Punct este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    3rd January 2008
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    34
    Posturi
    231
    Putere Rep
    24

Implicit

de ce nu incerci si statistics.ro ? eu numai cu ei "lucrez" si tind sa cred ca is mult mai avansati decat trafic.ro referitor la statisticile pe care le ofera.
    incearca si vezi cum sta treaba.
    I don't know much...

DMB
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    23rd September 2005
    Locaţie
    World WILD Web
    Vârstă
    47
    Posturi
    44
    Putere Rep
    28

Implicit

Sar`na de sugestie, o sa arunc o privire.
    Domnia sta in ceea ce stii, nu in ce detii...

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 21:33
  2. Vand spatiu publicitar (peste 3000 vizitatori unici/zi)
    De loco în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 10th February 2009, 09:58
  3. Referer "Necunoscut" in Trafic
    De papucei în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 27th February 2007, 18:56
  4. Categoria "ultimii Vizitatori"
    De too_night în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 27th July 2006, 23:20
  5. "suge" Sau "fura" Trafic ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th December 2005, 14:58

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •