Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: Proiect online: Infiintarea unui nou publisher network in Romania

  1. #11
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    Citat Postat în original de Dragoș Vezi Post
    Simplu:
    Eu: Daca castig mai mult decat cu Adsense trec la reteaua ta.
    Alti care investesc in adwords: Daca platesc mai putin pentru aceleasi rezultate trec la reteaua ta.
    Un punct de vedere absolut valabil.

    Cred insa ca va fi diferit de la caz la caz. Pentru unii va fi mai mult, pentru altii, mai putin.[/QUOTE]

    Citat Postat în original de Dragoș Vezi Post
    LATER edit:
    Ce cred ca ti-ar fi vreu sa faci, poate imposibil e targetarea pe care o face google. Pe baza cautarilor recente iti afiseaza reclame pe siteurile pe care intri si de multe ori pe mine ma nimereste exact cu ce ma intereseaza
    Asta nu e asa de greu, ceea se spui tu este user profiling si retargeting, pe baza de cookie stocat in computerul tau. Nu e atat de complicat de realizat. Acestea sunt oricum features care se pot construi de la inceput sau adauga oricand.

  2. #12
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de emm Vezi Post

    1) Ce parere aveti ideea acestui proiect? ( Din punctul de vedere atat al unui publisher, cat si al unui advertiser. )
    Ca publisher:

    As fi extrem de sceptic ca o retea noua pe piata ar putea concura cu Adsense. Firme mai mari au incercat si au esuat. Daca dupa luni - ani de la lansare reteaua are inca recenzii bune din partea altor publisheri - gen webmasteri pe seopedia - as fi dispus insa sa fac split test pe siteurile mele sa vad daca monetizez mai bine ca adsense. Daca da, as continua cu ea.

    Ca advertiser:

    Nu as testa o retea noua de pe piata datorita riscului mare de frauda, in special la ppc. Asa adwords cel putin stiu ca au sisteme de securitate bine gandite pentru a invalida clickurile invalide. Similar ca mai sus, daca as auzi insa de la altii ca o folosesc cu success si au conversii bune, as incerca-o. Daca merita, as continua cu ea.


    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    2) Credeti ca e momentul potrivit pentru lansarea unui asfel de proiect?
    Nu vad nici o schimbare in mediu online recent care sa justifice daca acum ar fi un moment mai oportun sau mai inoportun ca altadata.

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    3) Care sunt cele mai mari probleme pe care credeti ca le-ar intampina proiectul, odata lansat?
    Atragerea advertiserilor de calitate cu buget mare, ceea ce influenteaza implicit si veniturile publisherilor.
    Riscul de frauda, care ar defavoriza publisherii onesti.


    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    4) V-ar interesa sa participati? (intrebare adresata atat publisher-ilor, cad si advertiselori - as aprecia un PM din partea celor interesati)
    Nu sunt interesat sa testez retele noi pana nu ating un anumit grad de reputatie si istoric.

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    5) Alte sugestii, pareri? Pro sau contra.
    Daca nu ai un avantaj competitiv in a atrage advertiserii cu bugete mari (gen cei care investesc minim xx,xxx euro lunar in reclame online) nu are rost sa te apuci de retea. Nu o sa o ridici pe picioare cu advertiseri mici sau magazine online part time care traiesc de pe o luna pe alta si au buget de cateva sute de euro pe luna pentru reclame.

    Success.

  3. #13
    Avatarul lui emm
    emm
    emm este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    54
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Posturi
    829
    Putere Rep
    54


    Implicit

    @Nic,

    Excelente raspunsuri. Multumesc.

    Sunt exact lucrurile la care ma gandeam si eu, in buna parte. Mi-ai oferit o confirmare.

  4. #14
    Avatarul lui filip.camara
    filip.camara este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    27th October 2010
    Locaţie
    Romania, Bucuresti
    Posturi
    287
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Citat Postat în original de emm Vezi Post
    Asta nu e asa de greu, ceea se spui tu este user profiling si retargeting, pe baza de cookie stocat in computerul tau. Nu e atat de complicat de realizat. Acestea sunt oricum features care se pot construi de la inceput sau adauga oricand.
    Ca nu e greu de facut poate, dar cum reusesti sa faci retarghetare fara sa stii istoricul de cautare pe google (ca sa nu fim paranoici si sa vorbim de istoricul de navigare din Chrome) a persoanei respective? La asta cred ca se referea Dragos, in rest nu e greu de facut un mecanism de retargeting.

    Pentru ca daca vrei sa faci retargheting doar pe click-urile pe ad-uri din reteaua ta, inseamna sa ai deja un volum foarte mare de afisari, deci e un cerc vicios.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Proiect online - sugestii, sfaturi, idei
    De crt în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 12th October 2012, 16:05
  2. Vand proiect fashion romania
    De Maldinii în forumul Website-uri
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 12th October 2012, 15:30
  3. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 28th August 2012, 16:51
  4. Proiect de magazin(e) online
    De RandomHero în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 20th November 2011, 01:53
  5. Se poate face ceva unui publisher ID care fura?
    De daniweb în forumul Adsense
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 2nd June 2010, 22:52

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •