Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Selectie directoare web

  1. #1
    Avatarul lui GabriELoS
    GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0


    Question Selectie directoare web

    Salutare.

    Ma tot uit pe forum si nu gasesc suficiente informatii pentru ce am nevoie, sau poate mi-a scapat ceva. In aces caz imi cer scuze

    Toata lumea vorbeste despre directoare web, ca nu ar fi asa de indicate pentru un site nou. De fapt ele reprezinta (nu stiu cum s-a facut aceasta statistica) 10% din intregul proces de SEO. Pe de alta parte sunt alti useri care spun ca e un start, dar nu trebuie abuzat si ca o cifra de 5 inscrieri / zi este suficient. Personal sunt de acord sa nu se faca inscriere abuziva cu toate ca n-am testat fenomenul dar mi se pare logica treaba.

    Spre surprinderea multora, mai ales ca sunt la nivel de abecedar in arta asta a optimiarii, eu am adus un site in pagina 2-3 (oscileaza) pe un keyword destul de competitiv (e un adevar - nu ma laud). Am facut asta doar din SEO On-page. Evident, vreau mai sus

    Eu am sa fac inscriere in directoare chiar daca gasesc in mare parte pareri contra (macar testez teoria). Nelamurirea mea: Cum selectati voi acele directoare in care chiar merita sa iti pui site-ul? Am vazut ca pe Dirpedia exista acea lista dar as vrea sa imi spuneti si mie (in masura in care doriti), care sunt criteriile voastre de selectie ce au dat si rezultate?

    Va multumesc anticipat.

  2. #2
    Avatarul lui barzafurioasa
    barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    282
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Nici eu nu sunt expert in SEO, dar pentru ca google se schimba destul de repede nu stiu cat de ok sunt directoarele pentru un site pe termen lung. Pentru un site nou, daca gandesti logic, nu poate ca imediat ce a fost lansat sa ia link din 4-500 directoare (nu conteaza ca faci 5 inscrieri pe zi). Foarte probabil vei creste rapid in ranking daca faci asta, dar cred ca este foarte posibil sa cazi la fel de repede daca se prinde google. Eu as recomanda sa se inceapa cu linkuri din alte surse (blog, forum, advertoriale) si apoi sa mai bagi si cate un director. Ideea este ca nu directoarele trebuie sa fie sursa principala de linkuri. Trebuie sa alternezi si dofollow cu nofollow.
    Ca directoare eu aleg doar directoarele care dau un singur link catre site si nu cele care dau 2-3k (este fara fundament dar prefer aceste directoare), nu au aprobat site-uri ce incalca guideline google (le gasesti pe site google) si cam atat. Stiu ca dau doar un singur link pentru ca ma uit in wmt la un site ce a fost optimizat doar prin directoare.
    Daca bagi site-ul in directoare nu face greseala sa pui o singura descriere si un singur titlu in toate. Incearca sa faci alta descriere si sa pui alt titlu pentru fiecare director in care bagi site-ul si sa ai o descriere cat mai mare (depinde cat iti permite directorul). Eu consider ca timp de o luna, dupa ce ai lansat site-ul, trebuie sa te concentrezi doar pe continut si dupa aceea sa te apuci sa faci, treptat, linkbuilding.
    Sper sa ajute la ceva!

  3. #3
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Nu exista raspund general la intrebarea ta, la fel cum nu exista medicament universal. Aproape orice e permis, cu moderatie. Vezi si tu directoarele in care inscrii sa nu fie spammy (intoxicate de reclame, coduri de reclama, pop-up, etc) si nu te grabi cu inscrierile. Take it easy, cum ar zice americanu'.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  4. #4
    Avatarul lui GabriELoS
    GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de barzafurioasa Vezi Post
    (blog, forum, advertoriale)
    Sper sa ajute la ceva!
    In general blogurile au nofollow din cate am vazut, despre forumuri nu pot sa ma pronunt, am sa urmez sfatul tau (cel putin ma voi documenta). Cat despre advertoriale te referi la "a cumpara linkuri", nu? Adica tu ai un blog cu vizite de 2000 persoane si pui un articol despre ceea ce fac eu, astfel am un link dofollow si trafic.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de haos Vezi Post
    Vezi si tu directoarele in care inscrii sa nu fie spammy (intoxicate de reclame, coduri de reclama, pop-up, etc) si nu te grabi cu inscrierile. Take it easy, cum ar zice americanu'.
    Exact! cum vad asta? Nu ma refer la cum vad reclamele pentru ca sunt evidente. Tu cum iti selectezi directoarele? Daca doresti imi pot impartasi tehnica ta si am sa testez

  5. #5
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Pai e foarte simpla tehnica mea, o aplica majoritatea SEO: cum vad ca e un site spammy, cum inchid acea fereastra. La fel poti face si tu (la inceput), si toate siteurile care iti mai raman dupa ce le-ai dat la o parte pe cele spammy, sunt cat de cat bune. Iar apoi le iei la rand: azi unul, peste o perioada altul.. si tot asa.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  6. #6
    Avatarul lui barzafurioasa
    barzafurioasa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th May 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    282
    Putere Rep
    30


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de GabriELoS Vezi Post
    In general blogurile au nofollow din cate am vazut, despre forumuri nu pot sa ma pronunt, am sa urmez sfatul tau (cel putin ma voi documenta). Cat despre advertoriale te referi la "a cumpara linkuri", nu? Adica tu ai un blog cu vizite de 2000 persoane si pui un articol despre ceea ce fac eu, astfel am un link dofollow si trafic.[COLOR="Silver"]
    De acord cu tine. Multe sunt nofollow, dar iti trebuie si nofollow nu doar dofollow si trebuie sa fie related. Exista mai multe optiuni pentru advertoriale printre care si cea mentionata de tine. Pentru restul sunt de acord cu haos.

  7. #7
    Avatarul lui GabriELoS
    GabriELoS este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    15th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    202
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Inteleg... (acum un pic de offtopic)

    Intre timp site-ul meu a disparut ca prin minune la o cautare a keyword-ului principal (iar pe cele secundare a scazut cateva pozitii sau chiar pagini) cu toate ca GWT imi arata in continuare pozitia 25
    Graficul arata evident o scadere a afisarilor si accesarilor dar avg. pos. tot 25. Nu inteleg de ce pana acum cateva zile eram in primele pagini iar acum nici macar in urmatoarele 200 de rezultate.. nu stiu cum sa interpretez acest lucru mai ales ca in consola GWT am doar doua linkuri iar in analytics imi apar in jur de 10 (in mare parte din directoare web)

    Ar fi indicat sa "disavow" acele linkuri?

  8. #8
    Avatarul lui palaghianu
    palaghianu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    23rd June 2011
    Vârstă
    30
    Posturi
    315
    Putere Rep
    26


    Implicit

    In cat timp ai urcat pe 25? Daca ai urcat repede, nu e de mirare ca ai cazut. Ai parte de un fel de boost pentru inceput si dupa, in doar cateva zile google iti gaseste imediat locul. Eu am un site de un an si pe cuvinte putin competitive, cu link-uri si articole multe abia de am ajuns pe 10-15.
    Nu da nici un disavow pentru doua link-uri. Se exagereaza deja cu folosirea tool-ului asta. Bineinteles, daca este de parere ca sunt link-uri problema, poti face asta.

    Incepe sa aduci link-uri din surse diferite si treptat. Fa o pagina de facebook pentru site, publica zilnici articolele si acolo, mai cere la 2-3 prieteni sa te lase sa scrii un blog post cu un link do-follow, inscrie zilnic in 2-3 directoare web, publica comentarii pe alte bloguri (vezi dofollow.ro), publica saptamanal 2-3 articole in directoare de articole cu ancore diversificate si o sa urci, dar nu de azi pe maine.

  9. #9
    Avatarul lui haos
    haos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    19th February 2008
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    2.239
    Putere Rep
    59


    Implicit

    Pe langa intrebarea ta despre dicrectoare, mai important ai fi daca ai oferi mai multe informatii despre site: de cat timp e online, eventual si nisa, ce actiuni ai intreprins pana acum, etc. Abea apoi poti discuta despre directoare.
    Citeste primul meu curs SEO - principii de baza. Vezi oferta mea de advertoriale PR5.

  10. #10
    Avatarul lui Sandu Stefan
    Sandu Stefan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    10th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti/TR
    Posturi
    152
    Putere Rep
    27


    Implicit

    Ar fi indicat sa "disavow" acele linkuri?

    Raspuns: Nu.

    Doar inscrierea in directoare nu te va ajuta prea mult. Trebuie sa faci combinatii cu alte metode de linkbuilding. Daca site-ul tau este la inceput nu te apuca sa aduci 1000 de link-uri ca o sa intri imediat in sanbox.

    Uite cateva criterii de care sa ti cont cand inscrii in directoare:
    Subdomeniu/.Info/.Org/.Net/.Com/.Ro - variaza
    TxtAncora/UrlAncora - variaza
    C/F - cu sau fara plata
    Nofollow/dofollow - variaza
    Age
    PR
    Link-Reciproc sau nu
    Seo-Friendly
    L.D - LinkDirect
    L.i.Pag - Link in pag. separata
    DMZ
    Ip
    Tara
    xxx - de preferat sa nu aiba asemenea categorii dar daca nu se poate evita asta este ...
    Alexa etc.

    Sunt doar cateva criterii. Lista poate continua. Trebuie sa variezi.
    În timpul liber scriu sfaturi utile și articole interesante.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. criterii selectie micronisa
    De meetzah în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 30th July 2012, 20:09
  2. Selectie bloguri pt spam?
    De Sorin Frumuseanu în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 20th February 2012, 08:17
  3. Selectie In Mysql
    De CrazyDogster în forumul Server side
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 3rd August 2008, 13:48
  4. Selectie in db
    De Diana în forumul Server side
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 18th November 2006, 15:58

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •