Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Zen-Cart sau osCommerce ?

  1. #1
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Question Zen-Cart sau osCommerce ?

    osCommerce are o comunitate foarte mare, cu foarte multe contributii, cu template`uri GREU de realizat (parerea mea) si putin cam depasit decat alte cart`uri (iarasi parerea mea).
    Cat despre Zen-Cart, din cate stiu e tot pe platforma de osCommerce ca si creloaded. Mi se pare putin mai organizat, nu are comunitatea osCommerce`ului dar are si el destule module.

    Care se descurca cel mai bine in seo? Asta dupa ce`i atasez si un rewrite module sa`mi dea output .html (ca sa dea mai bine in google rank).

    Astept parerile voastre.

  2. #2
    Avatarul lui Ben Boingeanu
    Ben Boingeanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    12th July 2004
    Locaţie
    Suceava
    Posturi
    1.722
    Putere Rep
    42


    Implicit

    SEO-ul nu vine odata cu scriptul. Amandoua au mod_rewrite, meta-uri, titles, etc. Ramane sa-ti faci singur partea de SEO asa cum o sti mai bine.
    Boingeanu Ben

  3. #3
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    61
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    61


    Implicit

    Niciunul gabriel.

    Da un ban dar esti in fata.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  4. #4
    Avatarul lui danielbuca
    danielbuca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    13th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    46
    Posturi
    431
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Daca vrei sa ai o solutie care sa nu iti dea dureri de cap mai bine faci ceva custom.


    Apropo, noi o sa lansam in scurt timp o solutie de ecommerce marketing oriented la un pret destul de bun:
    - 209 euro full time license
    - 15 euro pe luna - inchiriere de magazin online.

    Vezi ca e posibil sa mai fie si altii care ofera astfel de servicii deci ai de unde alege.

    Observatie: succesul unui magazin online dpdv marketing nu sta doar in mod_rewrite si meta/title ... sunt mult mai multe aspecte care trebuie luate in considerare.

    Regards,

  5. #5
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Ideea era ca eu sa ma decid asupra unuia dintre acestea doua si de aceea am deschis acest thread.

    Am sa deviez un pic de la subiect si sa intreb care dintre voi au folosit sau folosesc T3 de la netBridge? De asemenea, astept si pareri.

  6. #6
    Avatarul lui danielbuca
    danielbuca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    13th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    46
    Posturi
    431
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Eu am folosit candva.
    Prefer insa Google Analytics.

  7. #7
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Cristian Mezei Vezi Post
    Nici unul gabriel.

    Da un ban dar esti in fata.
    Ce parere ai de x-cart.com ,are vreun neajuns ? Imi poti recomanda ceva mai bun pentru un IT,GSM shop ?
    Tks

  8. #8
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Citat Postat în original de evolution Vezi Post
    Ce parere ai de x-cart.com ,are vreun neajuns ? Imi poti recomanda ceva mai bun pentru un IT,GSM shop ?
    Tks
    Cristi Mezei nu se referea la a cumpara un script. Se referea la publicitatea platita.
    Cat despre x-cart nu stiu ce sa zic, toate sunt cam la fel, difera de modul de gandire al celor care l`au facut. Daca totusi vrei sa cumperi un shopping cart eu iti recomand cs-cart. Mie mi s`a parut destul de cuprinzator si are foarte multe module care te pot ajuta in relatia ta cu clientii. Ideea acestui thread era care dintre cele doua sunt reprezentate cel mai bine, care se folosesc cel mai mult si cu cata usurinta. Si inca ceva cat de usor schimbi un template. Spre exemplu la osCommerce e o adevarata filozofie. Decat sa te apuci sa`l modifici mai bine cumperi un template gata integrat in soft.
    Si ca o parere... nu conteaza ce shop vrei sa deschizi. Conteaza ce soft folosesti pentru shopul respectiv. Daca vrei sa vinzi calculatoare parerea mea este ca trebuie sa ai un configurator de produse (de ex). Modulele care iti sunt disponibile pentru softul respectiv, free sau platite. Zen-Cart si osCommerce au o comunitate extraordinara. Tot timpul apare cate un modul, cate ceva nou. Ca sa cumperi un cart de la altcineva trebuie sa vezi ce iti ofera si pe cat timp si da... cat costa. Ce module are si cat de usor pot fi integrate. Daca ai o platforma zencart sau oscommerce ai rapid acces la informatie, module etc. Deci practic te misti mai repede si nu te costa, asta bineinteles daca te descurci in coduri.

  9. #9
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de pgabriel Vezi Post
    ..Cat despre x-cart nu stiu ce sa zic, toate sunt cam la fel, difera de modul de gandire al celor care l`au facut. Daca totusi vrei sa cumperi un shopping cart eu iti recomand cs-cart. ..
    Multumesc pentru recomandare. cs-cart costa 200$ fata de x-cart care ajunge la 1.000$ cu cateva module adaugate.Voi studia cu atentie cs-cart si ce are in minus(daca are) fata de x-cart. Cat despre ultimele recomandari din ce ai scris mai sus , am experienta de 5 ani in vanzari offline , dar numai de 2 luni am intrat pe "piata siteurilor"(am facut contracost 2 situri din alte domenii). Daca ma mai poti ajuta cu informatii tehnice te rog sa nu eziti.

  10. #10
    Avatarul lui barbarosa
    barbarosa este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th November 2006
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0


    Implicit OSCommerce

    Lucrez de multa vreme cu OSC si mi-a oferit satisfactii deosebite. Este interesant si provocator, mai ales prin solutiile pe care le ofera comunitatea OSC.
    Si mai interesant este urmatorul fapt: te gandesti sa implementezi un serviciu nou pe piata romaneasca, o facilitate aparte (sau care ti se pare tie asa). Ei bine, l-au facut deja, s-au gandit la asta. Nu trebuie sa dai decat un search pe contributii si add-on-ul exista!

    Bafta!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. integrare epayment in cs-cart
    De daniweb în forumul Continut web
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 11th September 2009, 00:13
  2. Prestashop, shopping cart Web 2.0 gratuit
    De zuk în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 10th June 2008, 22:58
  3. Vand Interspire Shopping Cart Ultimate Edition
    De BeFree în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 28th March 2008, 01:19
  4. Ce sa shopping cart sa aleg dintre cele doua ?
    De BeFree în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 21st March 2008, 10:32
  5. LiveCart shopping cart review.
    De BeFree în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 21st November 2007, 09:42

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •