Vezi Rezultate Sondaj: Aveti increde in Paypal?

Alegători
18. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • Da

    15 83,33%
  • Nu

    3 16,67%
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Vanzari ebay - pericol real?

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui hex_ebay
    hex_ebay este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th January 2016
    Vârstă
    35
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit Vanzari ebay - pericol real?

    Salutare. De ceva vreme m-am apucat sa cumpar de pe ebay si sa vand pe ebay dar nu prea am increde in "baietii" de la paypal. Am citit cateva povestioare in care lumea se plangea ca au ramas cu banii blocati in paypal si m-am cam speriat. Conturile mele (ebay si paypal) dateaza din 2012. Acum un an sau doi ani cei de la paypal mi-au inghetat fondurile din paypal si m-au pus sa le trimit o gramada de hartogaraie dupa care mi-au deblocat contul (aveam cam 400 usd) DECI AM FOST VERIFICAT . Recent am inceput sa cumpar/vand pe ebay si azi am facut doua vanzari de 1600E.Momentan am 800E in cont, incasati in urma unei vanzari facute azi.. Chestia este ca mai e inca o persoana interesata de un produs si daca il cumpara o sa ajung 1300E in paypal lucru care ma face cam nelinistit. Nu vreau sa scot banii deoarece banca o sa ma taxeze destul de mult la schimbul valutar si oricum doresc sa ii reinvestesc in alte item-uri pe care am de gand sa le listez tot pe ebay.Momentan am 5 item-uri la vanzare cu o valoare total de aprox 4500E si pe care ma astept sa le vand in maxim o luna iar daca nu o sa am licitatii la care sa particip o sa fiu obligat sa ii tin in paypal. Intrebarea mea este: Sunt adevarate povestile in care paypalul blocheaza banii FARA MOTIV? Este cineva care a ramas cu banii blocati definitiv, in urma unor tranzactii realizare corect? Multumesc

  2. #2
    Avatarul lui Chivu Mihai
    Chivu Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    1.128
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Eu cumpar/vand de pe ebay de ceva timp, si sincer iti zic ca nu am avut probleme..
    Recomand cu caldura serviciile oferite de Mutari mobila

  3. #3
    Avatarul lui hex_ebay
    hex_ebay este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th January 2016
    Vârstă
    35
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Cam urata treaba cu paypalul. Am mari emotii cand vine vorba de ei.

    1)Anul trecut am cumparat o pereche de genunchiere din USA (300 USD) dar suruburile de reglaj erau tocite. Am trimis 10 mesaje vanzatorului iar la o saptamana dupa ce nu am primit nici un raspuns am deschis o disputa unde am cerut PARTIAL refund. Intr-un final paypal-ul mi-a returnat TOTI banii si mi-au spus ca pot sa pastrez genunchiere.. WTF!?! This goes both ways!

    2) Tot anul trecut am cumparat un produs de 500 USD din USA. Am asteptat o luna si ceva si am deschis o disputa pentru "Item didn`t arrived" in caz preventiv (sa nu expire cele 65 zile in care poti sa deschizi o disputa) Intr-un final dupa ceva timp, am primit coletul iar in 2 zile paypal-ul mi-a returnat toti banii inapoi. WTF?!!! Nu am ezitat si i-am returnat banii omului. Aparatul era exact ca in descriere si functional deci nu aveam nici un motiv sa raman cu banii. Dar ma pun in situatia omului intr-un scenariu in care buyer-ul refuza sa returneze banii. Not cool! (Problema era la UPS care a bulit tracking number-ul)

    3)Saptamana trecuta am cumparat un aparat, pe care am dat aproape 800euro. Aparatul e compus dintr-un display si inca o chestie care seamana cu o periuta de dinti electrica. Idiotul de seller, in momentul cand a facut ambalajul a considerat ca este ok sa arunce display-ul si device-ul fara nici o protectie intr-o cutie in care ar mai fi incaput inca 6 aparate asemanatoare. Cand am ajuns la posta sa ridic coletul si am auzit cum sar toate prin pachet, am stiut!!Dupa ce am desfacut coletul am constatat ca display-ul este foarte zgariat dar restul aparent functioneaza ok. Am incercat sa iau legatura cu copacul care a facut coletul dar nu mai raspunde. Azi am deschis caz. Sunt curios cum se solutioneaza.


    Morala:

    Faceti 1000 de poze cand vindeti ceva
    Descrieti corect produsul
    Ambalati cat mai bine produsul

    Pana acum nu mi-au gresit cu nimic cei de la paypal dar ma pregatesc pentru ce e mai rau

  4. #4
    Avatarul lui tradervip
    tradervip este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    4th February 2016
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Paypal-ul face tranzactii de mii de euro pe zi,nu isi strica reputatia pt cativa euro Eu am contul le ebay si paypal din 2008 si nu au fost probleme.Stima!

  5. #5
    Avatarul lui hex_ebay
    hex_ebay este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th January 2016
    Vârstă
    35
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de tradervip Vezi Post
    Paypal-ul face tranzactii de mii de euro pe zi,nu isi strica reputatia pt cativa euro Eu am contul le ebay si paypal din 2008 si nu au fost probleme.Stima!
    Asa gandeam si eu pana am observat ca rahaturile care se intampla. Cat despre reputatia celor de la paypal, eu zic ca este cam distrusa. Gasesti oe forumul de la ebay o gramada de povesti destul de horror. Problema e ca ei iau decizii pe baza unor relatari care ei nu prea au cum sa le verifice. A trimite un produs la B, B are un produs asemanator dar care este defect.B deschide caz spunand ca A a trimis produsul defect. Paypal il pune pe B sa returneze produsu iar acesta trimite produsul care e strecat si ramane cu cu produsul bun primit de la A si isi mai primeste si banii. Si sunt multe alte rahaturi


    Inca o intamplare (care s-a solutionat in favoarea me) Am cumparat un device cu 1000E care era postat ca si NEW. Cand l-am primit mi-am dat seama ca aparatul a fost folosit cativa ani buni (avea zgarieturi si fff mult jeg la imbinarile plasticelor) iar pe langa asta nu functiona corect. Am deschis caz, am facut poze dar idiotii de la paypal m-au pus sa fac o expertiza si sa dovedesc ca aparatul era stricat (Nu inteleg din moment ce se vedea de la o posta ca aparatul respectiv era intr-o conditie sub orice critica) CE EXPETIZA ERA SA FAC?!Mai bine ziceam ca e "Not as described" si fara sa includ faptul ca aparatul nu functioneaza in parametrii normali. M-am dus la un Dorel cu PFA, am redactat eu "experiza" si i-am zis sa imi puna o stampila dupa care i-am dat 50 ron. Am castigat cazul, am reutrnat produsul (pe banii mei) si am primit banii inapoi de la paypal. SURPIZA: Cu toate ca incidentul de care vorbesc s-a intamplat la inceputul lui 2015, saptamana trecut seller-ul a repostat produsul dar e trecut ca si "USED" si cica are nevoie de o usoara reconditionare. DPMDV, aparatul e "Not Working" iar utilizatorul trebuia banat.
    Deci nu va puneti sperantele in ebay/paypal nici o secunda!!
    Ultima modificare făcută de hex_ebay; 5th February 2016 la 09:27.

  6. #6
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Daca tot a venit discutia de paypal as dori sa stiu de la cei care fac tranzactii mari cam cat poti retrage lunar din contul de paypal?

    Multumesc!

  7. #7
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Hakuna Matata Vezi Post
    Daca tot a venit discutia de paypal as dori sa stiu de la cei care fac tranzactii mari cam cat poti retrage lunar din contul de paypal?

    Multumesc!
    Daca ai contul verificat, nu ai o limita de retragere lunara. Singura restrictie e cea de 500$/eur pe zi. Care, in anumite situatii poate fi ridicata deasemenea.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  8. #8
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Daca ai contul verificat, nu ai o limita de retragere lunara. Singura restrictie e cea de 500$/eur pe zi. Care, in anumite situatii poate fi ridicata deasemenea.
    Am incercat astazi sa imi duc completarea contului la 100% astfel incat sa fie verificat insa cand merg sa adaug cont bancar imi spune sa adaug un cont de US desi eu am date de RO. Probabil ca am setat moneda principala in $

    Imi cer scuze pentru offtopic dar are cineva idee cum naiba fac sa imi verific contul ...?

  9. #9
    Avatarul lui ionutzz23
    ionutzz23 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    6th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    30
    Posturi
    196
    Putere Rep
    32


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut,

    Fac tranzactii prin PP si nu am avut probleme.
    Am avut o situatie in care o persoana a cumparat de pe site prin PP, iar mai apoi persoana respectiva a raportat la PP tranzactica ca fiind frauda. Ca urmare banii au fost blocati, dar in urma dovezilor banii mi-au fost restituiti (eu fiind vanzatorul in acest caz)

    OFF:
    Citat Postat în original de Hakuna Matata Vezi Post
    Am incercat astazi sa imi duc completarea contului la 100% astfel incat sa fie verificat insa cand merg sa adaug cont bancar imi spune sa adaug un cont de US desi eu am date de RO. Probabil ca am setat moneda principala in $

    Imi cer scuze pentru offtopic dar are cineva idee cum naiba fac sa imi verific contul ...?
    Nu poti adauga un cont bancar din RO.
    Pentru a verifica contul trebuie sa atasezi un card la contul tau de PP.

    Atentie: Poti face retrageri din contul PP doar pe carduri VISA.
    Ultima modificare făcută de ionutzz23; 6th February 2016 la 01:33.
    O idee iti poate schimba viitorul...

  10. #10
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de Hakuna Matata Vezi Post
    Am incercat astazi sa imi duc completarea contului la 100% astfel incat sa fie verificat insa cand merg sa adaug cont bancar imi spune sa adaug un cont de US desi eu am date de RO. Probabil ca am setat moneda principala in $

    Imi cer scuze pentru offtopic dar are cineva idee cum naiba fac sa imi verific contul ...?
    Fiind rezident in Romania nu ai cum sa adaugi contul bancar. Platile direct in cont bancar se fac doar cetatenilor cu rezidenti in US. In principiu tu trebuie sa iti adaugi cardul bancar, un Visa obligatoriu dupa cum spunea si un coleg mai sus, sa il confirmi introducand pinul pe care il vei regasi pe extras, iar dupa aceea sa trimiti un scan dupa documentele de identitate (CI, permis, pasaport, ) si dupa o factura de utilitati. Atentie, astia de la paypal sunt ciudati, adresa din buletin trebuie sa corespunda cu adresa din cont, deasemenea factura de utilitati trebuie sa fie pe numele tau si la fel, adresa sa fie aceeasi. Altfel, daca dai peste un indian la suport cu care nu te poti intelege, o sa te trezesti cu bucurii.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 29th September 2014, 11:17
  2. Is this for real ?
    De Butcher în forumul Hosting
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 11th September 2009, 18:28
  3. cont adsense in pericol?
    De Danielu în forumul Adsense
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 15th May 2009, 09:30
  4. sunt pericol international
    De meetzah în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 6th September 2008, 14:15
  5. Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 29th June 2008, 22:07

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •