Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 46

Subiect: Arme pentru Autoaparare

Pīrvan Marian este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    4th February 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    576
    Putere Rep
    8

Implicit Arme pentru Autoaparare

Pentru pastrarea unor arme ce sunt destinate autoaparati, arme gen electrosoc, este nevoie de un permis anume?

imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    563
    Putere Rep
    12

Implicit

Nu. Legislatia nu prevede astfel de reglementari pentru acest gen de arme, din cate stiu. Totusi, problema apare la folosirea ei. Conceptul de "legitima aparare" nu este bine pus la punct in Romania, si de aici pot sa apara probleme. Exemplu, te ataca Gigel, tu il "energizezi" un pic, ala e slab de inima si crapa....ghici cine e vinovatul? Astfel de arme au instructiuni (nu trebuie folosita la nivelul capului, gatului, inimii.....dar in conditii extreme, ii spui aluia "stai sa vad ce scrie in manualul de utilizare"?
    Pe scurt...din ce stiu, ai voie sa detii, mare atentie la folosire.

Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Vārstă
    24
    Posturi
    480
    Putere Rep
    21

Implicit

Pentru electrosoc nu stiu sigur daca trebuie, eu banuiesc ca nu. Cel mai sigur mergeti la un magazin de arme de autoaparare si intrebati acolo.

Dar in schimb pentru arma de foc, pistol autoaparare cu bile de cauciuc si pistol autoaparare cu gaz trebuie 100% permis port arma (ambele neletale). Pentru a putea dobandi un astfel de permis sunt necesare urmatoarele:
    - Fisa medicala (pt port arma)
    - Aviz psihologic (port arma)
    - Cazier judiciar (port arma)
    - 2 poze tip
    - taxa permis arma la trezorerie 140 ron
    - copie CI
    Cu acestea mergeti la biroul Arme si Munitii din judetul dvs. si 1-2 maxim 3 saptamani e gata.
    Partea buna este ca aveti drept de port si folosire arme si munitii neletale. Folosirea unei astfel de arme fara permis de port arma este infractiune.
    Legislatia o gasiti aici Legea nr
    Am un director de articole privat cu PR3 DA35 si sunt bun prieten cu Slabescu

Pīrvan Marian este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    4th February 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    576
    Putere Rep
    8

Implicit

Am avut o experienta tare urata saptamana trecuta si chiar m-am enervat nu-mi tot trece, cel mai proabil cei care sunt posibili atacatori sunt golani tineri pana in 25 de ani.
    Insa pot avea parte de o pedeapsa daca cel ce este corentat de catre mine nu pateste nimic grav?
    Referitor la arma de foc nu ma prea tenteaza, mereu am crezut ca sunt ilegale,folosirea lor imi poate atrage atencedente penale in dosar?
    Tin sa precizez ca scopul meu nu este de a nu omora pe nimeni, pentru mine daca ii speri putin e mai mult decat suficient, nu sunt o persoana criminala.
    Pentru mine imobilizarea este solutia ideala.

PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Tara Hategului
    Vārstă
    27
    Posturi
    1.336
    Putere Rep
    14

Implicit

pentru mine daca ii speri putin e mai mult decat suficient, nu sunt o persoana criminala.
    Atunci scoate un nu din propozitie
    Tin sa precizez ca scopul meu nu este de a nu omora pe nimeni
    Nu cred ca iti trebuie ceva pentru electrosocuri doar sa ai peste 18 ani, se gasesc de vanzare la toate tarabele din piata..

stanccone este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    5th May 2011
    Locaţie
    Giurgiu
    Vārstă
    26
    Posturi
    162
    Putere Rep
    7

Implicit

Nu ai nevoie de permis, doar sa ai peste 18 ani. Poti folosi cu succes un spray autoaparare dispersant, te costa undeva la 12-13 lei. La electrosoc insa efectul psihologic la sunetul pe care il scoate il va speria mult mai tare pe atacator fata de un spray.
    Personal sunt posesor de arma neletala detinuta legal insa mi-e frica sa o folosesc cu tot dreptul pe care il am. Mi-e frica din cauza legislatiei.

PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Tara Hategului
    Vārstă
    27
    Posturi
    1.336
    Putere Rep
    14

Implicit

Nu ai nevoie de permis, doar sa ai peste 18 ani. Poti folosi cu succes un spray autoaparare dispersant, te costa undeva la 12-13 lei. La electrosoc insa efectul psihologic la sunetul pe care il scoate il va speria mult mai tare pe atacator fata de un spray.
    Personal sunt posesor de arma neletala detinuta legal insa mi-e frica sa o folosesc cu tot dreptul pe care il am. Mi-e frica din cauza legislatiei.
    Sunt si eu interesat sa cumpar un pistol cu bile cauciuc/gaz, trebuie ceva acte sau? e considerata arma neletala? sti vre-un magazin online de unde as putea cumpara cu acte in regula?

Clax este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    3rd April 2007
    Locaţie
    Ploiesti
    Vārstă
    24
    Posturi
    480
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat īn original de PhoeniXman Vezi Post
    Sunt si eu interesat sa cumpar un pistol cu bile cauciuc/gaz, trebuie ceva acte sau? e considerata arma neletala? sti vre-un magazin online de unde as putea cumpara cu acte in regula?
    Citeste postul meu de mai sus , eu mi-am achizitionat una legal vara trecuta.
    Am un director de articole privat cu PR3 DA35 si sunt bun prieten cu Slabescu

relansat este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    18th July 2011
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    697
    Putere Rep
    9

Implicit

Eu am un aparat cu electrosuri in forma de telefon. Nu l-am folosit niciodata in acesti trei ani de cand il detin. Nici vorba de acte.
    Redactor OnlineSport, scriu avancronici pe parior.net, dar si pentru alti clienti ce activeaza pe nisa #gambling. Ofer si advertoriale pe blogul personal, relansat.ro.

RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Data īnscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    806
    Putere Rep
    26

Implicit

Poti folosi spray lacrimogen sau electrosocul fara nici un tip de permis INSA la cat de proaste sunt legile noastre ai sanse mari ca la urma sa iti fi dorit sa nu le fi avut la tine. Daca esti nevoit sa le folosesti, imediat dupa ce le-ai folosit suna la politie si declara ca a fost autoaparare. Daca il parfumezi putin, ii mai dai doua picioare in cap sa aiba apoi pleci in bucuros acasa si tipul merge la politie o sa fie urat pentru tine.

@phoneixman, pistoalele cu gaz sau cele cu bile de cauciuc sunt in categoria armelor neletale. Iti trebuie un permis care il obtii relativ usor cu un examen medical si un examen psihologic asemanator cu cel care se da pentru permisul auto, insa este musai sa nu fi avut antecedente in trecut. Nu o sa le poti cumpara din nici un magazin online (din cate stiu eu). Armele se cumpara prin intermediul armurierului, trebuie depuse niste chestii si pe la politie. Cauta informatii pe G si o sa te lamuriesti de-a binelea.

Pagina 1 din 5 123 ... UltimulUltimul

LinkBacks (?)

1. 10th August 2014, 23:25
  2. 13th February 2012, 22:04

Informații subiect

Utilizatori care navighează īn acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează īn acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Caut un content writer priceput - nisa autoaparare
    De edy12006 īn forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 20th December 2011, 12:50

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •