Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Cam cate articole poate scrie cineva pe zi (program de 8 ore)?

  1. #1
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36

    Implicit Cam cate articole poate scrie cineva pe zi (program de 8 ore)?

    Salut,

    Discutam cu un amic pe tema asta si nu stia cam cate articole poate cere sa scrie cuiva pe care eventual l-ar angaja cu program de 8 ore.

    De dragul discutiei si pentru a simplifica lucrurile sa presupunem ca un articol ar fi de 400 de cuvinte. Si ca nu e vorba de un articol tradus din engleza, si exceptand cazurile de copy paste care sunt si mai grave.

    De asemenea sunt curios si creatorii de continut de pe forum cate articole scriu ei in 8 ore (aici ma astept la ceva valori mai mari ca altceva e cand esti angajat si alt ceva cand tragi pentru tine uneori si 14 ore pe zi pentru a castiga ceva mai multi bani.


    Eu in firma socotesc cumva la 1 ora per articol, uneori si cu vaza de documentare. Unele articole din comunicate se scriu in 30 de minute, altele mai compleze pot sa ia 2 ore un singur articol. De asemenea imi asum faptul ca un angajat se mai duce la baie, mai vorbeste la telefon, mai vorbeste pe facebook, adica uneori si 7 articole pe zi este ceva normal din punctul meu de vedere.

    Is curios cum e la altii...

    La mine pot sa stau 2 ore sa structurez ideea in capul meu si in 30 de minute dupa ceas asten pe hartie si 500-600 de cuvinte dar eu nu scriu decat in cazuri foarte rare de cand cu firma, desi mi-ar face placere sa scriu mai des recunosc.

  2. #2
    Avatarul lui AntonioTony
    AntonioTony este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    9th February 2011
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.078
    Putere Rep
    61

    Implicit

    Imagineaza-ti ca salariul minim este de 1900 ron. Dar cine iti mai lucreaza pe salariu minim?

    La 7 articole pe zi, 22 de zile lucratoare pe luna, avem 154 de articole.

    Daca imparti 1900 ron la 154 de articole, iti va da 12 ron per articol de 400 de cuvinte.

    Asta se intampla daca angajatul accepta salariul minim si este suficient de descurcaret astfel incat cele 154 de articole sa fie de o calitate medie macar..

    Daca angajatul nu accepta salariul minim, el deja lucreaza la suprapret sau trebuie sa produca mai mult de 7 articole pe zi ca sa-si merite banii.

    Deci ai putea sa te intrebi daca nu e mai convenabil sa apelezi la freelanceri (daca au si firma e si mai bine, pentru ca primesti factura) si scapi de stres, batai de cap, logistica, iar freelancerul se alege cu mai multi bani decat daca ar fi angajat, pentru ca nu da 40% la stat ..
    Ma gasiti pe www.SeoPower.ro.

  3. #3
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Haotic, iti dau un exemplu de scris mult si fara rost dar nu in bataie de joc klumea.info si clubseo.info in primele zile de la lansare - maxim o luna sau 2. Eu cred ca poti scie si 20 pe zi - 8 -10 ore daca e pe nisa ta si esti inspirat - nu stiu cate poti scrie fara sa te repeti pe acelasi subiect - biciclete cu roti verzi! Acum ca site-urile au inceput sa mearga la mine de 3 -4 ori mai bine, sub un venit de 4000 RON / luna nu ma gandesc ca as mai scrie - am renuntat la scris, scriu rar prefer sa o fac pentru mine.

    Eu zic ca e absurd sa faci calcule de genul un articol pe ora x 8 ore x minimul pe economie.. etc. de ce? pai e ca si cum ai cere unui oarecare sa inoate ca un olimpic dar sa-l platesti ca pe un paznic la bloc. Poate nu ma fost chiar elocvent, dar ideea mea este ca ar trebui sa se plateasca calitatea - si sa se ceara, daca nu vrei calitate, e alta discutie, cred ca poti scrie 40 de articole pe zi lejer ... dar cu ceva efort si vointa - clar ca nu mai iesi la bere cu baietii, cafeaua o bei din mers si la masa ciugulesti ce apuci! Cred ca un writer in RO ar trebui sa ia cel putin 8 euro/articol de 400 de cuvinte [ altfel de ce nu-l face proprietarul daca e usor si nu cere mult timp? in pauza de tigara, ca in rest toti sunt ocupati cu mamageriatul ]

    iar freelancerul se alege cu mai multi bani decat daca ar fi angajat, pentru ca nu da 40% la stat ..
    Intr-un final tot ii da la sta.. ca are si el nevoie de salariu!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #4
    Avatarul lui Consumatorul
    Consumatorul este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    4th February 2008
    Locaţie
    Romania
    Posturi
    711
    Putere Rep
    34

    Implicit

    In 8 ore se pot face maxim 8 articole de 500 cuvinte cu tot cu documentare si realizare. Bineinteles, exista si cazuri speciale, sunt writeri care fac 10 sau 12 articole.
    Un articol de genul acesta este platit net cu 10-15 ron. Deci un venit net de 80-120 ron/zi. 22 zile lucrate - salariu net 1760-2640 Ron
    Ca sa dai acest salariu net pe contract de munca mai trebuie sa platesti la stat 10% impozit, 25% CAS si 10% sanatate.

    Se merita sa angajezi?

  5. #5
    Avatarul lui Pancu
    Pancu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    12th August 2010
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    393
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Mie-mi place cum unii incearca sa vanda castraveti gradinarilor.

    In primul rand o persoana lucreaza ca si freelancer ca sa castige mai multi bani decat daca s-ar angaja, nu? Ce rost au comparatiile astea de castiguri?
    Daca ai flux de articole continuu e normal sa fie mai convenabil sa le faci cu angajati decat cu freelanceri.

    Cat despre timpul in care poti scrie un articol, ar trebui stabilit prima data despre ce vorbim. Insiruiri de cuvinte care nu ajuta cititorii cu nimic sau articole?
    Pentru prima varianta avem articole traduse din engleza in romana care n-ar trebui sa ia mai mult de 30 minute. Articole facute din 2-3-4 surse la fel, 30-45 minute cu indulgenta.
    Trecand si la capitolul articole, nu doar numere de caractere/cuvinte, poate dura si mai mult de o zi sa scrii un articol in adevaratul sens al cuvantului.

    Concluzia, din punctul meu de vedere, este ca nu se poate face o generalizare. Totul depinde de asteptarile pe care le ai de la articolele respective, de calitatea lor.

  6. #6
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de Pancu Vezi Post

    Concluzia, din punctul meu de vedere, este ca nu se poate face o generalizare. Totul depinde de asteptarile pe care le ai de la articolele respective, de calitatea lor.
    Mi-am adus aminte de o comanda de aici de pe Seopedia, client serios, care voia chiar ceva bun pe nisa IMM vs PFA. Fiind contabil si bazat pe ce gasesc repede pe net am facut un articol bun zic eu - doar ca nefiind bine documentat si pus la zi a fost respins [ cu notite pentru fiecare lucru care nu era ok ]. A iesit prost pentru ca am vrut sa termin repede si nu am verificat din surse de incredere ci de pe bloguri si site-uri care "pretindeau" ca spun corect ceea ce spun. deci de acord cu Pancu, nu totul se poate face in 30 de minute sau cu inspiratie de pe alte site-uri.

    @ Haotic: As opta sa angajez - daca am cu ce plati - la un salariu de minim 2000 lei net, omul daca scrie zilnic nu doar cand gaseste un client, va deveni din ce in ce mai bun, daca gasesti clienti permanenti care sa-i asigure salariul, in timp vei iesi mult mai bine decat cu freelanceri la nimereala. Parerea mea.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #7
    Avatarul lui Bogdan Anghelina
    Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Citat Postat în original de Consumatorul Vezi Post
    In 8 ore se pot face maxim 8 articole de 500 cuvinte cu tot cu documentare si realizare. Bineinteles, exista si cazuri speciale, sunt writeri care fac 10 sau 12 articole.
    Un articol de genul acesta este platit net cu 10-15 ron. Deci un venit net de 80-120 ron/zi. 22 zile lucrate - salariu net 1760-2640 Ron
    Ca sa dai acest salariu net pe contract de munca mai trebuie sa platesti la stat 10% impozit, 25% CAS si 10% sanatate.

    Se merita sa angajezi?
    Nu știu dacă "se merită", dar cu siguranță nu merită să apelez la serviciile tale de content writing.

    On-topic: în agenție, unde munca unui copywriter include și slogane, descrieri, conținut pentru diverse materiale de print, se scriau maxim 3 - 4 articole pe zi - atunci când se cerea, iar acesta era singurul task pe ziua respectivă. Pe de altă parte, dacă nu este vorba despre generarea unui conținut care să vândă / care să contureze un brand din fașă, aceeași colegă scria 7 - 8 articole când era contentwriter.

  8. #8
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22

    Implicit

    Mie imi ia cel putin 2 ore sa scriu un articol bine documentat si targhetat pe un cuvant cheie sau expresie. Este adevarat ca scriu putin, doar 5-10 articole pe luna. Sincer, am luat mai multe articole pe diverse siteuri si nu prea am fost multumit cand articolele au fost scrise de proprietarii siteurilor (chiar daca nu am prea comentat) de aceea prefer sa scriu eu articolele. Eu cred ca un articol trebuie sa fie scris ca sa aiba impact, sa furnizeze informatii utile cititorilor si sa fie inconjurat cu o poveste atractiva. Altfel este doar o insiruire de cuvinte la care nu se va opri nimeni sa-l citeasca, nu va aduce valoare siteului respectiv si implicit nici linkul nu va avea autoritate.

  9. #9
    Avatarul lui haotik
    haotik este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    24th October 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    47
    Posturi
    1.316
    Putere Rep
    36

    Implicit

    Ne-am abatut putin de la topic cu calculele cu angajatii, sunt firme care angajeaza la negru, etc... eu eram curios cam cat produc sau cat se cere angajatilor sa produca in alte agentii.

    Sunt reviste de business unde se lucreaza la un articol si 3-4 zile. Stiu si asta. Eram doar curios daca 7-8 articole pe zi e ceva normal sau sunt oameni care performeaza mai bine.

    Oricum va multumesc pentru raspunsuri.

  10. #10
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15

    Implicit

    Depinde si de nisa pe care se scrie. Ca una e sa scrii articole despre telefoane si alta e sa scrii despre chestii din domeniul medical. Pe langa faptul ca necesita mult mai mult timp pentru documentare, nu oricine poate scrie articole pe domeniul medical. Cel putin nu articole pe care le poti publica pe un site serios.
    Deci pana la urma as zice ca pe langa articolele alea, platesti persoana respectiva si pentru pregatirea pe care o are/nu are in domeniul respectiv.
    Pe site-ul meu de tech, cand aveam timp, reuseam sa scriu intr-o zi si cateva articole, dar este un domeniu usor cu multe surse de informare si nu trebuie sa ai cine stie ce cunostinte.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cineva care sa imi scrie articole ?
    De bogdansmadici în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 15th March 2018, 11:39
  2. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 12th May 2016, 10:52
  3. Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 1st September 2013, 20:43
  4. Caut pe cineva sa scrie articole (turism + auto)
    De marcos29 în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 24th October 2010, 16:07
  5. Caut pe cineva sa scrie 26 articole
    De marcos29 în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 15th December 2008, 19:07

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •