Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Caut firma de SEO care poate emite factura pentru Germania

  1. #1
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit Caut firma de SEO care poate emite factura pentru Germania

    Am un client care cere factura pentru servicii de SEO, asadar daca este cineva disponibil pentru colaborare pe termen lung, astept mesaj privat. Nu sunt sume mari, dar sunt lunare, sau plata anuala!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  2. #2
    Avatarul lui hw_guy
    hw_guy este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th November 2018
    Vârstă
    56
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Esti constient ce implicatii are o firma care factureaza pentru tine -persoana privata ? poate te ajuta ( PS au fost doua postari care aveau acelasi subiect )
    O firma factureaza pentru tine x € ( fara TVA in UE ), ptr cei x € are de platit :
    - 2% sau 1% - impozit venit
    - 5 % impozit pe dividente
    - 10% CASS
    ========
    Total 17% fara comisioane banca...paypal...si fara comisionul de ajutor
    Retoric - crezi ca se merita ptr. acea firma ( sa lucreze la limita legii ) ptr. sume mici ?

  3. #3
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de hw_guy Vezi Post
    Retoric - crezi ca se merita ptr. acea firma ( sa lucreze la limita legii ) ptr. sume mici ?
    Nu lucreaza la limita legii, factureaza, inacaseaza, se prsteaza, raman bani cache, se achita catre mine. Varianta 1, varianta 2, ia banii, ma angajeaza pe mine, iau aceiasi bani ca salariu. Cel care a cerut factura suporta cheltuielilie. Omul vrea factura si il inteleg, desi putea opta si la alte variante legale.

    17% + ce o mai fi este evident ca se accepta de catre cel ce plateste, ca doar vorbim de firme care stiu ce sunt acelea cheltuieli si venit net.

    PS: au fost postari Copy - Paste, aceiasi informatie! esti constient de asta?
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  4. #4
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de hw_guy Vezi Post
    Esti constient ce implicatii are o firma care factureaza pentru tine -persoana privata ? poate te ajuta ( PS au fost doua postari care aveau acelasi subiect )
    O firma factureaza pentru tine x € ( fara TVA in UE ), ptr cei x € are de platit :
    - 2% sau 1% - impozit venit
    - 5 % impozit pe dividente
    - 10% CASS
    ========
    Total 17% fara comisioane banca...paypal...si fara comisionul de ajutor
    Retoric - crezi ca se merita ptr. acea firma ( sa lucreze la limita legii ) ptr. sume mici ?

    10% din 12 salarii minime anual, daca dividendele sunt echivalentul a 4 salarii minime lunar (48 anual) atunci distributia respectiva de CASS va fi de 10%/4=2,5%
    Daca se incaseaza echivalentul lunar a 10 salarii minime (120 anual) atunci acesta devine 1%.

  5. #5
    Avatarul lui hw_guy
    hw_guy este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th November 2018
    Vârstă
    56
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

    Implicit

    ok, nu stiu cata exerienta aveti cu ANAF dar avand in vedere ca am avut un control de fond acum 4 luni pe o firma care lucreaza mult cu tari din UE ( si in domeniu IT , conform taxarii inverse - facturi fara TVA) pot sa va spun urmatoarele:
    - mai ales pentru servicii ( soft ceva ce nu exista fizic) it cer contract....proces verbal predare primire.....ptr. ca imediat ce ti-ai facut o firma esti infractor si nu vrei sa platesti TVA
    - varianta 1 , pot vinde un produs pe care l-am cumparat sau produs singur ( nu cred ca stii ce inseamna productie in contabilitate )
    - varianta 2 , merge daca produci = salariu + taxe catre stat luna de luna ( adica si partea care o plateste angajatorul la stat pentru tine ) si asta e mai mult decat salariu minim pe economie. ( 2.080 de lei respectiv 2.350 lei daca ai studii superioare ) + de o ciorba ptr. angajator

  6. #6
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    .ptr. ca imediat ce ti-ai facut o firma esti infractor si nu vrei sa platesti TVA
    Corect.

    nu cred ca stii ce inseamna productie in contabilitate
    Am terminat ASE Bucuresti sectia FABBV [ banuiesc ca stii ce inseamna asta ].

    Pentru soft nu este neaparat nevoie de contract decat daca cere clientul ca sa stipulezi anumite chestii. Exista si fizic daca se instaleaza pe PC si se livreaza pe CD, DVD, Stick Memorie. Cand iei licente de Windows sau jocuri si primesti doar cheie activare e si mai si.

    3! Nu inteleg de ce totusi cei care vor contracte nu angajeaza persoana respectiva pe perioada determinat si gata. Ai varianta legala de a explica banii. A, pentru ca .. bani la stat? Asta cu romanii, cu nemtii e o alta discutie.. de aia am cerut ca firma sa lucreze deja extern. Problema este daca o forma se incurca cu asa ceva pentru un venit atat de mic. Asta e o alta discutie, eu am lansat cererea ca sa dorm noaptea linistit, sa nu zica neamtul ca nu am vrut desi i-am spus ca nu-mi fac firma doar ca sa justifice el sume de doua cifre.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #7
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    24th May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17

    Implicit

    Daca tot e vorba de sume mici, de ce nu iti faci un cont pe o platforma de frelancing?
    te plateste prin ei, respectiv isi ia factura ... tot de la ei... nu stiu cat merge pe tara UE... pe US/CA merge sigur

  8. #8
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de Bela Vezi Post
    Daca tot e vorba de sume mici, de ce nu iti faci un cont pe o platforma de frelancing?
    te plateste prin ei, respectiv isi ia factura ... tot de la ei... nu stiu cat merge pe tara UE... pe US/CA merge sigur
    Nu stiu cat de lunga e colaborarea, prea putini clienti de genul.

    Am rezolvat! Se poate inchide.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  9. #9
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    Am terminat ASE Bucuresti sectia FABBV [ banuiesc ca stii ce inseamna asta ].

    Acu' câți ani?
    Presupun că a trecut ceva timp la cei 2 copii 30+ pe care-i ai...

  10. #10
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Acu' câți ani?
    Presupun că a trecut ceva timp la cei 2 copii 30+ pe care-i ai...
    In 2004 ca nu era prima!
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cum rezolv cu factura atunci cand am nevoie de justificare cheltuieli pe firma
    De Rapsodia în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 4th February 2016, 13:28
  2. [CAUT] persoana care poate realiza un montaj video
    De I. Laurentiu în forumul Cereri Servicii
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 21st October 2015, 18:56
  3. Caut persoana care ma poate aduce si mentine pe prima pagina a lui G.
    De valentino în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 12th February 2013, 14:31
  4. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 3rd January 2011, 23:57
  5. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 3rd May 2009, 16:56

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •