Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 33

Subiect: Ce program (soft) folositi pentru contabilitate?

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit Ce program (soft) folositi pentru contabilitate?

In ultimul timp tot mai multi clienti vor sa le modific "invoice" din magazin in factura cu datele de facturare. In experienta cu clientii din europa, solutia era mai "simpla": conectare erp = navision, visma, etc.

Ma intereseaza sa integrez cele mai populare soft-uri de conta, astfel incat sa le ofer la pachet cu solutia de magazin online de aici. Clientul nu plateste nimic extra, are integrare cu softul de conta automat, toate comenzile cu un anumit status se duc automat in soft.

La curieri sunt aproape gata, mai am facturile si astfel pot sa automatizez mare parte din munca de administrare care consuma timp inutil.

Cum nu pot face aceasta munca pentru toate soft-urile, ma intereseaza care sunt cele mai populare soft-uri de conta:

1. saga
    2. ?
    3. ?

Daca voi nu folositi, intrebati conta

------
    off: incerc sa fac integrarea si cu charisma (un pachet special pentru cei care folosesc charisma), dar cei de la charisma au o viteza mai mica ca a unui melc!
    Ultima modificare făcută de Tom; 13th May 2014 la 14:09.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    41

Implicit

Daca ai facut pentru SAGA cred ca ai acoperit 50-90% din piata.
    Acum nu stiu cum o fi "piata de soft" a firmelor webmasterilor, oameni "mai cu mot".
    La nivel de mica, medie sau "contabil cu mai multe firme" [mici] cam SAGA e tot ce conteaza.

bass este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    16th July 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    44
    Posturi
    60
    Putere Rep
    12

Implicit

1.Saga
    2.Smart Bill (eventual cu varianta de cloud)
    3.winmentor

Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    29
    Posturi
    505
    Putere Rep
    31

Implicit

Si eu tot Saga+SmartBill folosesc
    Am un director de articole privat cu PR3 DA35 si sunt bun prieten cu Slabescu

emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

Implicit

Am folosit Saga multi ani.

Acum avem un ERP custom, in-house.

(na idee, tocmai mi-am dat seama ca ar putea deveni un produs vandabil intr-o zi - thanks @Tom)

emm
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

Implicit

Off: cred ca una din problemele programelor de gen, este fix lipsa lor de extensibilitate. Daca vreau sa-l integrez cu situl meu, cum fac? Te poti lega de baza de date, dar la interfata nu ai acces.
    Daca m-oi decide vreodata sa lansez public proiectul, va fi ceva gen wordpress - sa-ti poti achizitiona sau chiar scrie propriile plugins, cu mare usurinta.

Am abandonat Saga tocmai din lipsa posibilitatilor de customizare. Am mai testat Ciel si Winmentor, dar nu m-au multumit.

attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    38
    Posturi
    490
    Putere Rep
    25

Implicit

Se poate importa automat factura in SAGA?

diasomie este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    5th October 2010
    Locaţie
    Iasi , near Bahlui
    Vârstă
    42
    Posturi
    417
    Putere Rep
    18

Implicit

Smartbil folosesc. Consider ca ese ieftin si foarte bun. In special ffff rapid la operatii facurare cautari. De o luna ma bombardeaza cu varianta de cloud. Nu imi amintes insa sa fi vazut integrae cu cscart. Eu
    vand ace acupunctura SuJok si ace acupunctura argint, in Bucuresti si in tara

emm
    Reputatie:
    46
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    822
    Putere Rep
    46

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Daca ai facut pentru SAGA cred ca ai acoperit 50-90% din piata.
    Acum nu stiu cum o fi "piata de soft" a firmelor webmasterilor, oameni "mai cu mot".
    La nivel de mica, medie sau "contabil cu mai multe firme" [mici] cam SAGA e tot ce conteaza.
    Poate targetul lui @Tom nu sunt firmele mici. Oricum, Tom, o idee buna, ce zici?

Este posibil sa te conectezi direct la baza de date a lui Saga si sa introduci date acolo. Dar ai nevoie de un programator care sa scrie treaba asta. In principiu ar trebui scris un daemon care sa monitorizeze invoice-urile generate pe site, si apoi sa introduca datele in baza de date.

Eu am avut o extensie de functionalitate scrisa pentru Saga, insa nu facea scriere ci doar citire. Saga foloseste Visual Foxpro, deci te poti conecta la baza de date prin VFP ODBC.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Dupa mai multe cereri de la clienti am decis sa intregram SAGA.

Incepand de ieri, fiecare comanda cu status "procesata/verificata/livrare/etc" (in functie de denumirea aleasa de client) trimite comanda automat in SAGA prin XML. Magazinul genereaza un XML / comanda cu un status ales de client, XML care "pleaca" pe pc-ul contabilei/adminsitratorului.

Luna trecuta am facut BORG / Neo-manager (erp) pentru 3 clienti. Integrarea cu un ERP ofera multe alte functionalitati, fata de un soft de contabilitate / facturare.

Acum suntem in discutii cu Charisma (erp) pentru alti 2 clienti si sper ca pana la sfarsitul lunii sa fie gata.

Smartbill este ok, doar ca pentru api cer versiunea "cloud" (6 euro lunar), iar functionalitatile de acolo nu sunt similare SAGA. Nu am avut (inca) macar 2 clienti ce au nevoie de integrare cu Smartbill asa ca nu merita momentan sa facem integrarea.

Solutia noastra de facturare (inclusa) este destul de ok pentru majoritatea magazinelor, ce vor sa printeze rapid factura sau factura storno. Problema aici ramane cu facturile trimise la "conta" si adaugarea lor manuala in softul de contabilitate (la final de luna). Cand volumul este mic, e suficient, dar cand ai 1000+ facturi lunar, deja ai nevoie de sincronizare.

Indiferent de soft, noi putem face integrarea cat timp cererea vine de la macar 2-3 clienti (costuri mici). Altfel nu are sens sa lucram degeaba, pentru un script "fara cerere".
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. ce soft de autofill sau autocomplete folositi?
    De Cipiot în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 9th February 2012, 18:03
  2. Program de afiliere pentru magento?
    De pgpaul în forumul Affiliate Marketing
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 9th March 2011, 09:00
  3. ce soft folositi pt BACKUP fisiere server si mysql db?
    De diasomie în forumul Server side
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 10th November 2010, 20:28
  4. cum obtin drept de autor pentru un program
    De daniweb în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 25th September 2009, 12:23
  5. E-contabilitate.ro/
    De Ice în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 24th April 2006, 00:10

Permisiuni postare