Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Mi-am luato rau, Avertisment- vizitarea acestui site poate dăuna computerului dvs.!

  1. #1
    Avatarul lui Mihai Gianu
    Mihai Gianu este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    16th August 2007
    Posturi
    388
    Putere Rep
    0

    Implicit Mi-am luato rau, Avertisment- vizitarea acestui site poate dăuna computerului dvs.!

    Povestea sta asa, am creat un blog acum 1 luna, am cautat cateva teme pe net specifice nisei, am testat vreo 20 de pluginuri, am scris 2 posturi si l-am lasat asa.
    Nu l-am facut cunoscut la nimeni, stau astazi si neavand ce face scriu din greseata pe google site:site.ro, ma, si ma loveste.

    Cod:
    Avertisment- vizitarea acestui site poate dăuna computerului dvs.!
    Intru din IE si antivirusul incepe ce miaune, trojani, activex, tot ce vrei era pe site. Mi-am dat seama ca toate astea vin de la ceva plugin infect, asa ca rm -rf * la plugine si template.

    Acuma l-am reinstalat, si as vrea o parere, ce sa fac sa-i zic la google ca problema am rezolvato si situl nu mai dauneaza calculatorului?

    Va intreb deoarece nu sunt in cunostinta de cauza ca e prima data cand mi se intampla acest lucru.

  2. #2
    Avatarul lui kuerten
    kuerten este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    11th November 2006
    Vârstă
    40
    Posturi
    121
    Putere Rep
    32

    Implicit

    Salut,

    Am văzut şi eu treaba asta la unele situri.
    Părerea mea este că ar trebui să-l laşi pe el să observe acest lucru la următoarea indexare. Oricum la webmaster tools scrie că dacă dai "reevaluation" va dura probabil câteva săptămâini...Şi de aici poate pleca altă încurcătură..
    Succes

  3. #3
    Avatarul lui Profetu
    Profetu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th February 2008
    Vârstă
    41
    Posturi
    50
    Putere Rep
    30

    Implicit

    Salut.Aseara am patit-o la un site,cred ca worm-ul e Win32/Injector.Cr dar nu sunt sigur.Oricum am primit mail de la Gugle cu avertizare,si uitandu-ma in codul sursa al site-ului am vazut inserat in 3 pagini un iframe invizibil catre un site.Ordonezi dupa data si observi ultimele fisiere modificate,si in directorul admin a fost infectat indexul.Din webmastertools ceri reevaluare,si daca ai scos malware-ul sau trojan-ul se rezolva pe loc.Din diagnostic am observat ca worm-ul a infectat ieri o gramada de site-uri de pe acelasi server.Worm-ul se transmite si daca upload-ezi ceva de pe un computer infectat.Recomand Nod32 pe computerele care au deschis site-urile cu probleme.Iframe-ul inserat nu e detectat de antivirus,worm-ul fiind cred in memorie in momentul alterarii.Spor

  4. #4
    Avatarul lui gabi.jguma
    gabi.jguma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    28th September 2007
    Posturi
    74
    Putere Rep
    31

  5. #5
    Avatarul lui nikiplesa
    nikiplesa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    9th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    65
    Putere Rep
    33

    Implicit

    Curata fisierele modificate asa cum ti-a zis Profetu.
    Este foarte important sa verifici pentru au intrat troienii si viermii. Ori ti-a fost spart hostul or ai tu o bresa. Altfel

    Am patit si eu cu un site si era din vina mea. Facusem un user FTP limitat la un folder pentru a primi niste materiale. A fost sufiecient ca virusii sa intre in tot site-ul de la calculatorul pe care s-a intrat cu ftp.

    Odata curatat site-ul dureaza cateva zile pana il va reconsidera google ... asta depinde si de cat de frecvent e vizitat de bot.
    Succes

  6. #6
    Avatarul lui tataraseni
    tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Vezi ca si eu am avut o problema asemanatoare cu www.smarty.ro, avea scriptul o vulnerabilitate si-mi injecta cod cu link-uri xxx prin footer...

  7. #7
    Avatarul lui Dragos Nicu
    Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    40
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    40

    Implicit

    Dai reevaluare din google.com/webmasters si se va rezolva in maxim 48 ore lucratoare, asta daca siteul e curat.

    Am avut problema asta de N ori si sa rezolvat de fiecare data la scurt timp
    Poti sa dai de mine usor, @contact.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. poate cineva sa pice un site?
    De crysty_23 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 10th June 2009, 13:37
  2. Acest site poate dăuna computerului dvs.
    De wrc în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 5th May 2008, 17:22
  3. Acest site poate dăuna computerului dvs.
    De BeFree în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 8th January 2008, 22:19
  4. se poate scoate un site din DMOZ?
    De misu în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 7th November 2005, 23:18

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •