Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Sfaturi FaceBook

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.986
    Putere Rep
    17

Implicit Sfaturi FaceBook

Am si eu nevoie de un sfat: am 5 grupuri pe FaceBook ce insumeaza 100.000 de membri. Sunt 90% nisati - adica interesati de subiect - comunitati romanesti din Germania. Ideea este ca am sa zic asa, 200 de transportatori, care nu primesc aprobarea de a posta, dar ei insista. Cum s-ar putea monetiza aceste grupuri? Am site ( uri ) inclusiv de transport, o aplicatie [ care nu prea e cine stie ce pe android ], ... cam asta e. Multmesc anticipat pentru sfaturi/idei - astept si colaborari daca e cineva interesat.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    29
    Posturi
    407
    Putere Rep
    13

Implicit

ABonament lunar.
    200 lei/luna si pot posta nelimitat. Tot anul 1000 lei. Daca gasesti 10 astfel de transportatori dispusi sa plateasca ar fi super, nu?

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.986
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de catalinux19 Vezi Post
    ABonament lunar.
    200 lei/luna si pot posta nelimitat. Tot anul 1000 lei. Daca gasesti 10 astfel de transportatori dispusi sa plateasca ar fi super, nu?
    DA, doar ca de obicei spun ca facebook e gratis... iar 50 de euro... pentru postare cam greu.. abia am gasit mai de mult cativa cu 10, ultimul dadea 15 pe luna si a zis ca e cam mult avand in vedere ca posteaza tot el si ce e mai grav, nu prea am talent de negociator.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Lista domenii Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.345
    Putere Rep
    39

Implicit

Alte servicii "romanian to romanian" nu merg?
    Recuperare taxe
    Meditatii pentru copii
    Servicii medicale (stomatologie in principal)
    Bone
    Contabilitate (mai ales PFA-uri)
    Recrutare persoane de sex feminin si nu numai pentru diferite activitati specifice
    ...
    *** Poate esti interesat de schimb de distribuiri pe Facebook ***

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.986
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Alte servicii "romanian to romanian" nu merg?
    Recuperare taxe
    Meditatii pentru copii
    Servicii medicale (stomatologie in principal)
    Bone
    Contabilitate (mai ales PFA-uri)
    Recrutare persoane de sex feminin si nu numai pentru diferite activitati specifice
    ...
    Merg, dar cum ziceam nu gasesc eu cum sa-i "agat" .. am tot cautat firme care se pricep la asta, dar .. inca nu gasesc. Ma gandesc ca 100.000 de romani nu e chiar o nimica toata, mai ales ca pagina si grupurile + site-urile dedicate sunt foarte active.. dar asa este, ca sa faci afaceri, mai trebuie ceva in afara de vointa... poate putin talent managerial.

johny2k este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    22nd May 2013
    Locaţie
    Galati
    Posturi
    73
    Putere Rep
    10

Implicit

Dupa parerea mea, privesti lucrurile prea simplist. Nu poti sa te duci la cineva si sa ii spui "te las sa postezi intr-un grup sau mai multe ce au insumat 100 000 de persoane". Chiar daca ele sunt nisate. Mai interesant ar fi sa te duci sa si ii spui cat de "active" sunt grupurile tale. Si mai ales la ce.
    In plus o postare ajunge la cati din cei 100 mii??? 5000 - 6000 asta in cel mai fericit caz teoretic. Practic, undeva in jur de 2000 - 3000.
    Apoi intervin, varsta, sexul, interesele, etc tot ceea ce tine de targetare. Deci, in concluzie, cum grupurile nu pot fi targetate, nu pot fi folosite decat ca un instrument ajutator si nu ca unul primar.
    Eu as lucra mai mult pe site, in sensul ca as posta zilnic 2-3 articole de interes pentru romanii din tara respectiva (nu doar pentru transportatori. As creea un forum, un chat ceva, as incerca sa fac ceva interactiv, sa ii pui in legatura unii cu altii
    Pe grup as creea niste sondaje, i-as lasa sa posteze o luna doua si abia apoi cand incep sa se miste lucrurile m-as gandi la monetizare.
    Dar e mult de munca. Spor.

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    34
    Posturi
    317
    Putere Rep
    15

Implicit

Vinzi postarea sticky, ii pui sa liciteze. Asa am vazut ca se practica, la mine a cumparat (sau ceva abonament) o agentie imobiliara pagina de anunturi baia mare, si a inceput sa o inunde cu anunturile lor. Au pus si sticky cu agentia lor.

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.986
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de Empire Vezi Post
    Vinzi postarea sticky, ii pui sa liciteze. Asa am vazut ca se practica, la mine a cumparat (sau ceva abonament) o agentie imobiliara pagina de anunturi baia mare, si a inceput sa o inunde cu anunturile lor. Au pus si sticky cu agentia lor.
    Ai doar o postare, e cam aiurea sa o licitrezi, mai mult bagi zazanie. Am vandut poza de grup, de pagina .. dar cu restul ce faci? Ar fi super ok o aplicatie unde sa fie membri din grup si sa aiba acces doar platotorii, dar cam naspa, in ideea ca nu reusesti sa migrezi in aplicatie majoritatea celor din grupuri. Practic ai face un FB paralel.

Citat Postat în original de johny2k Vezi Post
    In plus o postare ajunge la cati din cei 100 mii??? 5000 - 6000 asta in cel mai fericit caz teoretic. Practic, undeva in jur de 2000 - 3000.

Un 6k din 25k eu zic ca e ok pe grup, mai mult nu stiu cum ai putea face .. doar sa fie toti activi zi de zi..

Site-ul este in TOP 3 pe keywordul lor de interes - nu transport, restul clientilor posibili, doar ca ... in general au mai mare cerere decat oferta [ de ex. loc de munca. ]. Toti ar vrea sa le faci munca lor, sa nu mai posteze, sale dai direct clienti. Asta ar insemna sa gasesc pe cineva dispus sa riste o luna sa caute clientii pe grupuri.. e greu.. sau nu ma duce pe mine capul.

Asta cu lasi o luna doua .. la asta se rezuma totul, am incercat. Sunt chiar care zic lasa-ma sa postez ca maine platesc si .. dispar. Culmea este ca prestatorii nu citesc daca postezi pentru ei, ei doar posteaza iar unii o fac chiar automat... nici nu vad ca au 20 de postari neaprobate.. altii intreaba de rata de succes/garantie ca vor avea clienti... naspa. Am incercat sa externalizez serviciul de publicitate - 50% - 50 %, nu se prea inghesuie lumea, desi ei incaseaza sumele, deci eu teapa sa le dau mai greu!

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    146
    Putere Rep
    7

Implicit

E un grup nisat in ce sens?
    Se cunosc exact interesele membrilor sau au decat un singur lucru in comun: sunt toti romani de Germania?
    Poti sa faci un sondaj (sau mai multe) sa vezi ce ii doare - incerci moka sau tragi la sorti un voucher de 20EUR intre participanti.
    Evident ca pe perioada verii toti vor sa mearga acasa - transportul in sezonul de sarbatori e "Hot".

As schimba ambalujul ofertei pentru cei care vor sa posteze (Cei "200" de la Termopile):
    - pe ce keyword-uri rankeaza
    - ce interese sunt
    - ce rata de engagement au postarile anterioare
    - rezultatul sondajelor pe care le-ai facut

Daca eu as vrea sa postez acolo, m-ar interesa o caciula de date pana la cel mai mic detaliu... si datele sunt convingatoare.

O alta idee e sa-ti schimbi ip-ul pe DE si sa cauti in google.de cuvintele pe care rankeaza in fb.... vezi ce reclame iti apar... poti sa-i ofertezi pe cei care fac reclama adwords (vezi cat e pretul la Click sau la CPM in "Ads" si le faci o oferta avantajoasa), totodata obtii date in plus ce merge. E long shot dar daca agati pe cineva e productiv.

Sunt multiple teste de facut de care probabil te-ai saturat
    Bafta

Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary
    Posturi
    1.986
    Putere Rep
    17

Implicit

Se cunosc exact interesele membrilor sau au decat un singur lucru in comun: sunt toti romani de Germania?
    Sunt toti romani din Germania! Sa afli interesele a 100.000 de romani .. ma depaseste ca buget.

Ar fi cateva nise: transport, restaurante si magazine romanesti, organizatori evenimente, etc. Ideea este ca nu ma duce capul cum sa-i atrag, din ce am discutat cu ei sunt doua variante:"gratis sau procent din ce aduci in buzunarul lor. Exemplu: reprezentant avon germania = WMT arata 280 cautatri in 28 de zile, eu am 210 clickuri. Nu am convins nicio avonista.. si tot asa, ... nu zic, e ok cu AdSense, dar ma gandesc cum sa monetizez grupurile.

Am sa zic asa 3 teste [ adica am facut site ]: asigurari, locuri de munca, limba germana. Trafic ok la cat s-a muncit = in jur de 500 - 600 zilnic pe fiecare, deci interes este. Totusi e greu sa sa faci studiide interese pe FB , multi nu vor sa participe, altii nu trec corect locatia.... etc... Mersi de sfaturi.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Site nou, sfaturi?
    De Aleex Armanu în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 25th August 2015, 00:03
  2. Sfaturi
    De all3x în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 4th June 2011, 20:08
  3. Sfaturi SEO
    De crissuca în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 29th January 2009, 19:12
  4. Sfaturi: ce sa-i mai fac?
    De thefan în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 11th November 2008, 23:29
  5. sfaturi
    De Bogdan Citoiu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 5th August 2008, 15:23

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •