Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: Merita banii?

  1. #1
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    35
    Posturi
    652
    Putere Rep
    32

    Implicit Merita banii?

    Aseara stateam in pat la tv si il butonam in speranta ca ma v-a lua si pe mine somnul uitandu-ma la el si nu la calculator ca de obicei. Si cum steateam eu pe jumatate adormit..brusc imi apare o reclama la o revista, cica de bussines...dupa aceasta am inceput sa ma gandesc eu asa adanc ca poate unii dintre noi s-au imbogatit sau macar traiesc mai bine dupa ce au citit aceste reviste de 'bussines'. Pe langa asta, am vazut ca exista o emisiune la tv numita 'arena gladiatorilor', sau 'arena leilor' , nu stiu sigur daca asa se numeste, unde vin niste oameni care vor sa isi deschida o 'afacere' si cer sfaturi in fata unui juriu format din oameni 'inteligenti'. Eu cel putin pana acum nu am crezut in porcariile astea care dupa parerea mea sunt doar un mod de a profita de naivitatea omului de rand si pentru a ii lua banii.

  2. #2
    Avatarul lui Popescu Marian
    Popescu Marian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    18th April 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    983
    Putere Rep
    44

    Implicit

    Eu sunt de parere ca exista oameni care se imbogatesc folosind ideile altora si oameni care au idei.
    Cei "idioti" sunt idioti daca nu risca in a-si pune in practica ideile. Daca esti suficient de inteligent si destept (cred ca iti poti da seama cam cat te duce capul), stii sa analizezi daca ideea ta ar prinde, deci riscurile esecului sunt scazute.

    Revistele de business sunt pentru businessmen, un "regular people" fara idei nu prea are de ce sa citeasca aceste reviste.

  3. #3
    Avatarul lui alinalin0
    alinalin0 este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    26th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    643
    Putere Rep
    32

    Implicit

    Ziare si revistele sunt menite sa te informeze cu ce se mai intampla prin lume, nu iti spune nimeni secrete de imbogatire rapida.

  4. #4
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    35
    Posturi
    652
    Putere Rep
    32

    Implicit

    Exact la asta ma gandeam si eu Alin, adica vin aia la o emisiune publica ca sa isi impartaseasca secretele succesului lor altor oameni de care nici nu au auzit sau vazut...

  5. #5
    Avatarul lui serj
    serj este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    16th November 2007
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    39
    Posturi
    132
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Depinde de fiecare cum interpreteaza articolele si ideile care ii sunt prezentate in astfel de reviste. In cazul meu mi-au deschis putin ochii, deci pot zice ca m-au ajutat putin.

  6. #6
    Avatarul lui Nosfer
    Nosfer este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    7th July 2008
    Locaţie
    Sibiu
    Vârstă
    36
    Posturi
    1.196
    Putere Rep
    32

    Implicit

    Acum urmeaza dezvaluiri senzationale de la mine Eu de cand au inceput topurile 300 capital le-am cumparat pe toate si le citeam din scoarta-n scoarta. Cine ce-a facut ca sa castige banuti, cat au evoluat de la an la an si de craciun imi puneam revista sub brad. N-am fost acolo in 2008, probabil nici in 2009 dar cum I think big ... sper sa ajung la o anumita varsta acolo

    Eu zic ca-si merita banii anumite publicatii de business daca esti interesat de evolutia pietei si de posibilitati noi de afaceri in offline Despre online se vorbeste mai putin pe acolo.

  7. #7
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de Nica Cristian Vezi Post
    Exact la asta ma gandeam si eu Alin, adica vin aia la o emisiune publica ca sa isi impartaseasca secretele succesului lor altor oameni de care nici nu au auzit sau vazut...
    Emisiunea aia de care vorbesti nu prea are treaba cu revistele de care zici tu. Am urmarit-o de cateva ori cand am nimerit-o si eu. Totusi mie mi s-a parut destul de ok. Adica niste oameni cu idei, planuri si proiecte bine puse la punct vin in fata unor potentiali investitori si le prezinta ideea lor de afacere. Daca e buna, se trece la partea de negocieri. Ala cu ideea se alege cu finantarea, aia cu banu se aleg cu noi afaceri in care sa investeasca, iar televiziunea face rating pe treaba asta.
    eu zic ca din emisiunea aia se poate invata ceva util, sau poti avea anumite idei, sau de ce nu, te poate motiva.
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  8. #8
    Avatarul lui Augustin
    Augustin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    7th July 2006
    Vârstă
    45
    Posturi
    110
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Revistele nu cred ca sunt o sursa importanta de idei de business si nici sa iei exemplu la ce au facut altii.
    Emisiunea aia, am trecut peste ea de vreo 2-3 ori, nu mi se pare prea buna, ma irita postul. Cred ca ar avea un success un sistem care nu merge pe ideea un singur "juriu" si FIFO al candidatilor ci un proces ne-liniar.

    Cea mai buna sursa de idei cred ca este receptivitatea combinata cu simtul analitic.

    PS. Care e ideea? Suntem oameni de online si cautam sa facem bani din offline?

  9. #9
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44

    Implicit

    brusc imi apare o reclama la o revista, cica de bussines...dupa aceasta am inceput sa ma gandesc eu asa adanc ca poate unii dintre noi s-au imbogatit sau macar traiesc mai bine dupa ce au citit aceste reviste de 'bussines'.
    Sunt 1-2 reviste de gen care merita luate in seama. Restul, la gunoi... Dar nu cred ca vreodata s-a imbogatit cineva dupa ce a citit o revista de business. Nu in Romania. Ca sa te imbogatesti trebuie sa fii cel citat in revista, nu cel care citeste revista.

    Pe langa asta, am vazut ca exista o emisiune la tv numita 'arena gladiatorilor', sau 'arena leilor' , nu stiu sigur daca asa se numeste, unde vin niste oameni care vor sa isi deschida o 'afacere' si cer sfaturi in fata unui juriu format din oameni 'inteligenti'. Eu cel putin pana acum nu am crezut in porcariile astea care dupa parerea mea sunt doar un mod de a profita de naivitatea omului de rand si pentru a ii lua banii.
    Se numeste Arena Leilor si este in fiecare joi la ora 20:30 pe TVR2. Si nu este vorba ca vine cineva si cere sfaturi, este vorba ca vin oameni, cu planuri de afaceri, in general foarte prost facute, in fata unor investitori, ca sa le ceara bani acestora, sa faca afacerea impreuna.

    Daca t-ai uita la vreo 2 emisiuni ti-ai face o idee despre faptul ca investitorii respectivi sunt niste oameni cunoscuti in lumea asta, au multe milioane fiecare si nu cred ca macar unul dintre ei sta sa vaneze o "idee geniala" la cei care vin SA CEARA BANI.

    Intrebarea era... "Merita banii?" Merita banii ce??? Nu am inteles nici intrebarea nici rostul postului...

    @Augustin: Nu te uiti la o emisiune pentru ca te irita postul??? Cool..
    Ultima modificare făcută de Toto; 20th March 2009 la 07:29.

  10. #10
    Avatarul lui Nic
    Nic
    Nic este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th May 2007
    Posturi
    987
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Merita banii? Nici eu nu am inteles intrebarea... merita sa dai banii pe revista sau cum? O revista costa cat o pizza, o cumperi doar de distractie, tu te astepti sa platesti 10 RON pe revista si dupa aia sa devii milionar ca sa se "merite investitia"?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Merita ?
    De Robert în forumul Directoare web straine
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 1st December 2010, 21:55
  2. Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st May 2009, 22:26
  3. Merita VBSEO banii?
    De lovelife în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 24th October 2008, 01:11
  4. Se merita ?
    De zrgiu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 24th September 2008, 10:25
  5. Ffa Se Merita?
    De Iskander în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 22nd February 2006, 21:00

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •