Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Recomandare Laptop

Pîrvan Marian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    4th February 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    643
    Putere Rep
    19

Implicit Recomandare Laptop

Având in vedere ca toți cei de aici stam in fata unui pc destul de multe ore , nu pot sa cred ca nu exista printre voi persoane ce folosesc un laptop, motiv pentru as dori sa stiu părerea voastră.
    Ma interesează sa stiu următoarele : ce firma de laptop uri preferați, ce firma de laptop uri nu preferați ;
    Spre exemplu observ ca laptop urile Acer si Assus promit performante destul de bune la preturi ok comparativ cu alte firme,ma gândesc insa ca nu sunt prea bune , motiv pentru as dori sa stiu părerea voastră despre asta, despre aceste firme comparativ cu altele.
    Cat de mult contează procesoarele,ram,viteza de rotație ?

Ma gândesc sa cupar de la emag insa am următoarele probleme:

La mine in oraș comparativ cu ce e pe net pot spune ca laptop uri sunt mai scumpe , ma gândesc sa comand prin emag, au un magazin si la mine in oraș, oare pot comanda prin acest magazin si anume sa primesc produsul la magazinul lor pentru a-l verifica acolo la ei, oare se poate?

Observ ca cei de le emag oferă o garanție standard de 12 luni ,putând fi prelungita cu inca 12-24 de luni, cat de mult contează aceasta garanție ,se tine cont de ea?

Ma interesează sa cumpăr un laptop care a minimum 4 gb, ceva recomandări, ceva întâmplări îmi oferiți si mie va rog?
    Vreau mai mult, mai mult si atat.

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    100
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    100

Implicit

Garantia la produsele electronice in UE este de minim 2 ani. Nu stiu care e faza cu cele 12 luni, sper ca nu e asa pentru ca ar incalca legea.
    Recomandarea mea este sa alegi ceva cu SSD, creste incredibil de mult performantele si fireste, ceva "de firma".
    Din experienta personala nu as putea sa iti spun nimic de Acer si ASUS, dar am incredere in Lenovo si HP - NU recomand Fujitsu si Packard Bell.
    A doua recomandare ar fi sa iei un Mac. Stiu ca suna ciudat, dar poate merita sa incerci, in functie de buget.
    Trust, but verify.

c_n_m este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    25th February 2006
    Locaţie
    București / Ilfov
    Vârstă
    47
    Posturi
    622
    Putere Rep
    30

Implicit

Alege in functie de buget si de ce vrei sa faci cu el. Daca-l folosesti la web design probabil ca un i3 este suficient. Daca vrei rapiditate in executie iti trebuie procesor rapid i5..i7 si SSD. SSD-ul il poti cumpara si separat, dar trebuie sa ai un slot liber sa-l montezi, altfel trebuie sa-l schimbi cu HDD-ul si poate ca nu-ti doresti asta daca vrei ca pe HDD sa stochezi diverse, iar pe SSD sa tii doar ce trebuie sa-ti functioneze rapid.
    In ce priveste rezolutia, o sa constati ca daca-ti iei cu FullHD s-ar putea sa nu-l folosesti decat foarte rar la rezolutia respectiva deoarece totul devine minuscul pe ecran - deci gandeste-te daca merita sa arunci banii pe niste caracteristici pe care nu le vei folosi.
    Intre HP si Asus, din experienta personala recomand HP datorita fiabilitatii (unul de 7 ani, si altul de 3 ani inca merg fara probleme). Nici Asus nu sunt rele, dar mie imi cam face figuri unul - dar poate ca e de la soft, sa nu vorbesc cu pacat

klaudiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    18th August 2012
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    170
    Putere Rep
    16

Implicit

- personal am toshiba si mai stiu cativa care au tot toshiba. Recomand cu incredere, este foarte fiabil. La inceput bateria ma tinea lejer 4-4:30 ore. Nu am avut absolut nicio problema tehnica cu el, nu a fost dus la service niciodata si momentan se misca extraordinar de bine, la o vechime de 3 ani si jumatate. Puncte minus: placa video integrata si nu are HDMI. In general, Toshiba aveau placile video integrate. Acum vad ca sunt destul de multe si cu placi dedicate.
    - mai stiu persoane care au si care merg f bine, Sony Vaio. Un pic mai scumpe, dar isi fac banii.
    - o varianta mai e si HP, dar stiu decat informatii vagi aici.
    - personal, nu prea recomand: acer si asus. E posibil sa nimeresti unul fiabil, sunt cazuri. Dar sunt si mai multe cazuri negative.

Despre emag, poti comanda si o sa-ti aduca la tine acasa. Mai mult, poti sa returnezi produsul in 30 de zile daca nu esti pe deplin multumit de performantele lui. Atentie: nu daca s-a stricat in astea 30 de zile, ci daca esti nemultumit! Mai multe detalii:
    emag .ro/blog/2010/05/extragarantia-de-retur-in-30-de-zile-oferita-permanent/
    Nu stiu la ce produse te-ai uitat tu, insa in general: "Garanție: 24 luni. Extinde-o cu 12 sau 24 luni".

Despre recomandare, depinde si de buget.

Bafta!

Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    21

Implicit

La acer se duce repede bateria (din experiență personală) și după patru ani va trebui (chiar zilele acestea) să-i schimb pasta termoconductoare fiindcă se încălzește și curățatul s-a dovedit a nu fi de ajutor. În rest, rupe în ceea ce privește raportul preț - dotări. Am comandat / utilizat și două Asus care și în momentul de față funcționează foarte bine (am avut o singură problemă, imaginea de la camera web se vedea cu capul în jos însă a fost din cauza softului).

HP și Sony ar mai fi o soluție.

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    23

Implicit

Producatorul ofera 12 luni de garantie iar prin lege nu poate fi penalizat. Asta nu inseamna ca tu vei avea 12 luni de garantie, ci doar ca producatorul / retailerul profita de necunostinta / nepriceperea clientului.

Invoca obligativitatea de a oferi 24luni garantie si o sa vezi ca ti se acorda. Daca ti se refuza poti apela linistit la ANPC.

Eu unul nu as comanda de la emag. Au anumite produse mai scumpe decat alte magazine din aceeasi bransa.

Eu am avut o problema neplacuta cu un Toshiba. Au refuzat sa-mi schimbe / repare un laptop care avea 1 pixel mort, invocand ca acopera astfel de probleme doar in momentul in care sunt mai mult de 4 pixeli morti. Am cercetat dupa aceea si am aflat ca sunt acoperiti legal - totusi din considerente pentru client nu mi se pare o alegere prea buna, doar nu este vina lui.

tiberiur este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    26th September 2010
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    28
    Posturi
    455
    Putere Rep
    21

Implicit

Eu iti scriu acum de pe un Acer. Desi recomand si ma dau in vant dupa dell am ales laptopul asta datorita raportului calitate / pret foarte bun la acer.
    Are aproape 2 ani de zile si probleme nu am avut deloc. Orice laptop ti-au cumpara eu iti recomand sa iti iei si un stand&cooler pentru ca isi face treaba de minune (si nu te zgarci sa-ti iei unul ieftin ca doar vei avea probleme - gen: transpiratie, etc.).

Ca si configuratie in i5 cu 4gb de rami ti-s suficienti daca nu lucrezi in productie video.
    .

crt
    crt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    9th March 2011
    Locaţie
    Targu Jiu
    Posturi
    466
    Putere Rep
    28

Implicit

Cauta in mai multe magazine online si vaneaza ofertele. Eu am prins un Lenovo la doar 1200 de ron (fata de 1800 pretul din celelalte magazine) si sunt foarte, foarte multumit de el. Are strictul necesar de resurse pt. ce imi trebuie mie. In aceea perioada nu am prins nicio oferta la emag care sa imi faca cu ochiul. Daca nu ti neaparat la garantie poti sa cauti si pe okazii oferte bune.

RoManiac este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    31st March 2008
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.045
    Putere Rep
    39

Implicit

Cu siguranta recomand HP . In functie de buget recomand EliteBook8740w WD759EA-SCC sau pe cel care-l detin tot un EliteBook 8740w WD941EA cu un procesor ceva mai puternic. Din pacate nu vine si cu ssd. Asta ar fi o alta investitie separata.

Poate parea scump dar isi merita banii . Acum na depinde si in ce aplicatii il bagi. dar cu siguranta un HP cred ca e alegerea potrivita. Din discutiile avute cu cei din service cand ma duc sa-l curat de asemenea recomandarea lor este tot un HP din clasa elite. La modelul ce-l detin in 2 ani si jumatate 3 au avut dupa spusele lor doar un retur si acela din cauza ca a fost dat cu el de pamant si i-a crapat display-ul. Rest daca te duci prin service-uri vei vedea stive de laptopuri venite la garantii inclusiv de la HP.

PS: Al meu si-a luat o lovitura direct in "cap" de la o distanta cam de 1,5 metri si a cazut direct pe colt unde sunt balamalele . Nici macar o zgarietura , absolut nimic in neregula cu el. Foarte robust .

Apropo si de garantie . Cand am luat laptopul de la Emag si pe site si pe certificatul de garantie avea 12 luni . Am observat doar cand mi-a ajuns acasa si am vazut certificatul. Si asta dupa mai mult de o luna cred . Am discutat cu Emag telefonic si era o greseala . Mi-a fost eliberat un alt certificat cu garantie 36 de luni.
    Ultima modificare făcută de RoManiac; 13th September 2012 la 12:48.

LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    32

Implicit

Pentru colegii de mai sus care discuta despre garantii: 24 de luni este garantia de conformitate, cea tehnica poate fi de 12 luni fara probleme. Daca timp de 24 de luni observi ca laptop-ul nu corespunde cu oferta (nu are acelasi nr de USB-uri, hard disk mai mic, alta placa video etc.) poti cere inlocuire.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Laptop-ul la 100 de EUR?!
    De Balazs Adi în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 26th January 2011, 22:12
  2. Laptop-ul la 100 de EUR?!
    De Balazs Adi în forumul Continut web
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 26th January 2011, 22:12
  3. Tastatura laptop
    De VuePixel în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 12