Vezi Rezultate Sondaj: Care este rolul principal al numelui de domeniu ?

Alegători
45. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • SEO;existenta keywordului in nume

    3 6,67%
  • descriptiv:sa descrie cat mai bine mesajul siteului

    17 37,78%
  • brandabil;memorabil, sonor etc

    25 55,56%
  • alt rol ( decat cele de mai sus )

    0 0%
  • niciun rol

    0 0%
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Care este principalul rol al numelui de domeniu ?

  1. #11
    Avatarul lui Gabriel Puscuta
    Gabriel Puscuta este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    7th September 2006
    Locaţie
    Sibiu
    Posturi
    786
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Din punctul meu de vedere numele de domeniu trebuie sa fie brandabil, memorabil, sonor si daca se poate sa descrie domeniul de activitate.

    Recent am incheiat un nou parteneriat si m-am lovit direct de aceasta problema. Partenerii vroiau un nume de domeniu destul de lung. Eu la inceput am crezut ca este vorba de slogan. Pana la urma s-a dovedit a fi numele de domeniu. Ceva de genul: {keyword}{cuvant}{si}{cuvant}.ro. Nu este atat de complicat, insa arata rau si va fi greu de branduit. Noi am ales ceva brandabil si descriptiv, de altfel l-am si cumparat...

    Degeaba m-am chinuit sa le explic oamenilor ce si cum merge pe online-ul asta (nu ca le-as stii eu pe toate) ca tot degeaba. Confunda ceea ce se cauta pe google cu numele de domeniu. Au impresia ca daca au fraza cautata in google in numele de domeniu vor fi primii in rezultate. Aiurea. Le-am dat cateva exemple, n-au inteles. Asta e... mergem inainte.

  2. #12
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de Gabriel Puscuta Vezi Post

    Degeaba m-am chinuit sa le explic oamenilor ce si cum merge pe online-ul asta (nu ca le-as stii eu pe toate) ca tot degeaba. Confunda ceea ce se cauta pe google cu numele de domeniu. Au impresia ca daca au fraza cautata in google in numele de domeniu vor fi primii in rezultate. Aiurea. Le-am dat cateva exemple, n-au inteles. Asta e... mergem inainte.
    Gabriel , datoria ta e sa-i informezi , sa-i consiliezi cu cele mai bune sfaturi . Decizia e a celui ce plateste .

  3. #13
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Ia de ex o banala bicicleta.
    Pt unii e:
    - mijloc principal de transport;
    - mijloc principal de sport preferat;
    - o achizitie de laudat, tinuta in vitrina in scopul unei ulterioare vanzari.

    In functie de ce vrei sa faci, tu stabilesti rolul principal si cumperi ce ai nevoie.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  4. #14
    Avatarul lui Alex Dumitru
    Alex Dumitru este deconectat Administrator
    Reputatie:
    60
    Data înscrierii
    20th April 2006
    Locaţie
    Pitesti / Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.339
    Putere Rep
    60


    Implicit

    Citat Postat în original de Dragos Nicu Vezi Post
    Hai sa facem o analiza rapida pentru Softsailor al tau ca si nume de domeniu ales. Aici te-ai axat pe descriptivitate, deoarece ai facut referire in primul rand la "soft" , apoi mergand pe sonoritate "sailor". Adica ai descris dinainte ce gasesti pe acest site, ceva legat de soft-uri. (fie review-uri, informatii etc.)
    Pentru ce ai spus tu, brandabilitate puteai sa alegi: uxugu.com (ma rog, exemplu sec, altu nu-mi vine in minte acum.. asta nu suna prea bine)
    Mie SoftSailor mi-a placut foarte mult si crede-ma ca regret enorm alegerea facuta. Daca ati stii cate mailuri primesc in care isi bat joc de numele siteului, ei intelegand Soft = moale

    Si culmea, am un domeniu de genul ala, mai exact Mibz

  5. #15
    Avatarul lui Broscoi
    Broscoi este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    17th July 2008
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    1.295
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Eu mi-am aratat preferinta pentru rolul descriptiv al numelui de domeniu . Intr-adevar e greu de ales intre cele trei optiuni , mai ales intre descriptivitate si brandabilitate si asta arata si sondajul in acest moment . Desigur o combinatie descriptivitate-brandabilitate este de dorit insa intrebarea cerea o o singura alegere .
    Am ales descriptivitatea deoarece reflecta sinceritatea fata de cel ce navigheaza pe internet si raspunde asteptarilor lui . Userul obisnuit isi doreste in primul rand sa economiseasca timp in navigarea lui iar descriptivitatea domeniului ii vine in ajutor . In afara de asta , numele unui domeniu este asociat cu un titlu , iar in obisnuita userului este ca orice titlu (de carte , de film , de articol de ziar ) sa fie reprezentativ/descriptiv pentru continutul aflat in spatele titlului .
    A pune un titlu cu o sonoritate placuta , usor de retinut etc , este dorinta comerciala a webmasterului de a usura o eventuala revenire a userului pe site si a avea astfel un avantaj asupra concurentei .
    Asa cum spuneam o combinatie descriptiv-brandabil-keyword este ideala , prioritara mi se pare descriptivitatea pentru ca la primul contact cu userul estea cea care conteaza mai mult si determina primul clic . Degeaba pun un nume precum Koyos.ro la un magazin de ( sa zicem ) mopede ieftine deoarece sansa unui mopede.ro sau chiar mopedeieftine.ro de a primi un vizitator interesat de mopede sau mopede ieftine este ( intr-o situatie ipotetica de egalitate de pozitii ) mai mare pentru ultimile doua . Nu neg ca este posibil ca un navigator fara tinta precisa pe net sau cautand altceva decat mopede ( ieftine ) sa dea clic ( din curiozitate ) mai degraba pe koyos .
    Cu sigurata exemplul meu nu este cel mai bun insa alegerea mea se datoreaza importantei pe care i-o acord descriptivitatii in primul clic .Brandabilitatea are rol in favorizarea urmatoarelor clicuri .

  6. #16
    Avatarul lui octavs
    octavs este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Vârstă
    29
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Consider ca numele de domeniu ar trebui sa fie usor de tinut minte.
    Am votat varianta a treia.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Pareri despre alegerea numelui unui domeniu!
    De dracosu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th March 2009, 23:54
  2. care este varianta corecta?
    De eamc în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 1st October 2008, 21:48
  3. phpLD vs eSyndyCat |Care este cel mai bun?
    De dracosu în forumul Directoare romanesti
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 16th August 2008, 18:15
  4. Help In Alegerea Numelui Unui Domeniu
    De EPoX în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 4th March 2006, 10:05

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •