Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Modificare site WordPress

  1. #1
    Avatarul lui Ericpolec
    Ericpolec este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    245
    Putere Rep
    0

    Question Modificare site WordPress

    Nu am nici cea mai mica idee unde sa postez un astfel de subiect, motiv pentru care o scriu aici la "strip bar".

    Vreau sa pun la punct un blog personal, blog care il iau in serios pentru ca am cativa ani de cand execut anumite activitati si imi doresc sa asez pe masa toata munca si cunostiintele acumulate de-a lungul vremii.

    Am ales sa folosesc WordPress impreuna cu diferite plugins-uri care mi se par mie ajutatoare, iar ca tema o folosesc pe cea clasica "twentyten". Nu am nevoie de tema mai complicata si grafica multa, cred ca twentyten reprezinta o solutie simpla si placuta pentru vizitatorii care intra pe site sa afle cu adevarat o informatie.

    Am reusit sa traduc o parte din script in limba romana (stiu de varianta WordPress Ro nu vreau sa intre in discutie). Vad ca totusi au ramas multe sectiuni in limba engleza si m-am uitat prin toate fisierele temei, am folosit functia search si degeaba, parca anumiti termeni n-ar exista iar aici este o problema, nu pot sta cu un site jumate "chineza" si jumate "congoleza".

    O alta treaba este ca mi-as dori sa fac anumite schimbari la interfata insa nu prea mari, ci doar sa aplic "mici picaturi" care sa-i ofere o expresie originala si placuta pentru vizitatori. Am practicat si eu web design cu mult timp in urma, desigur, nu la nivel avansat, stiam sa modific, sa mai fac cate ceva, dar am ales alta cale si nu mai sunt interesat.

    Vreau sa stiu cat m-ar costa sa:
    1. Am site-ul complet tradus, fara sa reinstalez script sau alte magarii, vreau traducere completa din codul sursa al tuturor elementelor, iar la unii termeni contextuali as dori sa fiu eu cel care alege cuvintele.
    2. Sa modific tema twentyten spre ceva mai original si placut pentru cititorii mei. Nu vreau modificari spectaculoase, in principiu imi place cum arata si este structurat, insa imi doresc originalitate pentru cititori. Nu ma simt bine sa vad ca si altii au exact aceeasi interfata ca a mea.

    Plimbandu-ne cat mai serios doar in jurul acestei teme astept sfaturi, idei, propuneri, si preturi orientative adaptate la vremurile de criza.

    Multumesc,
    Eric

  2. #2
    Avatarul lui danP
    danP este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    19th October 2010
    Locaţie
    RO
    Vârstă
    30
    Posturi
    458
    Putere Rep
    27

    Implicit

    Pentru primul punct, cred ca poti face tu singur treaba, si sa ai traducerile asa cum vrei. Te uiti doar in cod si modifici pe alocuri. Nu are cum sa nu fie, poate sunt functii apelate din alta parte. :-?
    2. Depinde de cat de mari sunt modificarile. Daca vrei ceva original si realizat calumea poti sa sari peste suta de dolari. Daca vrei doar alt logo sunt preturi si de la 10 dolari.

  3. #3
    Avatarul lui Ericpolec
    Ericpolec este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    245
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de lumpy Vezi Post
    Pentru primul punct, cred ca poti face tu singur treaba, si sa ai traducerile asa cum vrei. Te uiti doar in cod si modifici pe alocuri. Nu are cum sa nu fie, poate sunt functii apelate din alta parte. :-?
    2. Depinde de cat de mari sunt modificarile. Daca vrei ceva original si realizat calumea poti sa sari peste suta de dolari. Daca vrei doar alt logo sunt preturi si de la 10 dolari.
    Vreau ceva original, simplu, iar 100 de dolari mi se pare o suma decenta, asta in conditiile in care se face treaba de calitate si originala, fara sa ma trezesc ca au si altii site-uri ca mine.

    Pe Seopedia sunt utilizatorii de incredere care se pricep la asemenea lucruri ? Eu pot oferi banii inainte, sau macar jumatate din suma, insa va trebui sa garanteze si alti useri din aceasta comunitate pentru el, sa fiu sigur ca nu-mi iau teapa. Asta este si motivul pentru care caut pe Seopedia un priceput si nu bag pe Google web design.

  4. #4
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    43

    Implicit

    Iti dau un sfat: pentru inceput nu este important designul iar traducerea completa in romana la fel, poate fi amanata.
    Mai bine te preocupi de structura site-ului (meniu, categorii, taguri), logo, slogan (headline).
    Alege o tema gratuita la care poti face usor modificarile dorite dar mai mult ca sigur nu o sa ramai la o singura tema. O sa vezi ca vei schimba de cateva ori temele pana vei ajunge la cea care sa iti placa.

    Legat de traducere, incearca sa cauti in fisierele temei dar si in folderul wp-includes.

  5. #5
    Avatarul lui Ericpolec
    Ericpolec este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    10th September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    245
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Citat Postat în original de Popescu Marian Vezi Post
    Iti dau un sfat: pentru inceput nu este important designul iar traducerea completa in romana la fel, poate fi amanata.
    Mai bine te preocupi de structura site-ului (meniu, categorii, taguri), logo, slogan (headline).
    Alege o tema gratuita la care poti face usor modificarile dorite dar mai mult ca sigur nu o sa ramai la o singura tema. O sa vezi ca vei schimba de cateva ori temele pana vei ajunge la cea care sa iti placa.

    Legat de traducere, incearca sa cauti in fisierele temei dar si in folderul wp-includes.
    Multam fain de raspunsuri,

    Proiectul din semnatura nu este pentru monetizare sau vreo idee stralucita de-a mea din care sa scot bani, site-uri de acest gen am mai facut si de cativa ani de cand lucrez cu WordPress am incercat pe putin 50 de teme diferite, premium si non premium insa pe alte domenii.

    Pentru inceput nu este important design-ul la un proiect care vrei sa-l dezvolti pentru monetizare, insa cand discuti despre ceva personal vrei sa arate bine pentru tine si cititori sau cunostiintele care aleg sa-ti fie alaturi pe virtual.

    Trebuia sa deschid de multa vreme un astfel de blog personal, imi place sa studiez si invat, si ar fi pacat ca fiecare domeniu in care ma pricep sa nu fie exploatat chiar pe blog. Cine vrea sa citeasca este invitat, cine nu, sanatate, pe viitor vor fi si subiecte pe teme gen marketing, psihologie etc, iar blogul va merge odata cu mine.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 30th November 2008, 16:15
  2. Caut persoana pt modificare site in ASP, pentru SEO ($)
    De attempt în forumul Server side
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th May 2008, 16:43
  3. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th May 2007, 21:44
  4. modificare pagini site
    De pdaniel în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th February 2007, 01:23
  5. wordpress ca si web site cms
    De lixor în forumul Utile
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th December 2006, 13:11

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •